• منتشر شده در دوشنبه, 22 مهر 1398 12:02
ارزیابی «خبرشمال» از صدور ابلاغیه رسمی مجوز انتقال آب دریای مازندران به سمنان توسط رییس سازمان محیط زیست در میان سکوت و انفعال اعضای مجمع نمایندگان مازندران گیلان و گلستان؛

متولیان عاجز!

 
 
 
 

سرویس سیاسی /


از حدود یکی دوسال گذشته، هرگاه سخن از طرح انتقال آب خزر به سمنان طرح شد، شاهد شکل‌گیری دو جبهه کاملاً متمایز و متضاد در این موضوع بودیم. در یک سو، رییس‌جمهوری و طیف سمنانی‌های دولت بودند که صریح و شفاف، جسورانه و با قدرت سخن از ضرورت اجرای این طرح زدند و مدعی بودند که دریای خزر به تمام مردم ایران تعلق دارد و  بدون کمترین عقب‌نشینی بر اجرای این طرح تا دوسال آینده اصرار ورزیدند و در سوی دیگر، مدیران دولتی و نمایندگان مازندران، گیلان و گلستان بودند که بخش اول یعنی مدیران ارشد دولت و مشخصاً سه استاندار احتمالاً  از ترس عزل شدن، هیچ موضع‌گیری در این خصوص نداشتند و بخش دوم یعنی نمایندگان، همواره تلاش داشتند بدون کش دادن موضوع، آن را انکار نمایند و خیلی دوست نداشتند در این زمینه، مستقیم وارد گفت‌وگو شوند و حتی در چند مورد تقاضای مصاحبه «خبرشمال» را با این استدلال‌ها که «با روان مردم بازی نکنیم و موضوع تمام شده است-منتفی است- و اساساً چنین طرحی، قابلیت اجرایی ندارد و دولت پولی برای اجرای این طرح عظیم ندارد»، از پاسخ شانه خالی کنند. ما نیز براساس سخن برخی نمایندگان که اساساً اعتباری در بودجه 98 برای این طرح در نظر گرفته نشد، خوش‌خیال بودیم و تصور می‌کردیم که مثلاً در سه استان مازندران، گیلان و گلستان 30 نماینده داریم و اگر مردم، خبر دقیق از پشت پرده‌ها ندارند یا اگر مدیران ارشد دولتی، از ترس عزل شدن، علیه دولت متبوع خود حرفی نمی‌زنند، این یک دوجین نماینده بیدارند و همه چیز را رصد کردند و اگر در مسیر اجرای طرح انتقال آب دریای مازندران به کویر سمنان، پشه‌ای در هوا بجنبد و عقربی بر زمین برقصد، این نمایندگاه که هر کدام چندین کتاب ادعا دارند، به آن پشه نیز رحم نخواهند کرد و نیش آن عقرب را نیز بر فرق مبارکش می‌کوبند!  
کمتر از یک‌ماه قبل خبری مبنی بر اختصاص اعتبار برای اجرای طرح انتقال آب دریای مازندران به سمنان را در شبکه‌های اجتماعی دیدم، منبع خبر را بررسی کردم و به سایت خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی«ایرنا» رفتم و با چشم خود، اصالت خبر و صحت این موضوع که دولت عزم خود را برای این طرح جزم کرد، دیدم.
به‌عنوان خبرنگار با یکی از اعضای مجمع نمایندگان اسان تماس گرفتم و وی را که گویا در جریان موضوع نبود، آگاه و منبع خبر را نیز معرفی کردم، از من خواست چند دقیقه به او زمان بدهم تا تماسی بگیرد و خبر را رصد کند. 50 بار بعد تماس گرفتم و هرگرزبه من جوابی نداد. آن روز بود که یقین کردم: ما باختیم و خزر را نیز تخته قاپو خواهند کرد!
امروز مدرک داغ و معتبری در مقابل چشمان خوانندگان «خبرشمال» قرار دارد که از طرف «عیسی کلانتری» معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان محیط زیست کشور که اخیراً با ریشخند نمایندگان مازندران را به بی‌عملی در موضوع پسماند متهم کرده بود، خطاب به وزیر نیرو نوشت که «اجرای پروژه طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان بلامانع است».
احتمالاً هیچ کدام از نمایندگان مازندران، گیلان و گلستان پاسخی به خبرنگاران در این خصوص نمی‌دهند چون از دیرباز گفته‌اند «دوصد گفته چون نیمِ کردار نیست». اما لازم است مردم شریف این سه استان بدانند در دورانی‌که  برخی شهرها و مناطق استان به دلیل کم‌آبی و پایین رفتن آب سدها طی یک دهه اخیر، دچار کم‌آبی بودند و چند تن از کارشناسان غیردولتی و اساتید دانشگاه، سخن از شیرین‌سازی آب خزر برای تأمین آب شرب مناطق شهری و روستایی شمال کوهپایه البرز را طرح کردند، پایتخت نشینان سخن از نابودی اکوسیستم دریایی، در صورت هرگونه دستبرد به منابع آبی خزر زدند و به بیان خود « این طرح کودکانه» را در نطفه، خفه کردند.
لازم است مردم مازندران، گیلان و گلستان بدانند برخی از نمایندگان که صدای خود را در حوزه انتخابیه بلند می‌کنند و خود را شایسته تحسین و تشویق، نشان می‌دهند عاجز از گرفتن حق حداقلی موکلان خود هستند و درخصوص این موضوع که به بیان برخی کارشناسان، خطرات جبران‌ناپذیری به مردم، آب و هوا و کشاورزی منطقه خزر تحمیل خواهد کرد نیز هیچ کاری نکردند و هیچ اقدامی به‌عمل نیاوردند و باز هم در روز دوم اسفند، توقع
 رأی دارند.
مردم مازندران باید بدانند آنچه که از خزر نصیب آنان است خروار خروار زباله و آلودگی محیط زیست است که در پی تردد خیل مسافران به ساحل آن ایجاد می‌شود و غیر از آن، مردم مازندران، گیلان و گلستان هیچ سهمی از خزر ندارند و نمایندگان این سه استان نیز با سکوت و انفعال و بی‌خبری، در این موضوع خود را با پایتخت نشینان و حلقه سمنانی‌ها، هماهنگ کردند و چه بسا در فراسوی موافقت و یا سکوت نمایندگان مازندران، گیلان و گلستان با این طرحِ بنیان‌برافکن، معامله و یا فعل و انفعالات پنهانی باشد که در آینده برای مردم روشن شود.
مردم سه استان مازندران، گیلان و گلستان باید بدانند نتیجه و حاصل انتخاب نیروهای ضعیف و منفعل به‌عنوان نماینده مجلس همین است که آب خزر را به کویر می‌برند و احتمالاً تا چندسال آینده در خاک مازندران  نیز می‌کنند و راه جلوگیری از انتقال آب خزر، انتخاب چند نماینده شجاع است چون هنوز نیز می‌توان جلوی اجرای این طرح را سد کرد. گفتنی است «خبرشمال» در روزهای آتی به‌طور مفصل و تخصصی به موضوع ورود خواهد کرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی