• منتشر شده در یکشنبه, 21 مهر 1398 12:17
گزارش خبر شمال از جلسه رونمایی«سند ارتقای وضعیت زنان مازندران» با حضور معاون رییس جمهور در امور بانوان و خانواده

ابتکار: «عدالت جنسیتی» یکی از ابعاد مهم عدالت است

 
 
 
 

سرویس سیاسی خبرشمال/


دکتر «معصومه ابتکار» معاون رییس‌جمهوری در امور بانوان و خانواده در سفری یک‌روزه به مازندران آمد تا ضمن رونمایی از «سند ارتقای وضعیت زنان» -سندی که با مشارکت چند تن از اساتید برجسته زن دانشگاه نوشته شد-، در یک برنامه فشرده و البته حساب‌شده رصدی از وضعیت زنان در مازندران به‌عمل بیاورد. مازندران  در سهم‌بری زنان از کرسی‌های مدیریتی جایگاه خوبی ندارد و در واقع بی‌راه نیست اگر بگوییم تنها یک مدیرکل زن دارد.
برابر داده‌های آماری همچنین این استان  از نظر رتبه‌بندی زنان سرپرست خانوار، هفتم کشوری است و این نشان می‌دهد که باید در برنامه حوزه زنان همت بیشتری شود و از نظر رتبه‌بندی زنان بی‌همسر بر اثر طلاق نیز با نرخ ۲.۴۲ درصد، رتبه چهارم را دارد درحالی‌که میانگین کشوری ۱.۸ است.
از نظر طلاق‌ بعد از ۱۵ سال زندگی مشترک نیز مازندران رتبه پنجم کشور را دارد درحالی‌که یکی از مسائل جدی در کشور،  طلاق‌های زودهنگام به شمار می‌رود.
همه این آمارها که در حضور  استاندار مازندران و دکتر معصومه ابتکار، صادقانه و شجاعانه طرح شد، نشان می‌دهد حوزه زنان در این استان نیاز به توجه ویژه دارد و «تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان» از مصادیق این توجه ویژه است.

• تنظیم «سند ارتفای وضعیت زنان مازندران»، نخستین نمونه
در کشور است.
«ســـمیه قاسمی طوســـی» در جلســــــه شورای توسعه برنامه‌ریـزی استان با اشاره به تهیه سند ارتقای وضعیت زنان استان گفت: این طرح برای اولین بار در سطح کشور به‌صورت هدفمند و مدون تهیه و تنظیم شد و امروز رونمایی از آن صورت می‌گیرد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با بیان اینکه برای ارتقای وضعیت زنان سرپرست خانوار در استان از اسناد بالادستی، هم‌اندیشی اساتید دانشگاه و  نخبگان بهره گرفتیم، گفت: بیش از ۸۰۰ نفر- ساعت زمان برای تهیه این سند صرف شد.
وی با بیان  اینکه این سند در ۲۲۴ صفحه در قالب اسناد پشتیبان و در ۱۰ فصل تدوین شده است، توضیح داد: گروه‌های تاثیرگذار در حوزه بانوان و خانواده با برگزاری ۱۰ جلسه تخصصی نسبت به نهایی شدن سند اقدام کرده‌اند.
دکتر قاسمی طوسی ادامه داد: مطالعات تکمیلی و تلفیق نهایی سند نیز انجام شده است و در فرایند تدوین سند با حضور اساتید، سازمان‌های مردم نهاد، کاهش و کنترل طلاق، حاشیه نشینی و  اعتیاد مورد توجه قرار گرفته است.
قاسمی افزود: در بررسی تیم کاری برای تهیه سند نیز دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مازندران، اعضای هیأت علمی دانشگاه و دیگر دستگاه‌ها نقش‌آفرینی کرده‌اند.

• اجرای مفاد سند، نیازمند برنامه
عملیاتی است
استاندار مازندران نیز در این نشست گفت: برای اجرای سند جامع ارتقای وضعیت زنان و خانواده باید برنامه عملیاتی داشته باشیم.
 احمد حسین‌زادگان در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه سال‌های سال حوزه زنان با ارتقای مطلوب فاصله داشته است و چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت، افزود: با تمرین و تهیه سند ارتقای وضعیت زنان که با بهره‌گیری از توان کارشناسان و نخبگان تدوین شده است، بهتر به حوزه زنان توجه کرد.
وی افزود: سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در مازندران نیاز به بودجه و اعتبار مشخصی برای عملیاتی شدن ندارد بلکه مهم آن است که نوع نگرش‌مان به حوزه زنان  تفاوت کند.
حسین‌زادگان گفت: توجه به صنایع دستی، گردشگری و تولیدات روستایی و توانمندی‌های بانوان در این حوزه می‌تواند به ارتقای وضعیت کمک کند و در زمینه مهاجرت معکوس بررسی‌ها نشان می‌دهد تاکنون موفق نبوده‌ایم و از 70 درصد به 46 درصد رجوع روستاییان و بازگشت آنان به
روستاها رسیده‌ایم.
وی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت بانوان برای توسعه روستاها و مهاجرت معکوس شد و گفت: مهمترین کار این است که برنامه عملیاتی برای اجرای سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده
 داشته باشیم.
استاندار مازندران با اظهار اینکه نبود سند جامع در حوزه زنان و خانواده تاکنون مشکل‌زا بوده است گفت: برای اجرای آن نیازمند برنامه عملیاتی و
 قوی هستیم.
 معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز در این جلسه  گفت: ۱۷۶ شاخص خرد در قالب عدالت جنسیتی در موضوعات مختلف از جمله بهداشت، مشارکت اجتماعی و اقتصادی تدوین و ابلاغ شده است.
 معصومه ابتکار در این نشست ضمن گرامی‌داشت اربعین حسینی(ع) از آن به‌عنوان ماهیت جهانی و اثربخش پیام امام حسین (ع) بیان کرد و افزود: اربعین درس‌های زیادی برای بیداری و آگاهی‌بخشی و پیداکردن مسیر درست دارد.
وی با تقدیر از تلاش  مسئولان مازندران برای تحقق اهداف دولت دوازدهم ادامه داد: مسائل زنان و خانواده از موضوعات کلیدی و مورد توجه رییس‌جمهور و از محورهای جدی برنامه‌های دولت است و باید همه برای تحقق اهداف و برنامه ها با کارایی بیشتر تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه دشمن تلاش می‌کند اقتصاد، عزت و استقلال ما را نادیده گیرد و آسیب بزند، تصریح کرد: به لطف خداوند و با تلاش و هم‌گرایی و جلب مشارکت به‌ویژه در عرصه اقتصادی، تمام دشمنی‌ها نقش برآب می‌شود و ملت ایران بیش از پیش به سمت گام دوم انقلاب حرکت خواهد کرد.
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه موضوع زنان فرابخشی است از دستگاه‌های مختلف خواست تا در تحقق برنامه‌ها همکاری و مشارکت داشته باشند گفت: موضوع عدالت یکی از مولفه‌های کلیدی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و عدالت جنسیتی یکی از ابعاد مهم عدالت به شمار می‌رود که در قران کریم و سیره انبیاء و حضرت امام راحل نیز به آن توجه شده است.
وی با بیان اینکه زنان و مردان نقش‌های مختلفی را در جامعه ایفاء می‌کنند و مسئولیت‌های اجتماعی متفاوتی برخوردار است تصریح کرد: وقتی نتایج برنامه‌ها را بررسی می‌کنیم، در عین پیشرفت زنان پس از انقلاب، به دلیل برخی نگاه‌ها و خرده فرهنگ‌ها شاهد آن هستیم که باید برنامه خاص عدالت جنسیتی و سند ارتقای وضعیت زنان را اجرایی کنیم.
ابتکار یادآور شد: در موضوع عدالت جنسیتی در هشت محور شاخص تعریف شده است و با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی ۱۷۶ شاخص خرد در قالب عدالت اجتماعی در موضوعات مختلف از جمله بهداشت، ورزش، مشارکت اجتماعی، سیاسی، حقوق و امنیت تدوین و ابلاغ شده است.
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: فضای ورزشی دختران در کل کشور به‌ویژه شهرستان‌ها مناسب نیست این درحالی که برای سلامتی دختران و نشاط آنان باید مکان‌های ورزشی مناسب داشته باشیم.
ابتکار ادامه داد: همچنین در زمینه اشتغال دختران فارغ التحصیل دانشگاهی شمار افراد جویای کار دختر به مراتب بیشتر از پسران است.
وی گفت: طبق آخرین نتایج پیمایش خانواده، نگرانی‌ها درباره افزایش طلاق همانند سال قبل در کشور کمتر شده است اما کاهش ازدواج نگران کننده است و بیشترین عامل برای مردان در این زمنیه مسائل اقتصادی است.
ابتکار با اظهار اینکه چه فرهنگی را باید در حمایت خانواده مورد توجه قرار دهیم گفت: حمایت از خانواده در حوزه‌های مختلف باید مورد توجه اساسی قرار گیرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی