• منتشر شده در دوشنبه, 22 مهر 1398 12:04
باتوجه به آغاز فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر اتفاق افتاد؛

رونق بازار ماهی‌فروشان‌ مازندران با کپور دریا

 
 
 
 

بازار ماهی فروشان مازندران در روزهای نخست فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر بر خلاف سال‌های گذشته، با عرضه زیاد ماهی کپور در کنار گونه کفال با رونق بیشتری وارد فعالیت شده است.
گزارش میدانی از چند بازار ماهی فروشی‌ شهرهای مازندران از جمله ساری، بابل، بابلسر و فریدونکنار نشان می‌دهد که کپور دریایی در وزن‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرمی در کنار ماهی کفال به وفور وجود دارد و تقاضای خرید آن نیز زیاد است.
ماهی فروشان دلیل وجود کپور دریایی را رها سازی بچه ماهی طی سال‌های  اخیر در رودخانه‌های استان عنوان کردند و گفتند که قیمت کپور حدود ۴۰۰ گرمی در هر کیلو ۱۳ تا ۱۴هزار تومان است.
کپور دریایی که همواره یکی از گونه‌های مشتری‌پسند در بازار ماهی فروشان بود دستکم طی یک دهه گذشته به خاطر کمبود صید به ندرت در بازار یافت می‌شد و بیشتر صید این گونه نیز با وزن بالای یک کیلوگرم و بیشتر قابل مشاهده بود.
اگر چه صید رسمی ماهیان استخوانی دریای خزر در مازندران از دیروز بیستم مهر شروع شد، ولی یک هفته پیش از آن صیادان عضو شرکت‌های تعاونی پره در شرق استان به صورت غیررسمی ولی با مجوز شیلات برای صید به دریا زده بودند.
محمد بخشی یکی از حجره داران در بازار ماهی فروشی فریدونکنار گفت: امسال برخلاف سال‌های گذشته شاهد گونه کپور البته در اندازه ریز و با وزن پائین هستیم.
وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته ماهی کپور دریایی  با وزن بالای ۸۰۰ گرم و به مقدار کم در بازار ماهی فروشان استان برای عرضه وجود داشته است اما امسال و در نخستین هفته شروع صید، کپور ۳۰۰ تا ۴۰۰گرمی به وفور وجود دارد.
این فعال بازار ماهی فروشان ماهی کپور دریایی را خوش خوراک و پرطرفدار دانست و بیان داشت: وجود کپور در کنار کفال، سبب رونق بیشتر بازار ماهی فروشی شده است.
بخشی قیمت ماهی کفال با وزن یک کیلو گرمی را ۳۳ هزار تومان اعلام و اضافه کرد: ماهی سفید با وزن ۵۰۰ تا ۷۰۰ گرمی نیز ۲۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که البته بسیار کم است.
این فروشنده ماهی گفت که با آغاز فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر قیمت انواع ماهی‌های پرورشی نیز تا ۱۰ درصد کاهش یافته است.
وی قیمت ماهی‌های سفید، کپور و فیتیباک را با وزن بیشتر از یک کیلو ۲۰۰گرم به ترتیب ۳۱ هزار، ۲۳ و ۱۶هزار تومان اعلام کرد.
بخشی، قیمت هر کیلو گرم ماهی قزل آلا را نیز ۳۳ تا ۳۵هزار تومان اعلام کرد.

*۱۰ سال رهاسازی بچه ماهی کپور در رودخانه‌ها
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران دلیل افزایش صید ماهی کپور در فصل صید سال جاری را نتیجه رها سازی این گونه بچه ماهی از سال ۸۸ تاکنون دانست و گفت: رها سازی بچه ماهی کپور با چهار میلیون قطعه از سال ۸۸ آغاز شده است.
قاسم کریم زاده با بیان اینکه از سال ۸۹ تا ۹۴ به دلایل مختلف از جمله عدم صید ماهیان مولد و آلودگی بیش از حد رودخانه‌ها تکثیر مصنوعی و طبیعی و سپس رهاسازی بچه ماهی کپور صورت نگرفته است، ادامه داد: در سال ۹۵ بیش از یک میلیون و ۴۰۰هزار قطعه، سال ۹۶ حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار قطعه، سال ۹۷ نیز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه و امسال نیز 7 میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه بچه ماهی کپور رهاسازی شده است.
معاون شیلات مازندران از صیادان استان خواست تا با توجه به وزن‌گیری ناتمام ماهی کپور دریایی، چشمه تورهایشان را طوی تنظیم کنند که این دسته ماهیان کم وزن در آنها گرفتار نشوند. مرکز تکثیر، پرورش و بازسازی ذخایر آبزیان شهید رجایی ساری که مسوولیت تکثیر بچه ماهیان را بر عهده دارد، هر ساله لاروهای ماهی را پس از پرورش به وزن یک تا سه گرمی با هماهنگی اتحادیه صیادی پره، یگان حفاظت آبزیان شیلات و حفاظت محیط زیست در رودخانه‌های استان مازندران رها سازی می‌کند. طبق آمار شیلات مازندران امسال نیز حدود ۱۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید و کپور در ۲۳ رودخانه شیلاتی منتهی به سواحل مازندرانی دریای خزر
رها سازی شده است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی