آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 31 مرداد 1398 06:08
«خبرشمال» ازشیوع جراحی پلاستیک گزارش می دهد؛

این زیبایی پردردسر!

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


تب جراحی پلاستیک و زیبایی در ایران برای رسیدن به یک چهره ایده‌آل و جذاب بالا گرفته است.
تبی که گاه چنان فرد را از خود بی‌خود می‌سازد که او برای رسیدن به چهره مطلوب، حتی تا پای مرگ نیز پیش می‌رود و آن وقت می‌شود مصداق واقعی (بکش و خوشگلم کن!)...
حالا شاید با این وصف، خبر تعطيلي و پملپ يک مرکز غيرمجاز زيبايي و ليزر در بابل چندان غیرقابل هضم هم ننماید!
دکتر سید مصطفی قاسم زاده معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل در این باره گفت: طی بازدید نظارتی کارشناسان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل از یک مرکز زیبایی و لیزر این ‌مرکز لیزر و زیبایی پلمپ شد.  
دکتر قاسم زاده ادامه داد: این مرکز زیبایی واقع در خیابان مدرس به لحاظ نداشتن مجوز قانونی و استفاده از افراد غیر مرتبط و انجام تبلیغات گمراه‌کننده، پلمپ و پرونده جهت رسیدگی بیشتر به مراجع قضایی ارجاع شد.      
وی ضمن تاکید بر عزم جدی دانشگاه علوم پزشکی بابل بر برخورد با افراد غیرمجاز در حوزه‌ پوست و زیبایی و طب سنتی دندانپزشکی از مردم خواست تا فریب تبلیغات غیرواقعی و اغواکننده‌ در این حوزه‌ها را نخورند.

زیبایی به چه قیمتی؟!
همانطور که همگان می‌دانند، جراحی زیبایی و پلاستیک یک رشته تخصصی و یکی از زیرشاخه‌های دانش پزشکی بوده و هر پزشک عمومی بعد از فارغ‌‌التحصیلی در صورت علاقه می‌تواند وارد این رشته شده و به عنوان متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود.
اما حالا متاسفانه چند سالی است که به دلیل بالا رفتن تب زیبایی در مردم، به ویژه بانوان از سویی و تمایل برای کاهش هزینه‌های این بخش، آرایشگران پای در کفش متخصصان زیبایی کرده و می‌خواهند یک شبه و بدون آشنایی به فنون کار، فرد را به چهره مورد علاقه‌اش برسانند! و اینگونه است که مردم از زن و مرد، در جستجوی زیبایی منحصربفرد، راه طولانی و کم‌خطر و ایمن درمانی و بهداشتی را با راه کوتاه و البته پرخطر و غیربهداشتی معاوضه کرده‌اند و خدا می‌داند تاکنون چه تعداد افراد، به این وسیله علاوه بر از دست دادن همان زیبایی خدادادی، با جان خود چه بازی‌ها کردند؟!

 قوانین کنونی در زمینه برخورد با این قبیل تخلفات، بازدارنده نیست
رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران ضمن هشدار در مورد انجام بوتاکس در آرایشگاه‌ها و مراکز غیرمجاز، گفت: قوانین کنونی در زمینه برخورد با این قبیل تخلفات، بازدارنده نیست.
علی بیژنی، اظهار داشت: متأسفانه امروزه برخی از مردم که تمایل به انجام اعمال جراحی زیبایی و پلاستیک دارند، آگاهی کامل نداشته و باید تحقیقات لازم را در این زمینه در مورد پزشک خود انجام دهند، همچنین به این موضوع توجه داشته باشند که انجام جراحی حتی از نوع غیرتهاجمی نباید توسط افراد غیرپزشک و غیرحرفه‌ای صورت گیرد.
وی ضمن هشدار در مورد انجام بوتاکس در برخی از آرایشگاه‌ها، نیز گفت:‌ این مسئله سلامت مردم را به خطر می‌اندازد و عوارض زیادی را می‌تواند به همراه داشته باشد، بنابراین پیشگیری از این مسئله امری ضروری به شمار می‌رود. 
وی با اشاره به اینکه تمایل به انجام اعمال زیبایی نه تنها در ایران بلکه در دنیا افزایش یافته است،‌ افزود: ارتقای آگاهی مردم جهت پیشگیری از عوارض ناشی از جراحی توسط افراد غیرپزشک وغیرحرفه‌ای امری ضروری به شمار می‌رود.  بیژنی تاکید کرد: برای پیشگیری از عارضه‌های ناشی از جراحی‌های زیبایی، تنها با برخورد با افراد خاطی نمی‌توان به نتیجه مطلوب دست یافت، بلکه به این نکته باید توجه داشت که فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی مردم نقش پررنگی دارد، البته قوانین کنونی نیز چندان بازدارنده نیست و اصلاح و جامع کردن آن
 لازم است.

پرطرفدارترین اعمال جراحی زیبایی 
لیپوساکشن یا فرم‌دهی بدن،حجاری کردن، سیکس‌پک یا شکم 6 تکه،  تقویت چانه و از بین بردن غبغب، افزایش قد، اتوپلاستی (زیبایی گوش)، دستکاری لثه، لیفت لب (بالا کشیدن لب)، آمبایلیکوپلاستی (تغییر شکل ناف)، چال گونه، فک بزرگ یا کوچک، تغییر رنگ چشم، تغییر صدا، کوتاه کردن انگشتان پا، از جمله پرطرفدارترین اعمال جراحی زیبایی در ایران هستند که افراد برای دستیابی به آنها حاضرند هر کاری بکنند تا اندام و چهره‌ای جذاب و منحصربه فرد داشته باشند.
البته که همین اعمال جراحی زیبایی نیز بدون عوارض نبوده و نیستند و گاه پیش می‌آید که صورت یا اندام مربوطه مدتی بعد از عمل جراحی توسط پزشک متخصص، دچار آسیب‌هایی بعضا جبران‌ناپذیر می‌شوند که قانون نیز راه شکایت از پزشک را در صورت قصور مرتکبه باز گذاشته است، اما فاجعه از جایی شکل می‌گیرد که افراد برای رسیدن زودهنگام به هدف و آرزوی دیرینه خود، تن به جراحی‌های زیبایی آن هم نزد آرایشگر می‌دهند که این کار، ریسک عمل مربوطه را بسیار بالا برده و آنگاه عواقب و تبعات آن، به پای خود فرد نوشته می‌شود، زیرا قانون هر قدر هم در این باره شدت عمل به خرج دهد، این چیزی از بی‌مبالاتی و سهل‌انگاری فرد در خصوص به خطر انداختن سلامتی و زیبایی طبیعی او نمی‌کاهد!
متاسفانه با نهایت احترام به آرایشگران با وجدان ایرانی، هستند آرایشگرانی که برای یک مشت پول بی‌ارزش، جان با ارزش افراد را به خطر انداخته و به جای رد کردن تقاضای آنها برای انجام اعمال زیبایی و راهنمایی آنان برای رفتن نزد پزشک متخصص جراحی پلاستیک، پای در کفش پزشکان کرده و آنها را که برای رسیدن به زیبایی، از جان خود دست شسته‌اند را به راحتی پذیرا هستند!
آرایشگرانی که به دلیل مبالغ بسیار بالای انجام اعمال زیبایی، به راحتی حاضر به تخطی و تخلف از قانون می‌شوند و کاری هم به عواقب احتمالی جبران‌ناپذیر آن برای فرد ندارند و البته که بر آنان حرجی نیست چرا که فرد با پای خود و با میل و رغبت، همه عواقب خطرناک احتمالی چنین عمل جراحی ریسکی را به جان خریده است و به عبارتی (خود کرده را تدبیر نیست!)
ناگفته نماند که بر اساس قانون، تزریق ژل یا هر نوع عمل دیگری که آثار و اعمال پزشکی و درمانی بر آن مترتب است، نوعا یک کار پزشکی محسوب شده و آرایشگر نمی‌تواند عملی را مرتکب شود که در حوزه خدمات ارائه ‌شده آن نیست. بنابراین، اگر آرایشگری مرتکب چنین عملی شود، این کارش «دخالت در امر پزشکی» محسوب می‌شود و در صورتی که اداره اماکن از آن مطلع شود، می‌تواند ضمن جلوگیری از ادامه فعالیت، به طرح شکایت و اعلام جرم در مراجع قضایی اقدام کند و آن مراجع به این موضوع رسیدگی خواهند کرد. ضمنا اقدام به عملی غیر از آرایشگری در آرایشگاه‌ها، اعم از زنانه یا مردانه، تحت عنوان «تداخل صنفی» در شعب تعزیرات حکومتی نیز قابل رسیدگی است و اگر این عمل به موجب قانون جرم تلقی شود، رسیدگی محاکم به جرم ارتکابی مانع رسیدگی تعزیرات نیست.
سخن آخر
در سال‌های دور، سلمانی‌ها (همان آرایشگران امروزی) پای در کفش دندان‌پزشکان کرده و با یک انبر و بدون تزریق آمپول بیهوشی، فرد را از شرّ دندان درد خلاص می‌کردند و خدا می‌داند چه بی‌نواهایی از درد شدید بیهوش شدند و یا بعد از آن به جای تحمل درد دندان چه دردهای مزمن دیگری تا آخر عمر گریبان‌شان را گرفت و حالا امروز هم برخی آرایشگران با اظهار علاقه‌مندی به رشته جراحی زیبایی، قصد لکه‌دار کردن نام پزشکان جراحی زیبایی و پلاستیک را دارند و با این فرمان که پیش می‌روند بعید نیست در آینده اهدای عضو و پیوند اعضا نیز در آرایشگاه‌ها انجام شود و آن روز قطعا ختم پزشکی در ایران خواهد بود!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی