• منتشر شده در پنج شنبه, 23 آبان 1398 10:12
«خبرشمال» تحرکات پیش از انتخابات مجلس را ارزیابی می‌کند؛

چند آتش، زیر یک خاکستر!

 
 
 
 

سرویس سیاسی/


این روزها در ساری و میاندورود نه اینکه اصلا فعالیت انتخاباتی انجام نشود اما هنوز جز مشتی ابراز وجودهای پراکنده از طرف برخی نامزدهای احتمالی که بیشترشان هم نمی‌دانند با خودشان و انتخابات، چند چندند، چیز خاصی مشاهده نمی‌کنیم. یک سری هستند که مثل دوره‌های قبل هنوز در توهم اینکه «ما همیشه حقمان برنده شدن است اما نمی‌شود و نمی‌گذارند...» به سر می‌برند و کل مانیفست حضور مجددشان را بر این مبنای مبهم گذاشته‌اند و مدام دل خوش کرده‌اند به وعده‌هایی که در زمان داشتن مسوولیت‌های دیگرشان در ساری و مازندران، می‌دادند (و تازه به همان‌ها عمل نکردند!) و در نتیجه برای امروز هم چندان برنامه مشخص و مدونی ندارند.
یک عده دیگر هم که نوظهورند تقریبا، احتمالا هر شب خواب نماینده شدن می‌بینند و برای مجلس کت و شلوار پرو می‌کنند و بیشتر حضورشان در اینستاگرام است که تا از تیم ملی ساحلی و بیماری آیت‌الله طبرسی تا سونامی در «ماکائو» و... را از تبریک و تسلیت بی‌نصیب نگذارند! اینها اصلا معلوم نیست برای دیده شدن و جاده صاف کردن برای دیگران می‌خواهند نامزد شوند یا اینکه تصور می‌کنند 10، 15 هزار رأی احتمالی‌شان می‌تواند ضامن بقایشان باشد در منصبی در این گوشه و کنار!
عده‌ای دیگر هم عجیب معتقدند که امسال، سال اینهاست و اگر دست به خاک هم بزنند، طلا خواهد شد! اینها کمی عقبه چسبیده به رانت و منابع مالی دارند و به نظر می‌رسد از همه خطرناک‌ترند؛ هم برای خودشان و طرفدارنشان و هم برای انتخاباتی که بسیار به سلامت معتقد است و به آن نیاز دارد.
در این میان دو نماینده فعلی مجلس از ساری و میاندورود را داریم، که یکی‌شان جدیدا مدام دارد سوتی می‌دهد و پای چیزی را امضاء می‌کند که رییس‌جمهور مثلا محبوبش را به چالش می‌کشد یا جایی که باید باشد و از حق استان و شهرش دفاع کند، ترجیح می‌دهد یک گوشه‌ای بایستد و نگاه کند یا کلا صحنه را ترک کند.
دومی هم دارد به تنهایی بار ایستادن در مجلس جلوی هجمه دیگران به منافع استانش را به دوش می‌کشد و تخریب و حمله مدعیان ساری و میاندورود را تحمل می‌کند. او اگرچه انگار کمی به موفقیت سه‌باره‌اش، بیش از آنچه باید مطمئن است اما بیکار هم ننشسته و پیگیری‌هایش در حوزه راه و جاده‌ها و حوزه بهداشت و درمان، انفعال همتای امروزش در مجلس را بیشتر برجسته کرده است.
موازی با همه اینها، گروه‌های مترصد انتخابات هستند که بخشی از آنها ناامید نسبت به مجامع اصلاح‌طلب و اصولگرای استان، بیشتر به فکر منافع حین و بعد از انتخاباتشان هستند، پس فرقی برایشان نمی‌کند که کدام نماینده، متخصص‌تر است و به درد از بین بردن مشکلات مردم می‌خورد.
گروهی دیگر، منتظرند که شهردار سابق و تهران‌نشین، در انتخابات چه خواهد کرد؛ به‌خصوص که شهردار سابق، امروز، مثل آن موقع، منع قانونی چندانی نمی‌بیند که در انتخابات دخالت کند پس یورشش به دیگران؛ مخصوصا نماینده جوان امروز ساری، قابل پیشبینی است.
طیف‌های پشت پرده و تخریب‌چی و لابی‌باز و سفره‌‌خانه‌نشین هم بیکار ننشسته‌اند و مدام با این و آن می‌نشینند و حتی گاهی تا مرحله هم‌قسم شدن برای اینکه نماینده‌ یا نامزدی را از بیخ و بن بخشکانند هم پیش رفته‌اند که حکایت همیشگی انتخابات در این وادی شده است انگار.
و درنهایت تا امروز، جز معدود رسانه‌های ساری و مازندران که بر اساس رزومه مناسب و تجربه کافی و تحلیل، در فضای انتخابات موثرند، بقیه به شدت به سمت شایعه‌سازی و تخریب میل کرده‌اند و هرجا بیشتر برایشان بصرفد، همان جا حاضرند و چه چیزی بهتر از شایعه رد صلاحیت فلانی و بهمانی که هم می‌تواند ذهن آدم‌های کم‌اطلاع را درگیر و هم موج هجمه و تهمت و تخریب پوپولیستی را تقویت کند؛ تهش البته در بهترین حالت، فقط اندکی پول است و آبرویی که به زودی خواهد رفت و خسارتی که مردم ساری و میاندورود خواهند پرداخت.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی