• منتشر شده در دوشنبه, 22 مهر 1398 12:05
«خبرشمال» از بسته شدن کتاب قصه جشنواره قصه‌گویی مازندران و معرفی برگزیدگان گزارش می‌دهد؛

خارج شدن قصه و قصه‌گویی از پیله انحصارگرایی

 
 
 
 

با معرفی برگزیدگان مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در ساری، کتاب قصه  این جشنواره
بسته شد.
17 و 18 مهرماه سینما کانون ساری میزبان راه‌یافتگان مرحله استانی قصه‌گویان مازندران بود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران در آیین اختتامیه مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی که با حضور علی اصغر یوسف نژاد؛ نماینده مردم ساری و نایب رییس مجلس شورای اسلامی و دیگر مسوولان اجرایی استان و خانواده‌ها در سالن سینما کانون ساری برگزار شد، با بیان اینکه قصه یکی از ابزار رسانه‌ای است که قدمت طولانی دارد، افزود: نیم قرن است که کانون پرورش فکری به فرهنگ قصه گویی اهتمام دارد و دو سال است کانون پرورش فکری، قصه گویی را از انحصار مربیان خارج و در بین آحاد مردم جامعه ترویج داده است.
یزدان‌شناس افزود: امسال، هزار و ۷۰ نفر در سایت قصه گویی مرحله استانی در مازندران ثبت‌نام کردند و ۸۰۰ نفر قصه‌های خود را در سایت بارگزاری کرده که این میزان استقبال نسبت به دوره پیش دو برابر بوده است.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران، گفت: در قصه صحنه‌ای ۲۷۸ نفر، دو نفر در بخش بین‌الملل، ۱۰۵ نفر در بخش زنان و مردان، ۱۵۹ نفر در بخش دختران و پسران، ۱۲ نفر در بخش پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها شرکت کردند که از این تعداد ۳۶ نفر به مرحله بازبینی قرار گرفت.
این مسوول ادامه داد: بعد از دو روز بازبینی مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در مازندران،  ۵ نفر در بخش زنان و مردان، ۲ نفر در بخش پدر و مادر بزرگان و ۳ نفر در بخش دختران و پسران انتخاب و به مرحله کشوری
 راه یافتند.
یزدان شناس با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران به واسطه فرهنگ شکل گرفت؛ گفت: فرهنگ ظرفیت حل بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی را دارد.
وی تاکید کرد: توسعه فرهنگی، بستر همه توسعه‌ها است و این مهم مقدور نمی‌شود مگر اینکه نگاه تصمیم‌گیران جامعه به این حوزه جدی‌تر از گدشته شود.
او با تاکید براینکه برنامه‌های فرهنگی وزن ندارد، افزود: با فرهنگ‌سازی می‌توانیم از اقتصاد نفتی رهایی یابیم.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران، بچه‌ها را سرمایه‌های آینده کشور دانست و گفت: برای داشتن آینده‌ای پویا و خلاق، لازم است به این سرمایه‌های زندگی بیشتر توجه شود.
گفتنی‌ست بر اساس رای
 هیات داوران؛
در بخش پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها، رتبه نخست را علی اکبر باباییان از بابلسر و رتبه دوم را طیبه قربان نژاد از قائم‌شهر کسب کردند. این بخش رتبه سومی نداشت ولی از حسین توهمی از ساری تقدیر شد.
در بخش دختران و پسران، رتبه اول را خشایار رستم نژاد از ساری، رتبه دوم را مرجان حسین نشتایی از نشتارود و رتبه سوم را فاطمه زهرایونسی از بابل به دست آوردند.
تقدیرشدگان این بخش نیز سیده الینا هاشمی از ساری، سارا پالوچ از نوشهر، ثمین کلانی از بهشهر و آریان افتخاری از رامسر بوده‌اند.
در بخش زنان و مردان، رتبه اول حسین کاظمی از محمودآباد، رتبه دوم محمد علی میرزایی از بابلسر، رتبه سوم ایمانه رجبی از ساری، رتبه چهارم سارا نوشیر از نوشهر و رتبه پنجم طاهره معصومی از ساری بوده‌اند.
تقدیری‌های این بخش هم سمیه حسن پور از ساری، هدی کریم از نور و نرجس حق شناس از ساری بوده‌اند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی