آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 20 شهریور 1398 09:38
ارزیابی «خبرشمال» از دستاوردهای سفر یک‌روزه وزیر راه و شهرسازی به مرکز مازندران و پیگیری‌های «محمد دامادی» در خصوص پروژه‌های زیرساختی راه؛

منابع مالی تامین شد

 
 
 
 

محمدباقر محسنی/


برابر قانون، وظیفه ذاتی نماینده «قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای درست قوانین مصوّب مجلس شورای اسلامی» است اما زمانی‌که برخی مدیران استانی و شهرستانی به‌ویژه در امور عمرانی و زیرساختی، از انجام درست تکالیف قانونی خود طفره می‌روند و زمانی‌که نماینده از سوی موکّلان خود که عوارض کم‌کاری این دسته از مدیران، زندگی آنان را  تحت تأثیر قرار می‌دهد، تحت فشار قرار می‌گیرد ناچار است از ابزارهایی که همان قانون در اختیار نماینده قرار داد استفاده کند تا مدیران بدانند باید پاسخگوی اهمال‌کاری احتمالی خود باشند.
یکی از مشکلات جدی که در سراسر مازندران و به‌ویژه در مرکز استان وجود دارد برخی طرح‌های زیرساختی حوزه راه است که سال‌ها عمر دارند و گویا قرار است  هرگز به سرانجام نرسند. تذکرات متعدد و تلاش دلسوزانه نمایندگان و تکاپوی برخی از مدیران استان و پیمانکاران این پروژه‌ها تا امروز حاصلی نداشت و بر حرکت لاک‌پشتی این طرح‌ها، اثر ماندگاری نداشت.
یکی از این پروژه‌ها «محور ساری – تاکام» بود که به جاده مرگ مشهور است و چندین سال از عمر آن می‌گذرد و پیمانکار آن نیز از عدم تخصیص اعتبار لازم شکایت دارد. «محمود نادری» رییس شورای روستای «ورند» و نایب رییس شورای بخش کلیجان‌رستاق در خصوص این پروژه به «خبرشمال» گفت: پروژه ساری- تاکام که حدود 25 کیلومتر است، حدود 25 سال در دست اقدام بود و اگر در این سال‌ها، اگر سالانه یک کیلومتر افتتاح می‌شد باید تا امروز به اتمام می‌رسید، اما علی‌رغم تلاش‌هایی که توسط مدیران و پیمانکار شد، هنوز در ابهام است و مردم هم ناراضی هستند.
نادری در خصوص حمایت مدیران و نمایندگان نیز گفت: من امروز در حضور وزیر محترم راه و شهرسازی توضیح دادم جناب محمد دامادی چون پدر بزرگوار خود را در چنین فضایی از دست دادند، بیش از دیگران درد مردم را درک می‌کردند و هر هفته  از این پروژه سرکشی کردند اما من همت وزارت‌خانه را نمی‌بینم چون همه مدیران و نمایندگان محترم موافق با اجرای این پروژه هستند اما پیمانکار می‌گوید وزارت‌خانه اعتباری لازم را تخصیص نمی‌دهد سوال اهالی منطقه این است چرا پروژه‌های بزرگ در تمام استان‌ها در دست اجرا است اما فقط برای پروژه ساری – تاکام پولی وجود ندارد؟
نارضایتی عمومی از برخی پروژه‌های محوری در ساری و میاندورود موجب شد هفته گذشته «محمد دامادی» نماینده ساری و میاندورود  که عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی است و از نظر فنی- تخصصی نیز اشراف بیشتری به این حوزه دارد، برگه «طرح سوال» از وزیر  راه و شهرسازی را به جریان بیندازد و نیازی به گفتن نیست که شرایط حساس دولت دوم دکتر حسن روحانی موجب شد تمام وزرا نسبت به چنین موضوعاتی، هوشیار تر از معمول باشند و این اقدام کافی بود تا  «محمد اسلامی» طی تماسی از نماینده جوان مرکز استان خواست موضوع طرح سوال را «راکد» نگاه دارد و خود به اتفاق معاونت‌های کلیدی خود با محوریت رسیدگی به پروژه‌های مورد نظر دامادی، به مازندران آمد.
«محمد دامادی» در خصوص این سفر  و «طرح سوال» از وزیر راه و شهرسازی به «خبرشمال» گفت: من بارها در خصوص این سه پروژه از جناب وزیر خواهش کردم که اتفاقاً مهندس اسلامی دوست من است و برای ایشان احترام زیادی قائل هستم اما دوستی‌های ما سر جای خود اما پیگیری مطالبات مردم و حق مردم، اولویت نخست من است و همین سبب طرح سوال من از وزیر شد.
در پی طرح سوال، وزیر تماس گرفتند و قرار شد سوال را نگاه داشته باشم تا مهندس اسلامی شخصاً  به ساری و میاندورود بیایند و تکلیف این چند طرح حوزه عمرانی و زیرساختی راه، برای همیشه تعیین تکلیف شود.
نماینده ساری و میاندورود همچنین اشاره کرد: امروز ضمن تأمین منابع مالی این پروژه‌ها، برنامه گذاشتیم به اتفاق جناب وزیر خدمت جناب نوبخت برسیم و ایشان نیز در تأمین منابع مالی بیشتر به ما
 کمک کنند.
دامادی درخصوص محور ساری – تاکام گفت: من همیشه فریاد زدم پروژه این محور مرگبار باید زودتر به اتمام برسد و در همین ایام شاهد ترافیک شدید این محور هستیم، امروز  و در اثر پیگیری‌هایی که اتفاق افتاد و هشدارهایی که داده شد، ایشان شخصاً آمدند و در مذاکرات و تصمیماتی که گرفته شد تا عمده کار تا 29 آبان به اتمام برسد و نهایتاً با یکی دو ماه تأخیر، منهای سه کیلومتر، چهار خط باز شود ضمن اینکه شش خطه هولار یکی از دغدغه‌ها است که شورای ترافیک دو میدان در نظر گرفت در این بخش و با افتتاح پروژه نیز کار ما با آن تمام نمی‌شود و کارهای زیادی با این پروژه داریم و مردم شریف منطقه که در این مدت رنج زیادی را متحمل شدند تصور نکنند  که ما کار را رها می‌کنیم و مسیرهای خروجی روستاها و ایمن‌سازی‌های نقطه‌به‌نقطه محور ازجمله کارهایی است که پس از افتتاح، بر آن تمرکز خواهیم کرد.
نمایند مردم ساری و میاندورود در ادامه به  جاده لاریم اشاره کرد که دستور تأمین مالی را وزیر راه و شهرسازی دستور تأمین منابع مالی را صادر کردند و یک باند این پروژه تا سید محله در  ایام دهه فجر افتتاح خواهد شد.
محمد دامادی به کلنگ‌زنی و احداث پل نکاچوب اشاره کرد و گفت: هفته گذشته قرار داد این طرح نیز بسته شد و بعد از ایام عزاداری تاسوعا و عاشورا، عملیات اجرایی پل نکاچوب هم  آغاز خواهد شد.
نماینده ساری و میاندورود به چهارمین طرح عمرانی در محورهای مواصلاتی مرکز استان اشاره کرد و گفت: حدود ده کیلومتر از طرح تعریض جاده گهرباران مانده بود که مناقصه انجام شد ضمن اینکه دغدغه‌هایی هم در این بخش وجود دارد که از دستگاه‌های نظارتی توقع داریم کمافی السابق نگاه دقیق نظارتی اعمال کنند و فضا را مهیا کنند تا ما بتوانیم  پروژه را شروع کنیم با توجه به دشواری و کندی کار در فصل سرما، امیدواریم این محور هم با رقم اعتبار  33  میلیارد تومانی که پیمانکار برنده مناقصه شد، طرح سریع‌تر به سرانجام برسد.     
مهندس اسلامی نیز در این بازدیدها ضمن دستور تأمین اعتبار از تلاش نماینده ساری و میاندورود و همچنین استاندار مازندران و مدیران دستگاه‎های اجرایی قدردانی کرد.
اسلامی  به بازدید از محور ساری_تاکام اشاره کرد و گفت: این محور، محور پرترافیکی است چون هم تردد محلی و هم تردد عبوری بالایی دارد اما چندین سال است که به طول کشید.
وزیر راه و شهرسازی به ضرورت تغییراتی که در طراحی جاده ایجاد شد  نیز اشاره کرد و گفت: به‌رغم این تغییرات که ضروری و لازم بود،  پیشرفت زیادی در عملیات اجرایی آن رخ داد و برنامه ما این است که تا پایان آبان‌ماه، 17 کیلومتر از این پروژه 21 کیلومتری را زیر بار ترافیک ببریم و در خصوص 4 کیلومتر باقیمانده نیز به شهر هولار مربوط است و نیاز به تملک اراضی دارد و برای این بخش نیز برنامه داریم و سعی خواهیم کرد پیش از پایان سال، پروژه به اتمام برسد.
محمد اسلامی به احداث دو میدان و زیرگذر اشاره کرد و گفت: این بخش‌های پروژه هم هزینه دارد و هم زمان‌بر است اما تلاش داریم با تأمین اعتبار، در موعد زمانی کار را به اتمام برسانیم و رضایت مردم را تأمین کنیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی