آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 24 مهر 1398 12:41
ارزیابی «خبرشمال» از ضرورت اقدام موثر برای توقف «طرح انتقال آب خزر» به‌جای استیضاح «رضا اردکانیان»:

انتقامِ خزر را از وزیر نگیرید!

 
 
 
 
محمد باقر محسنی/
 

به نظر می‌آید اعضای مجامع نمایندگان سه استان مازندران، گیلان و گلستان پس از ارتکاب نخستین اشتباح فاحش و کلیدی و «جدی نگرفتن عزم سمنانی‌های دولت بر آبادانی زادگاه خود»، دومین اشتباه کلیدی را  روز گذشته با اقدام به استیضاح وزیر نیرو برداشتند.
صادقانه باید گفت بنا به دلایلی که بر بسیاری از شهروندان سه استان شمالی  نامعلوم است، نمایندگان طی این سال‌ها در سکوت و انفعال ماندند -تا همین هفته گذشته- لحظه‌ای که موکلان‌شان پیش از آنان دریافتند که دولت به اجرای طرح نزدیک شد و واهمه‌ای نیز  از نمایندگان سه استان شمالی ندارد و صراحتاً برای انتقال آب دریای خزر به کویر سمنان مکاتبه می‌کند تا آب شُرب و صنعت این منطقه را تضمین کند. نکته تلخی بود که روز گذشته بسیاری از نمایندگان، با تماس تلفنی خبرنگارانی چون ما و برخی موکلان‌شان از نامه «عیسی کلانتری» به وزیر نیرو آگاه شده بودند. بی‌تردید این اشتباه اعضای مجمع نمایندگان، از حافظه موکلان پاک نخواهد شد به‌عنوان نمونه همین چندماه گذشته و در 12 تیر 98  «احمد همتی» رییس مجمع نمایندگان استان سمنان گفت: انتقال آب خزر به سمنان یک ضرورت ملی است و اکنون موانع قانونی اجرای این طرح ملی رفع و زمینه انتقال فراهم شده است.
رییس مجمع نمایندگان استان سمنان اضافه کرد: روز گذشته با موضوع آب، نشستی در وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم تا تضمین خرید آب را پس از انتقال از دریای خزر بررسی کنیم تا تضمین‌های لازم شکل بگیرد.
وی بیان کرد: دیگر طرح‌های تامین آب مانند سد فینسک نیز در قالب یک بسته در آینده نزدیک با فراخوان، تعیین پیمانکار و دیگر مراحل کاری به‌عنوان یک طرح با ضرورت ملی، مراحل اجرایی آن آغاز شود.»  منبع(ایرنا، کد خبر : ۷۳۴۲/‏۶۱۰۳)
کدام یک از نمایندگان مازندران، گیلان و گلستان درخصوص چنین اظهار نظرهای شفاف و روشنی، موضعگیری کرده‌اند  یا گزارشی از نشست نمایندگان سمنان با وزیر صمت به مردم سه استان به‌ویژه مازندران که متأثر از این دو اتفاق -طرح انتقال آب خزر و ماجرای سد فینسک- خواهند شد، دادند؟ اگر بگوییم 32 نماینده سه استان مازندران، گیلان و گلستان  از آنچه که رییس مجمع نمایندگان سمنان گفت، بی‌اطلاعند که واویلا. اگر آگاه بودند چرا دنبال کار را نگرفتند و چرا پیش‌تر گامی برنداشتند و اقدامی نکردند؟ به یه تحلیل منطقی نزدیک‌تر است اگر بگوییم پشت پرده چیزهایی می‌گذرد که مردم بی‌اطلاعند.
باید قبول کرد این نمایندگان با سکوت و بی‌عملی در قبال طرح مورد نظر یا احداث سد فینسک و هدایت منابع آبی مازندران به سمت سمنان، در این چند سال، اشتباهی استراتژیک مرتکب شدند و باید پاسخگوی این اشتباه باشند اما دومین اشتباه‌شان اقدام به استیضاح وزیر نیرو است که در این فرایند، کمترین نقش را دارد. به فرض اینکه رضا اردکانیان استیضاح شود و از قطار دولت پیاده گردد، باز هم  هیچ تغییری در فرایند اجرای طرح پیش نمی‌آید.
این اقدام نمایندگانی که برگه استیضاح «رضا اردکانیان» را امضا کردند، بی‌شباهت با حکایت برخورد با معلول و غفلت از عامل ریشه‌ای یک پدیده نیست. همان‌گونه که در گزارش صفحه دو روزنامه «خبرشمال» با عنوان «شکست سه استان از سمنان» مفصل نوشتیم، ماجرای «طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان» در سطحی بالاتر از وزارت‌خانه و سال‌ها پیش از آغاز وزارت اردکانیان و حتی دولت تدبیر و امید، متولد شد و حتی در مقاطعی در دولت دوم «محمود احمدی‌نژاد»، آغاز عملیات اجرایی طرح را با حضور خبرنگاران محلی کلید زدند و یکی از همکاران «خبرشمال» که در این افتتاحیه! حضور داشت به نگارنده گفت: «یکی از مدیران شرکت مجری طرح آشکارا در گفت‌و‌گوی رسانه‌ای تاکید کرد که «کارها را سریع‌تر انجام دهید تا پیش از آنکه بلایی که سرِ دریاچه ارومیه آمد، اینجا -در دریای خزر - تکرار شود» (!)
به باور ما اقدام به استیضاح وزیر نیرو که تنها یک پازل کوچک در فرایند اجرای طرح انتقال آب خزر است، همان اندازه به مجریان طرح جرأت و جسارت خواهد داد  که کوتاهی و انفعال نمایندگان سه استان مازندران، گیلان و گلستان در چهار سال حضور در خانه ملت  و سهل‌گرفتنِ احتمال اجرای این طرح، به آنان شجاعت داد و کار را به اینجا رساند.
 روز گذشته علی‌اصغر یوسف‌نژاد به ایرنا گفت: طرح استیضاح «رضا اردکانیان» وزیر نیرو در ۲۰ محور تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد. حیرت‌آور است اما اگر به این بیست محور نگاهی بیندازیم نیز متوجه خواهیم شد که تنها یک محور -بند 5 - «عدم توان دفاع از انتقال غیرعلمی و غیرکارشناسی آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران و صدور مجوز غیرکارشناسی» به منافع شهروندان سه استان شمالی و موضوع مورد مناقشه انتقال خزر است!
باور ما این است که نمایندگان به جای اینکه بر استیضاح وزیر نیرو تمرکز کنند که با هدف  آرام کردن موکلان و منتقدان خود انجام دادند، بر این نکته تأکید کنند که این طرح با رژیم حقوقی دریای خزر در تعارض آشکار است و پای چند کارشناس بین المللی حقوق دریاها را  به مجلس بکشند و به رییس‌جمهوری که از روی تعصب و تنها با نگاه جانبدارانه و رد و طرح هر نوع نظر کارشناسانه و نفی پیوست زیست محیطی، این طرح را به جریان انداخت، بقبولانند که اجرای این طرح، لطمه به منافع ملی آیندگان است. وگرنه با استیضاح یک وزیر، سرپرست یا معاونان وزارت‌خانه می‌تواند همین کار را
پی بگیرند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی