آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 17 مهر 1398 08:59
گزارشی از گرامی داشت هفته ملی کودک در سراسر استان مازندران؛

«آینده را باید ساخت»

خبرشمال/

 


گرامی داشت هفته ملی کودک با شعار «آینده را باید ساخت» و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی هنری و اجرایی از سوی شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی هفته ملی کودک در سراسر استان مازندران برگزار شد.
13 تا 19 مهر هفته ملی کودک است. به همین منظور شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی هفته ملی کودک با محوریت کانون پرورش فکری و سایر دستگاه‌های عضو در سراسر استان تشکیل شد و به برنامه‌ریزی محتوایی و اجرایی پرداخت.
شورای مرکزی هماهنگی و برنامه ریزی هفته ملی کودک در استان، با محوریت اداره کل کانون پرورش فکری در ساری با حضور دستگاه‌های مرتبط با حوزه کودک ونوجوان آغاز به کار نمود و برنامه‌هایش را تشریح کرد.
 برهمین اساس هر یک از دستگاه‌ها در حوزه گروه هدف خود به اجرای برنامه‌های این هفته می‌پردازند.
اما  برخی برنامه‌ها مشترک هم‌چون: نمایشگاه هفته ملی کودک از آثار کودکان و دستاوردهای حوزه کودک و انجام برنامه‌های منطبق بر اساس روز شمار هفته ملی کودک، در طول هفته، شاخص‌ترین فعالیت‌های شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی هفته ملی کودک استان مازندران است.
بر اساس روز شمار هفته ملی کودک، اجرای برنامه تخصصی ویژه کودکان مدارس استثنایی ساری در سالن سینما کانون ساری با همکاری مدارس استثنایی استان و بهزیستی - اجرای برنامه پیک امید با همراهی کانون پرورش فکری استان، اداره کل حفاظت محیط زیست استان و شبکه بهداشت استان و اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری و معاینه سلامت و کارگاه آموزشی و اهدای کتاب در مدرسه کم برخوردار شهید مرادی ساری- عیادت از کودکان بیمار و اهدای کتاب و اسباب بازی در بخش اطفال بیمارستان بوعلی ساری – برگزاری جُنگ‌های روزانه در سالن سینما کانون ساری با حضور کودکان و دانش آموزان  مدارس استثنایی و بهزیستی و... بازدید عموم از نمایشگاه هفته ملی کودک در سالن سینما کانون ساری از برنامه‌هایی هستند که تا کنون انجام شده‌اند.
در سایر شهرستان‌‌ها مانند نوشهر نیز، کارگاه «من و کودکم»، با همکاری اداره بهداشت و کمیته امداد در محل کانون پرورش فکری برگزار شد که روانشناس کارگاه در مورد کودکان و چگونگی مراقبت‌های روحی در سنین مختلف و شیوه‌های تربیتی با مراجعه کنندگان بحث و گفت‌وگو کرد.
برگزاری نمایشگاه دست سازه‌های اعضای کانون پرورش فکری میزبانی از دانش‌آموزان کم‌توان جسمی و حرکتی مدارس استثنایی شهرستان نوشهر و برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور کارشناس هلال احمر، اورژانس اجتماعی ،کارشناس محیط زیست، و هنرمندان صنایع گردشگری در برای اعضا و دانش‌آموزان و خانواده‌ها و عیادت از کودکان بیمار در بیمارستان نوشهر از دیگر فعالیت‌های هفته ملی کودک در این شهرستان بود.  در رامسر هم در کنار اجرای برنامه‌‌های متنوع فرهنگی هنری و ادبی، زنگ «آینده را باید ساخت» در مدارس این شهرستان نواخته شد.  
همچنین دو کارگاه خود مراقبتی و کارگاه گذر از کودکی با حضور کارشناسان و مشاوران اداره بهداشت و درمان  و خانواده‌ها و کودکان
برگزار شد.
برگزاری کارگاه آموزشی حوادث قابل پیش بینی و آنی در رامسر از دیگر برنامه‌های این مرکز بود که با حضور کودکان و همکاری سازمان آتش‌نشانی شهرستان اجرا شد.
در شهرستان چالوس نیز سه مراکز فرهنگی هنری کانون با برگزاری برنامه پیک امید در قالب اردویی جهادی فرهنگی با مشارکت و نمایندگان ادارات بهزیستی. شبکه بهداشت. محیط زیست و هلال‌احمر در یکی از مدارس شهرستان چالوس حضور یافتند و به اجرای برنامه‌های فرهنگی، معاینه سلامت و کارگاه‌های
 آموزشی پرداختند.
عیادت از بیماران کودک در بیمارستان طالقانی چالوس و اهدای کتاب به آنان از دیگر برنامه‌های این شهرستان بود.
اما دومین روز از هفته ملی کودک در فریدونکنار با کارگاه‌های آموزش سلامت و ایمنی با حضور هلال احمر و کانون در مدرسه شهدای ولیعصر (عج) برگزار شد .
در سوادکوه هم  اعضای شورای برنامه‌ریزی هفته ملی کودک، در مدرسه استثنایی آیت‌الله کاشانی زیرآب حضور یافتند و به اجرای فعالیت قصه‌گویی و سایر برنامه‌های هنری و ادبی برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه پرداختند.
کانون پرورش فکری گلوگاه نیز به عنوان مسوول شورای برنامه‌ریزی هفته ملی کودک؛  کارگاه آموزش تربیت صحیح کودک را در این شهرستان با همکاری سازمان تبلیغات،اداره ارشاد، شبکه بهداشت ویژه کودکان ونوجوانان و خانواده‌ها برگزار نمود. در همین حال اعضای کانون گلوگاه به مناسبت این هفته، با فرماندار شهرستان دیدار داشتند. در این دیدار به بیان انتظارات و نظرات‌شان پرداختند.
برنامه «بر بال پروانه ها» ویژه  کودکان با نیازهای ویژه و فرصت های برابر توسط کانون پرورش فکری نشتارود با حضور مسئولان شهرستان و بخش نشتا در پارک کودک نشتارود
برگزار شد.
گفتنی است: در سایر شهرستان‌ها نیز برگزاری نمایشگاه هفته ملی کودک - برپایی کارگاه‌های متعدد ویژه والدین و کودکان با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران - اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری، ادبی، دینی و علمی با مشارکت دستگاه‌های عضو شورای برنامه ریزی و هماهنگی هفته ملی کودک - ارایه خدمات رایگان به کودکان - توجه به مسایل سلامت و بهداشت کودکان، مسایل زیست‌محیطی و توسعه پایدار برای نسل آینده - برنامه‌های ویژه کودکان مناطق روستایی و محروم، مدارس استثنایی، کودکان کار و... اجرا شد.
برنامه‌های هفته ملی کودک تا 19 مهر ماه در کلیه مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری مازندران و دستگاه‌های متولی حوزه کودک
 ادامه دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی