• منتشر شده در دوشنبه, 22 مهر 1398 12:09
مدیرکل استاندارد گیلان خبرداد

تایید صلاحیت ۶۲ آزمایشگاه همکار در گیلان

 
 
 
 

رییس مرکز ملی تایید صلاحیت استاندارد ایران  تاکید کرد که گیلان به لحاظ علمی از رتبه بسیار خوبی در کشور برخوردار است.
علیرضا خاکی فیروزدر مراسم روز جهانی استاندارد در بانک صادرات رشت در تعریف استاندارد گفت: تک تک افراد جامعه در استاندارد سازي و نهادينه کردن آن تاثيرگذار هستند.
وی افزود: استاندارد دکترین مدار انسانیت و اخلاق مداری روح یک تفکر متعالی است و اگر در هر جایی مشکلی وجود داشته باشد به این معناست که استاندارد در آن  رعایت نشده است.
وی با بیان اینکه استاندارد زیربنای توسعه اقتصادی کشور است، خاطرنشان کرد: روح تفکر متعالی باید با تعهد مدیران ارشد که در اقتصاد کلان تاثیرگذار هستند همراه باشد تا منجر به بهبود شود.
رئیس مرکز تأیید صلاحیت استاندارد کشور در ادامه با اشاره به اینکه از سال ۱۹۷۰ روز جهانی استاندارد در ۱۴ اکتبر مصادف با ۲۲ مهر ماه جشن گرفته می‌شود، گفت: در سال‌های گذشته رئیس سازمان بین المللی استاندارد تصمیم گرفت که هر ساله پوستر سالروز استاندارد توسط مردم و طی یک فراخوان کشیده و از میان آن بهترین پوستر به عنوان پوستر سال انتخاب شود.
وی خاطرنشان کرد:  ایرانی ها توانسته اند در حمایت از استانداردها به خصوص پیام های ویدیویی در خصوص استاندارد کارنامه درخشانی را از آن خود کنند.
وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۷ «رضا حمیدیان» دانش آموخته گرافیک دانشگاه آزاد تهران مرکز موفق شد با طراحی پوستر «استانداردها شهرها را هوشمندتر می کنند» نخستین ایرانی باشد که جایزه ۱۵۰۰ فرانک سوئیس سازمان بین المللی استاندارد را دریافت کند، تصریح کرد: امسال نیز «محمد خدادادی» یک ایرانی دیگر از استان زنجان موفق شد این عنوان را با طراحی «استانداردهای ویدئویی خالق صحنه‌های جهانی» کسب کرد که افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است.
خاکی‌فیروز همچنین با اشاره به بازدیدهای خود از دانشگاه گیلان و یک واحد تولیدی گفت: استان گیلان در زمینه دانش، علم و فناوری ظرفیت بالایی دارد که باید از آن در راستای افزایش و ارتقای استاندارد استفاده کنیم.
رییس مرکز ملی تایید صلاحیت استاندارد ایران اظهارکرد: گیلان به لحاظ علمی از رتبه بسیار خوبی در کشور برخودار است و هر گیلانی باید به این سطح علمی استان افتخار کند.

تایید صلاحیت ۶۲ آزمایشگاه همکار در گیلان
مدیرکل استاندارد گیلان نیز از تایید صلاحیت۶۲ آزمایشگاه همکار در استان خبرداد.
داریوش اشکانی پور وظایف اصلی سازمان  استاندارد  را استاندارد سازی، اوزان قیاس ها ، تایید صلاحیت ها و ارزیابی انطباق عنوان کردو گفت: استانداردها با خردجمعی در جهت نیاز جامعه تدوین و معیارهایی در آن تحت عنوان استاندارد در نظر
گرفته می شود. وی با بیان اینکه دربحث کیفیت نمی توان از عدد و رقم بهره گرفت،  تصریح کرد: کیفیت بزرگراه بی نهایتی است که شرط ورود به آن رعایت استانداردهاست و نمی توان برای آن مقصد مشخص کرد.
اشکانی پور با اشاره به وظیفه نظارت بر بازار آزمایشگاه های همکار استاندارد در گیلان گفت:  در حال حاضر ۶۲ آزمایشگاه همکار را در استان تایید صلاحیت کردیم که ۶۰۰ نفر نیروی متخصص مشغول فعالیت هستند .
وی خاطر نشان کرد: استاندارد ها با توجه به نیاز جامعه تدوین می‌شوند و به نوعی حفظ کرامت انسانیست که  با رعایت آنها می توانیم به جامعه احترام بگذاریم و همه باید کمک کار استاندارد باشند تا بتوانیم آن موازین را در جامعه جاری و ساری کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: در سال ۹۶ مجلس قانون توسعه نظام استاندارد را مصوب کرد و از آن پس سازمان ملی استاندارد جایگاه اصلی خود را به دست آورد.
وی با بیان اینکه در ماده ۲ این قانون به صراحت بیان شده سازمان ملی استاندارد به عنوان یک دستگاه اجرایی مستقل و حاکمیتی وظایف خود را زیر نظر ریاست جمهوری انجام می‌دهد، افزود: در همین قانون حوزه‌های فعالیتی برای سازمان استاندارد تعیین شده است.
مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به اینکه هر کدام از این حوزه‌ها دارای شرح وظایف مختلفی است، گفت: سازمان استاندارد هدفمند و برنامه‌ریزی شده به دنبال تحقق این برنامه‌ها است. وی با بیان اینکه سازمان استاندارد در زمینه استانداردسازی گام‌های بزرگی برداشته که تدوین بیش از ۳۳ هزار استاندارد ملی نشان دهنده عزم جدی این سازمان است، تصریح کرد: مقرر شده تا در ادامه این حرکت از روند استاندارد سازی کم و بر ارتقای استانداردها افزوده شود.
بیست و دوم مهرماه مصادف  با روز جهانی استاندارد است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی