آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 13 آذر 1398 13:11
«خبرشمال» با توجه به اظهارات اخیر مجری طرح تله‌کابین علی آباد کتول ارزیابی می‌کند؛

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در تَله تله‌کابین

 
 
 
 

مائده مطهری زاده/


ایده احداث تله کابین، از دل جنگل‌های هیرکانی، در پارک جنگلی کبودوال، (دارنده تنها آبشار خزه‌ای در جهان) علی‌آباد کتول، تنها باری نیست که تثبیت ثبت جهانی این جنگل‌های ارزشمند، کهن و منحصربفرد را در تله‌ی تله کابین گرفتار می‌سازد و زمزمه نصب و استقرار این پایه‌های آهنین در قلب جنگل‌ سرسبز الیمستان آمل نیز نمونه قدیمی‌تری از این ایده‌پردازی‌های غیراصولی و پروژه‌های غیرکارشناسانه و آسیب‌زا بوده است.
هنوز کشمکش‌ها بر سر احداث یا عدم احداث تله‌کابین در جنگل الیمستان آمل ادامه داشت که احداث تله کابین در پارک جنگلی کبودوال علی آباد کتول خبرساز شد و عجیب آنکه اگر طراحی و ایده اصلی احداث تله کابین در الیمستان آمل را مربوط به قبل از ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در تیرماه امسال بدانیم، ایده استقرار تله‌کابین در جنگل کبودوال درست بعد از ثبت جهانی این جنگل‌ها در گلستان به فکر مسوولان مجریان طرح افتاده است.
هرچند که برخی آگاهان، طرح اولیه تله‌كابین علی‌‌آباد كتول در جنگل كبودوال را به اوایل دهه 90 و مصوبه شهرداری وقت می‌دانند، اما شروع یک مسیر اشتباه از یک مبدا اشتباه، به معنای ادامه همان مسیر و رسیدن به مقصد اشتباه نیست! و طراحی و تصویب چنین پروژه‌ سرتاپا نادرستی به معنای الزام در اجرایی و عملیاتی کردن آن نیست و به عبارتی (جلوی ضرر را هر وقت بگیرید منفعت است!)

*تکذیب و رد دو ادعا!
در حالی که مدیرکل منابع طبیعی گلستان به‌صراحت اعلام می‌کند که اجرای تله‌کابین منافاتی با ثبت جهانی ندارد و در گذشته پارک جنگلی کبودوال از جنگل‌های هیرکانی جدا شده است اما یک کارشناس حوزه منابع طبیعی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید هر دو ادعای قزلسفلو کذب است و صحت ندارد.
عیسی اسفندیاری اظهار کرد: بر اساس مستندات در اختیار، هر دو ادعای مدیرکل منابع طبیعی گلستان صحت ندارد و شهرداری علی‌آباد چند سال است که به دنبال اجرای تله‌کابین ۶ کیلومتری از تپه بازگیر مشرف به شهر علی‌آبادکتول تا کوه هارون (منطقه لاپه‌دار) است.
وی تأکید کرد: کارشناسان هیچ مخالفتی با اجرای پروژه تله‌کابین در علی‌آباد ندارند مشروط به اینکه این پروژه پیوست زیست‌محیطی لازم و کافی را طبق ضوابط اصلی زیر نظر سازمان محیط‌زیست کشور داشته باشد و یک الگوی ارزشیابی و مدل مکان‌یابی درستی داشته باشد که از نظر ما این نقطه ندارد.
وی اضافه کرد: استناد می‌کنم به نامه‌ای که در سربرگ میراث فرهنگی گلستان تنظیم‌شده خطاب به استاندار و آقای قزلسفلو هم زیر آن را امضا کرده است؛ در این نامه که مستند آن در فضای مجازی منتشرشده به‌صراحت اعلام‌شده ۹ دکل از ۲۴ دکل تله‌کابین در زون (منطقه) اصلی قرار دارد؛ موانع آن را رفع کنید؛ یک محدوده وقتی در لیست یونسکو قرار می‌گیرد تابع قوانین بین‌المللی خواهد بود و طبق قوانین بین‌الملل هرگونه فعالیتی از جمله ساخت‌وساز ممنوع و غیرقانونی است.
این کارشناس حوزه منابع طبیعی ادامه داد: آقای قزلسفلو پای نامه رفع موانع تله‌کابین را امضا کرده و در شبکه خبر خلاف آن را مطرح می‌کند؛ طبق همان نامه خط تله‌کابین از قلب جنگل‌های هیرکانی می‌گذرد؛ نقشه جنگل‌های هیرکانی به تأیید همین سه مدیرکلی که نامه رفع موانع را زده‌اند و بخشدار، فرماندار و استاندار وقت رسیده و نهایی شده است و سپس به میراث فرهنگی کشور که متولی اصلی بوده ارسال‌شده است.
وی گفت: مدیران متولی به دنبال فریب مردم هستند آیا خارج کردن یک اثر جهانی منطقی است برای اینکه ما یک پروژه را صرفاً با نگاه اقتصادی اجرا کنیم.

* احداث تله‌كابين علي‌آباد مشروط بر خروج از
ثبت جهاني است
عیسی اسفندیاری، در گفت‌و‌گوی اخیر خود با روزنامه اعتماد نیز ضمن بیان این نکته که احداث تله‌كابين علي‌آباد مشروط بر خروج از ثبت جهاني است، تصریح کرد: نخستين قدم‌هاي احداث تله‌كابين علي‌آبادكتول سال 94 برداشته شد و مجوزهاي اين سازه گردشگري تاكنون از وزارت ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي، منابع‌طبيعي و محيط‌زيست نيز اخذ شده و حالا به انتظار راي شوراي عالي معماري و شهرسازي است تا در جلسه هفته آينده خود سرنوشت اين جنگل را مشخص كند.
اسفندياري اشاره مي‌كند كه تمام مجوزهاي اخذ شده بر مبناي طرح يك هكتاري اخذ شده‌اند، در حالي كه سال 96 قرار بود اين طرح در 12 هكتار تعريف شود كه 6 هكتار آن در مقصد تله‌كابين و 6 هكتار ديگر نيز در حوزه مبدا تعريف مي‌شد. اسفندياري معتقد است اين طرح براي اخذ مجوزهاي خود فعلا به يك هكتار اكتفا كرده تا در دام مطالعات زيست‌محيطي و سخت‌گيري‌هاي سازمان محيط‌زيست نيفتد، اما پس از احداث تله‌كابين و هجوم گردشگر به اين منطقه طبيعي، ضرورت احداث هتل و رستوران بيش از پيش احساس خواهد شد و اين بخش‌ها نيز به پروژه تحميل خواهند شد.

*تله کابین اسیر اظهارات غیرفنی؟!
همه این مستندات و مدارک دال بر خلاف بودن اجرای این پروژه در حالی است که رمضان جعفری، مشاور طرح تله‌کابین علی‌آبادکتول، چند روز گذشته طی گفت‌و‌گویی با خبرگزاری مهر، از وقوع اشتباه در ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی و گرفتار شدن اجرای طرح تله‌کابین در میانه اظهارات غیرفنی می‌گوید و می‌افزاید: اشتباه در ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی و اظهار نظرهای غیرفنی، اجرای مرتفع‌ترین، طولانی‌ترین و مهیج‌ترین تله‌کابین کشور را با تأخیر مواجه کرده است.
جعفری، همچنین با بیان اینکه برخی هدفمند دنبال نادرست جلوه‌دادن موضوعات مربوط به تله‌کابین کبودوال هستند، گفت: اصلاً بحث بر سر خروج از ثبت جهانی نیست؛ بحث اصلی اشتباه در ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی علی‌آبادکتول است.
مجری طرح تله‌کابین در گلستان، با اشاره به اینکه مبدا و مقصد اجرای تله‌کابین در خارج از زون اصلی است، خاطرنشان کرد: سازمان جنگل‌ها به شرط عدم قطع درخت و درخواست نکردن راه سرویس، با اجرای پروژه موافقت کرده است و همین امر نیز با تعجب مصاحبه کننده مواجه شده بود که مگر می‌شود بدون قطع حتی یک درخت، چنین پروژه عریض و طویلی را اجرایی کرد و در پاسخ، می‌شنود که :« بله. حتی نیاز به سرزنی هم نداریم. در راستای همین الزامات سخت‌گیرانه منابع طبیعی و بازنگری طرح برای ارتفاع حداکثری دکل‌ها، تعداد دکل‌ها از ۲۶ به ۲۴ و متأثر از این تغییر تعداد کابین‌ها از ۵۰ کابین به ۳۸ کابین  کاهش یافته است!
وی ابراز داشت: این تله‌کابین به طول ۶.۵ کیلومتر، در ارتفاع یک هزار و ۴۲۶ متری از سطح زمین، برای عبور از روی سد کبودوال و آبشار کبودوال هر کدام به ترتیب ۷۰۰ متر و ۴۶۹ متر بدون پایه طراحی شده است که این سه مورد، این طرح را به یکی از طولانی‌ترین، مرتفع‌ترین و مهیج‌ترین طرح‌های تله کابین در کشور بدل کرده است.

*چند پرسش اساسی
اما یک نکته و چند پرسش اساسی! در ابتدا نکته‌ای که باید نظر مخاطبان عزیزمان را به سوی آن جلب کنیم، یک نمونه تاریخی است. در اوایل دهه 70 به وجود آمدن یک اشکال فنی در تله کابین نمک‌آبرود که طول آن حدود 2 کیلومتر است، موجب شد که  تله کابین از کار بیفتد و مردم در کابین‌ها بین زمین و آسمان اسیر شوند! و بالاخره از ساعت 4 بعد از ظهر تا 4 صبح فردای آن روز مامورین امداد با عملیات نجات تخصصی و بسیار متهورانه‌ای توانستند خود را به کابین‌ها برسانند و مردم را از تله کابین‌ها که در ارتفاع چندین متری از زمین معلق مانده بودند با کابل و تسمه‌های ایمنی به جاده سنگفرش و پله‌دار دسترسی زیر تله کابین برسانند.
قابل توجه آن که بسیاری از مردم و به ویژه سالخوردگان را که از ارتفاع می‌ترسیدند در داخل محفظه‌های سرپوشیده قرار دادند و خوشبختانه در این عملیات کسی دچار آسیب نشد. به جز خانم مسنی که هنگام عبور از جاده دسترسی زمین خورد و دچار شکستگی پا شد!
هرچند از این واقعه حدود 20 سال می‌گذرد اما با رسانه‌ای شدن طرح تله کابین کبودوال در گلستان و اظهارات مشاور طرح که بنا به گفته خودش (در ۲۸ سال گذشته مجری حدود ۸۰ پروژه مهم و محوری فنی و عمرانی قرارگاه خاتم الانبیاء در کشور از جمله پروژه راه‌آهن بم به زاهدان، بندر نوشهر، بندر امیرآباد، کمربندی قائم شهر و ...) بوده است (اما در تجربیات وی کوچکترین نشانه از اجرای تله کابین دیده نمی‌شود!)، پرسش‌های فراوانی مطرح می‌شود، از جمله اینکه ایشان که اجرای این طرح را در اولویت با ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی می‌دانند، چقدر درباره جنگل‌های هیرکانی اطلاع دارند؟ و تا چه اندازه می‌توانند به جای هزینه برای ایجاد تله کابین بیش از 6 کیلومتری در جنگل‌های باستانی هیرکانی که در جهان کم نظیر است، شرایطی فراهم کنند که از سراسر جهان به دیدار این جنگل‌ها بیایند.
آیا به گفته ایشان که در بخشی از اظهارات‌شان گفتند: (پارک جنگلی کبودوال که در ۵۴ سال گذشته دستخوش ساخت‌وسازها با هدف گردشگری بوده، ثبت جهانی شده است. این اشتباهات باید اصلاح شود.) باید به جای جلوگیری از ساخت‌وسازها اشتباه بزرگتری مانند طرح تله کابین را که قطعا به خاطر جاذبه‌هایش ساخت‌وسازهای فراوان دیگری را در پی دارد، باید مرتکب شد؟
یا اینکه از آنجا که وی معتقد است برای احداث این تله کابین بدون جاده دسترسی و احتمالا از طریق هلی برد (عملیات انتقال کلیه مصالح اعم از پایه‌ها، فلزات ضروری، بتن و... لابد کارگران با هلی کوپتر!)  پایه‌ها را نصب کنند، چرا گردشگران را با هلی برد به اقصی نقاط جنگل‌های هیرکانی نمی‌برند؟ این امر واقعا به صرفه‌تر نیست؟
از مجری طرح این تله کابین و کلیه متولیانی که با این طرح، بدون ایجاد جاده دسترسی، موافقت کرده‌اند می‌پرسیم در صورت بروز هر حادثه‌ای که منجر به متوقف شدن تله کابین شود، مردم را چگونه از کابین‌ها (که بنا به اظهارات خودشان در بعضی نقاط 700 الی 400 متر بدون پایه از زمین فاصله دارد) نجات خواهند داد؟ که امیدواریم بگویند؛ با هلی‌کوپتر!! چون در غیر این صورت برای پایین آوردن گردشگران باید از عقاب‌های بلند پرواز و برای انتقال آنان به مناطق امن باید از سایر چرندگان جنگل استفاده کرد!
این فرد در جای دیگری از سخنانش نیز اظهار داشت: (پروژه اسیر اظهارنظرهای غیرفنی است همین اظهارات غیرکارشناسی، پروژه‌ای را که می‌توانست 7 یا 8 ماهه اجرا شود را با تأخیر چهارساله مواجه کرده است؛ ما تمام مجوزهای لازم را دریافت کرده‌ایم. الان هم منتظر مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی هستیم. تله‌کابین علی‌آباد مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه و کارگروه فنی را داراست.)
بنابراین یکبار دیگر تمام این پرسش‌ها را از اعضای شورای برنامه‌ریزی و توسعه و کارگروه فنی و نیز شورای عالی معماری و شهرسازی کشور نیز مطرح می‌کنیم و امیدواریم ما و کلیه مخالفان اجرای این طرح پاسخ قانع کننده‌ای از مجریان و مشاوران این طرح دریافت کنند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی