آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 17 شهریور 1398 09:29
ارزیابی «خبرشمال» از جهت‌گیری امربه‌معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی(ع)؛

عناصر محوری قیام عاشورا

 
 
 
 

در طول تاریخ از سده‌های دور تا دهه‌های اخیر، جنگ‌های بی‌شماری رخ داد و ستم‌های زیادی بر انسان‌ها رفت. قتل عام، به اسارت بردن زنان و کودکان و همچنین بریدن ناجوانمردانه سرِ سرداران نیز کم اتفاق نیفتاد اما هیچ کدام همانند  «نهضت عاشورا» و «قیام حضرت اباعبدالله(ع)» ماندگار نشد و هیچ کدام از آن رخدادهای سیاسی و نظامی به اندازه «حماسه حسینی» در تاریخ بشریت آثار ماندگار از خود بر جای نگذاشتند و این امر به عناصر محوری قیام اباعبدالله(ع) برمی‌گردد که بی‌نظیر است و در بسیاری از اتفاقات تاریخی دیگر دیده نمی‌شود. بی‌تردید آنچه که نام امام حسین(ع)،  عاشورا و کربلا را برای همیشه تاریخ ماندگار کرد به نوعی که هر سال با فرارسیدن ماه محرم، گویی ولوله‌ای در عالم ایجاد می‌شود، به همین عناصر منحصر به فرد باز می‌گردد.
عنصر اول و شاید برجسته‌ترین وجه حرکت عاشورا، وجود امام  معصوم و زنده بود. در هیچ کدام از قتل عام‌های تاریخی مشابه، در یک طرف امام معصوم وجود نداشت و همین امر موجب شد اعجاز خون مطهر حسین بن علی(ع) و یارانش، هنوز که حدود 14 قرن از آن تاریخ سپری شد، استمرار دارد.
عنصر دوم  و وجه الهی قیام امام حسین(ع) علیه دستگاه اموی، آگاهی بود. امام زمانی که در برابر اصرار برادر خود محمد حنفیه مینی بر انصراف از رفتن به سمت کربلا مواجه شد به او گفت: جدم رسول الله (ص) را در خواب دیدم که به من فرمودند: «إِنَّ اللهَ شاءَ ان یَراکَ قتیلاً» و توضیح داد که پیامبر در عالم رویا به من فرمودند خدا می‌خواهد تو را غرق در خون ببیند.
ادامه این  «مرگ‌آگاهی» و اطلاع دقیق امام حسین (ع) از آنچه بر سر خود، یاران و زنان و کودکان خانواده خواهد رفت را دقیق می‌دانست و در چند نوبت به یاران، زنان کاروان و ازجمله به خواهد بزرگوارش حضرت زینب(س) متذکر شده بود و از رنجی که بعد از شهادت او و یارانش به آنها خواهد رفت، گفت ضمن اینکه در  شب تاسوعا و در آخرین اتمام حجت با یارانش، فرمود: از تاریکی شب استفاده کنید و از اردوگاه من فاصله بگیرید چون من بیعتم را از شما پس گرفتم اما بدانید من و  تمام مردانی که در این محدوده بمانند، فردا به شهادت خواهیم رسید.    
عنصر بعدی قیام عاشورا، عزت دین بود. امام در تمام سخنانش از ابتدای حرکت به سمت این میدان عشقبازی، سخن از اصلاح دین و عزت مسلمین گفت و تا آخرین لحظات حیات خود، بر آن پافشاری کرد و بارها افراد را با گواهی گرفت که من نوه پیامبر(ص) هستم و قصدی بجز اصلاح امت – دین – جدم ندارم و هم خود حضرت و هم خواهرش حضرت زینب تلاش موثری کردند تا خط بطلانی  بر عناوینی چون خروج بر دین و قیام ظالمانه علیه خلیفه مسلمین -یزید بن معاویه- بکشند.
عنصر بعدی قیام امام، جهت‌گیری امر به معروف و نهی از منکر بود که دستگاه قدرت را نشانه گرفت. امر به معروف و نهی از منکر از فروع دین است که مورد غفلت قرار گرفت.  امروز که در عاشورای حسینی قرار داریم بهتر است با تأسی از امام سوم شیعیان، این فریضه را احیا کنیم.
 حجت الاسلام محمد صادق اکبری رییس کل دادگستری مازندران در «همایش طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر در ساری» با تاکید بر ضرورت امر به معروف و نهی از منکر به مطالبات متقابل مردم و مسئولان اشاره کرد و گفت: اولین مطالبه مردم و مسئولان از یکدیگر، حرکت در محور شریعت مقدس اسلامی است.
وی با اظهار اینکه مردم و مسئولان باید در محور دین حرکت کنند تصریح کرد: متدین و دین باور و عامل به فرایض و احکام اسلام بودن مطالبه جدی است که از سوی مردم و مسئولان باید مورد توجه قرار گیرد.
رییس‌کل دادگستری مازندران با گرامی‌داشت ایام سوگواری ماه محرم، ولایت‌مداری را از جلوه‌های زیبای صحنه کربلا برشمرد و گفت:  نبود مسأله ولایت و رهبری را دلیل شکست بسیاری از انقلاب‌ها در مناطق مختلف جهان برشمرد و گفت: این درحالی که انقلاب اسلامی از همان ابتدا بر پایه رهبری و ولایت شکل گرفته و چله اول را پشت
 سرگذاشته است.
وی با انتقاد از وجود برخی بداخلاقی‌ها در جامعه که ریشه بسیاری از جرایم است افزود: در جامعه دینی و اسلامی که برمدار شریعت مقدس اسلامی می‌چرخد، نباید بداخلاقی‌ها وجود داشته باشد.
رییس‌کل دادگستری مازندران با بیان اینکه برخی‌ها فضای مجازی را فضای برای از بین بردن مکارم اخلاقی می‌دانند تصریح کرد: از هیچ مسئول و شهروندی قابل قبول نیست که با دورغ و فرافکنی خود را به اثبات برسانند.

توجه به حق الناس  در جامعه کمرنگ شد
 حجت الاسلام محمد قاسمی امام جمعه موقت ساری نیز در «همایش طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر»، شجاعت، سخاوت، اخلاق خوش نسبت به خانواده، غیرتمندی را از ویژگی‌های مؤمنان بیان کرد و گفت: غیرت ملی، ناموسی و دینی توسط بزرگان مورد تاکید قرار گرفته است.
حجت الاسلام قاسمی، با گرامی‌داشت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان ادامه داد: حضرت امام حسین (ع) به شیعیان آموخته که باید نسبت به ناموس و عفاف و حجاب حساس باشید.
امام جمعه موقت ساری با اظهار اینکه با گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی هنوز نسبت به وضعیت حجاب و عفاف نارضایتی وجود دارد گفت: غیرت دینی نیز مقوله مهمی که در دین اسلام بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
وی امر به معروف و نهی ازمنکر میان مسئولان را امری مهم دانست و گفت: مسئولان اسلامی باید خشم مقدس داشته باشند و یکی از نکاتی که مسئولان استان باید مورد توجه قرار دهند، حق الناس است.
حجت الاسلام قاسمی توجه به حق الناس را در جامعه گمرنگ دانست و افزود: مدیران و مسئولان نسبت به اموال بیت المالی که در اختیار آنان است حساسیت ویژه‌ای داشته باشند و اگر قرار است امر به معروف و نهی از منکر را شروع کنیم ابتداء آن را از خود شروع کنیم.
امام جمعه موقت ساری، احکام الهی را ناموس خدا دانست و حفظ حرمت آن را ضروری دانست.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی