آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 21 شهریور 1398 09:53

کم رونقی بازار برنج در مازندران

 
 
 

برداشت شالی طبق اعلام رسمی جهاد کشاورزی مازندران در حالی به  ۹۵ درصد اراضی استان رسیده که بازار عمده‌فروشی برنج در استان این روزها همچنان کم رونق است.
گزارش میدانی از شالیکوبی‌های استان مازندران نشان می‌دهد، برنج طارم محلی و طارم هاشمی ۲ رقم از بهترین ارقام برنج استان در حال حاضر به طور متوسط حدود هرکیلوگرم ۱۶ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.
همچنین قیمت هر کیلو گرم برنج ارقام کیفی پرمحصول از جمله شیرودی و فجر نیز ۱۲تا ۱۳هزار تومان است که خرید و فروش این نوع برنج کمتر صورت می‌گیرد.
دست اندرکاران بازار برنج مازندران که عمدتا صاحبان شالیکوبی‌ها هستند، می‌گویند که همچنان عمده کشاورزان به علت کم دانستن قیمت، همه محصولشان را وارد بازار نمی‌کنند.
طبق بررسی‌های میدانی از چندین واحد شالیکوبی در شهرستان‌های بابل، آمل، فریدونکنار، بیشتر کشاورزان فقط مقدار کمی از محصولشان را با هدف کسب نقدینگی می‌فروشند و حاضر به عرضه همه محصولشان در بازار نیستند.
مهم‌ترین موضوع همه ساله کشاورزان قیمت محصول است و شالیکاران استان مازندران امسال بر خلاف سال‌های پیش به دلیل نوسانات شدید قیمت، کاهش ارزش پول و مهم‌تر از همه با توجه به هزینه بالا و کاهش درآمد؛ انتظار و امید به قیمت برنج متناسب با هزینه تولید
 را دارند.
کشاورزان از ترس اینکه امسال نیز همانند سال گذشته به یکباره با فروش همه محصول، بعد از مدتی قیمت برنج افزایش چشمگیری یابد، همچنان در فروختن محصولشان مردد هستند و انتظار و امید به بالا رفتن قیمت البته تا ۱۸هزار تومان را دارند.
کشاورزی از شهرستان بابل در این باره گفت که  حدود یک و نیم تُن از طارم هاشمی را آماده فروش در اختیار دارم اما قیمت ۱۶هزار تومان به نسبت هزینه انجام شده به صرفه نیست.
اسماعیل خاکپور با اعلام اینکه این قیمت باعث شده است تا کشاورزان همچنان از فروش محصولشان خودداری کنند و در واقع در انتظار افزایش قیمت البته به میزان مورد نظر ۱۸هزار
 تومان هستند.
این برنجکار مازندرانی همچنین گفت که برنج کیفی طارم در تهران با قیمت به مراتب بیشتر از سودهای مرسوم به مصرف کنندگان می‌رسد که ما نیز مخالف چنین قیمتی هستیم‌، اما مصرف کنندگان بدانند که کشاورز همواره به سود حداقلی با هدف حفظ قدرت خرید عموم مردم قانع است.
یکی از صاحبان شالیکوبی در بابل و از آگاهان بازار برنج مازندران ضمن تایید کم رونقی بازار برنج گفت که بازار برنج همچنان کم رونق است و هم کشاورز حاضر به فروش محصول خود نیست و هم خریداران نیز تمایل زیادی به خرید
نشان نمی‌دهند.
احمد پورموسوی اظهار داشت: خرید و فروش به ندرت انجام می‌شود و جالب این است که امسال کشاورزان فقط اندکی از محصولشان را با قیمت ۱۶هزار تا ۱۶هزار و ۵۰۰تومان را به صورت نقدی می‌فروشند ولی حاضر به فروش کل محصولشان نیستند.
مسوولان جهادکشاورزی استان مازندران نیز معتقدند به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی و هزینه کارگری قیمت برنج امسال به نسبت سال گذشته باید افزایش منصفانه داشته باشد.

متعادل بودن قیمت بازار برنج مازندران تا شب عید
رییس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت:
پیش بینی‌ها و برنامه ریزی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که امسال قیمت برنج تا شب عید در شالیکوبی‌های استان متعادل بوده و مانند سال گذشته به یکباره افزایش چشمگیری نخواهد یافت.
عزیزالله شهیدی فر با اعلام اینکه وضعیت تولید برنج داخل مناسب است، افزود: بررسی‌های میدانی و گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که اکنون خریداران برنج در بازار عمده فروشی شالیکوبی‌ها با قیمت ۱۶هزار تا ۱۷هزار تومان در هر کیلوگرم برنج طارم محلی و هاشمی وجود دارد، اما کشاورز از فروختن محصولش خودداری می‌کند.
وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد امسال با توجه به وضعیت تولید و برنامه‌های از پیش تعیین شده، قیمت برنج تا پایان سال متعادل خواهد بود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در عین حال گفت که البته نظر کارشناسی نیز با توجه به هزینه‌های تمام شده تولید شالی در اثر بالا رفتن قیمت انواع نهاده‌های کشاورزی این است که کف قیمت برنج کیفی طارم محلی و هاشمی تا ۱۸هزار تومان باشد.
شهیدی فر توضیح داد: سیاست دولت تدبیر و امید در ممنوعیت واردات برنج خارجی به بازار همزمان با برداشت و منطقی و واقعی کردن مقدار مورد نیاز برنج برای واردات و حمایت ویژه از برنجکاری در ۲ استان مازندران و گیلان سبب شد تا شالیکاران استان‌های شمالی در چهار سال گذشته از وضعیت بازار برنج
 راضی باشند.
وی تاکید کرد: اگرچه برنج محلی طارم صدری، هاشمی و دم سیاه به عنوان رقم‌های کم محصول کیفی زبانزد مردم کشور است و استقبال برای تولید و خرید این ارقام همواره وجود دارد، اما برای اینکه کشاورز از قیمت منطقی برای فروش محصول خود سودی مقرون به صرفه به نسبت هزینه تولید و نرخ تورم ببرد، نیاز است تا دولت قیمت توافقی را برای تعیین کف قیمت اعلام کند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی