• منتشر شده در شنبه, 20 مهر 1398 12:11
«خبرشمال» به بهانه رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان در استان گزارش می‌دهد؛

امید به شکستن طلسم مردسالاری در کرسی های مدیریتی مازندران

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران، اخیرا از طی شدن تمامی مراحل تایید سند ارتقای وضعیت زنان این استان از سوی مراجع ذیربط که از هفته آینده با حضور معاون رییس جمهور در امور بانوان رونمایی و وارد فاز اجرایی می‎شود خبرداد.
سمیه قاسمی طوسی افزود: این سند با استفاده از ظرفیت کارشنسان حوزه‌های مختلف تهیه و تایید نهایی آن هم توسط ناظر ریاست جمهوری انجام شد و اداره کل امور بانوان استانداری مازندران هم اجرای آن را همانند تهیه و اخذ تایید به صورت جدی در دستور کار دارد.
وی توضیح داد: در این سند وضعیت زنان از ابعاد مختلف نظیر ازدواج و طلاق، بهداشت، ورزش، پیگیری آسیب‌های اجتماعی، مشارکت سیاسی و مدنی مورد بررسی قرار گرفته است و برنامه و چشم انداز آینده نیز در آن
گنجانده شد.
این مسوول با اشاره به سفر یک روزه معصومه ابتکار، معاون امور بانوان و خانواده نهاد ریاست جمهوری به مازندران، گفت که سند ارتقای وضعیت زنان استان امروز، بیستم مهرماه در نشست شورای برنامه‌ریزی استان با حضور خانم ابتکار رونمایی می‌شود.
قاسمی طوسی اظهار داشت: با رونمایی از این سند، دستگاه‌‎های اجرایی می‌بایست بر اساس موارد در نظر گرفته شده در این سند برای انجام کارها در حوزه زنان فعالیت کنند.

*وقتی بانوان نسبت به حقوق خود
 آگاهی ندارند
هرچند این اتفاق، در نوع خود می‌تواند بانوان را یک گام به جلو ببرد، اما متاسفانه تجربه نشان داده است که بسیاری از این اسناد و منشورها، تنها به درد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران می‌خورد و بس!
زیرا تا وقتی مخاطبان یک منشور، همچون منشور حقوق شهروندی، از حقوق و تکالیف خود آگاه نباشند، قطعا نمی‌توانند مطالبه‌گری در این زمینه داشته باشند و این وظیفه اول بر‌روی دوش دستگاه‌های اجرایی مربوطه و سپس رسانه‌هاست که با اطلاع رسانی به موقع و درست، مخاطبان این اسناد و منشورهای مهم را از مفاد آن آگاه کنند.
اما موضوع فقط به اینجا ختم نمی‌شود! بلکه مساله اصلی اینجاست که خود بانوان نیز نه می‌دانند چه می‌خواهند، نه می‌دانند چه نمی‌خواهند و نه می‌دانند که چگونه و از چه روشی باید بخواهند؟!
متاسفانه امروز علیرغم افزایش چند برابری سطح سواد و دانش بانوان و توانمندی آنها در بسیاری از حوزه‌ها، هنوز هم شاهد بی دانشی و کم لطفی آنان نسبت به دستیابی به حقوق حقه‌شان در جامعه هستیم و مادام که بانوان این چنین تک بُعدی به پیش روند و تنها به اخذ مدرک و طی کردن مدارج عالی بدون چشمداشت به آینده بیندیشند، مسلم است که هیچ اتفاق مثبت و مبارکی را در این حوزه شاهد نخواهیم بود.

*چه شد سهم 30 درصدی بانوان
 از مناصب مدیریتی؟!
برای نمونه باید گفت اکنون چند درصد از زنان تحصیلکرده این سرزمین از حق‌شان درباره کسب 30 درصد از کرسی‌های مدیریت کشور آگاهند؟! چند نفر از بانوان خانه‌دار، می‌دانند که خانه‌داری هم در واقع یک کار محسوب می‌شود و می‌توانند از بابت آن نسبت به دولت
 مطالبه گر باشند؟!
اما مشکل اساسی از جای دیگری آب می‌خورد! متاسفانه در این کشور همیشه حاشیه‌ دوست داشتنی‌تر و جذاب‌تر و مهم‌تر بوده است و اصلا «حاشیه پررنگ‌تر از متن» نیز از همین باور غلط برمی‌خیزد.
حاشیه پررنگ‌تر از متن، یعنی پررنگ‌شدن مساله راه نیافتن بانوان به ورزشگاه‌ها و تبدیل شدن آن به یک سوژه رسانه‌ای و دغدغه اجتماعی تا مرز جهانی شدن (تا جایی که اینفانتینی، رییس فیفا به فدراسیون فوتبال ایران اخطار می‌دهد) و در آنسوی قضیه، بی‌توجهی و غفلت از سهم 30 درصدی بانوان برای کسب کرسی‌های مدیریتی!
حاشیه پررنگ‌تر از متن یعنی، عده‌ای در آن‌سوی آب‌ها بنشینند و برای زنان ایرانی کمپین چهارشنبه‌های سفید راه بیندازند و دغدغه اصلی بانوان ایرانی را برداشتن روسری از سرشان (کشف حجاب) نشان دهند، در حالی که هنوز هم در ایران، دخترانی پیدا می‌شوند که به دلیل فشار خانواده و فقر و تنگدستی، از تحصیل بازمانده‌اند و استعدادشان کشف نشده است!
البته یادمان نرود که اوضاع بانوان در مازندران، به ویژه مرکز استان از سایر استان‌ها و شهرها برای میدان داری در جایگاه مدیریت اصلا مساعد نیست و جوّ استان مازندران آن چنان مردانه است که در بغل گوش‌مان در گلستان، یک بانو (سرکار خانم عزیزه امامی) به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری گلستان انتخاب می‌شود و همین امر مایه سرافکندگی و شرمساری بانوان و نگرانی و عصبانیت مسوولان استان شده است!

*سخن پایانی
اکنون با توجه به رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان در مازندران که به همت مدیرکل توانمند و با دانش امور بانوان و خانواده استانداری مازندران و با حضور معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری به امضا می‌رسد، امید و انتظار می‌رود تا مسیر رسیدن بانوان به حقوق‌شان به ویژه در دستیابی به مناصب مدیریتی در استان هموار شده و طلسم مردسالاری در مازندران برای همیشه شکسته شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی