• منتشر شده در چهارشنبه, 30 مرداد 1398 09:46
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران خبر داد:

تعهدشهرداری ساری برای راه‌اندازی نیروگاه زباله‌سوز تا پایان سال

 
 
 
 

شهرداری ساری در آخرین نشست کارگروه پسماند استان متعهد به تامین ۱۰۰میلیارد تومان اعتبار و راه‌اندازی نیروگاه زباله‌سوز این شهرستان تا پایان امسال شد.
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران در نشست با خبرنگاران ضمن اعلام خبر فوق و با اشاره به اینکه دولت ۸۰ میلیارد تومان از اعتبار مورد نیاز برای خرید و واردات تجهیزات نیروگاه زباله‌سوز را به شهرداری پرداخت کرده است، گفت: در حال حاضر ابنیه و ساختمان این طرح با ۴۳ درصد پیشرفت فیزیکی با شتاب بیشتر در حال انجام است.
محمد محمدی تاکامی با بیان اینکه ۸۵ درصد تجهیزات این نیروگاه وارد سایت شده است، افزود: شهرداری متعهد شده است با تامین یکصد میلیارد  تومان این نیروگاه را تا پایان امسال به مرحله سوزاندن زباله برساند.
محمدی تاخیر در اجرای عملیات ساختمانی را که در تعهد شهرداری قرار داشت، باعث عقب افتادن نصب تجهیزات خریداری شده برشمرد.
در حال حاضر زباله مرکز استان مازندران پس از جمع آوری به منطقه‌ای در ۷۰ کیلومتری جنوب این شهر و مرز میان مازندران و سمنان منتقل می‌شود که علاوه بر شکایت و گله‌مندی مازندرانی‌های منطقه، انتقاد مسوولان استان سمنان را هم در پی داشته است.
کارشناسان پیش از این برآورد کردند که تنها با هزینه کمتر از یک سال انتقال زباله شهرستان ساری به محل دپوی کنونی، نیروگاه زباله سوز قابل بهره‎‌برداری می‌شد.

پاییز، زمان بهره برداری نیروگاه زباله سوز نوشهر
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران با بیان اینکه تا کنون یکصد میلیارد تومان اعتبار دولتی برای نیروگاه زباله سوز نوشهر به عنوان دومین نیروگاه مازندران در نوع خود اختصاص یافته است، بیان داشت: همه تجهیزات مور نیاز آن نیروگاه هم در محل کارگاه قرار دارد و در حال نصب است.
وی با بیان اینکه طبق برنامه تا پایان پائیز امسال نیروگاه نوشهر هم به بهره برداری خواهد رسید، افزود: عمده اعتبار این طرح از دفتر مقام معظم رهبری تامین 
شده است.
کار ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر از سال ۱۳۹۰ با هدف امحای مقدار ۲۰۰ تُن زباله تولیدی در شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت و نیز تولید ۳ مگاوات برق در زمینی به مساحت حدود ۲ هکتار در عرصه طبیعی «پلنگ چال» این شهرستان آغاز شد و قرار بود به مدت ۲ سال به بهره برداری برسد.

سرنوشت کارخانه‌های کمپوست 
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران به فعالیت کارخانه کمپوست بهشهر اشاره کرد و گفت: این کارخانه که قرار است زباله‌های شهرستان‌های گلوگاه، بهشهر و نکا را تحت پوشش قرار دهد، در حال حاضر با ظرفیت پایین فقط زباله‌های شهرهای بهشهر، رستم کلا و خلیل شهر را به کود کمپوست تبدیل می‌کند. 
وی با بیان اینکه بخشی از زباله‌های خشک نظیر انواع مصالح ساختمانی، زباله‌های الکترونیکی و لوازم خانگی نیاز به دستگاه پرس دارد و یا باید در نیروگاه زباله‌سوز با حرارت سوزانده شوند، افزود: با راه اندازی نیروگاه ساری، مشکل زباله‌های ساری و شرق استان حل و فصل می‌شود. 
او ادامه داد: کارخانه کمپوست بابل هم در حال حاضر با ظرفیت ۱۰۰ تُنی در حال فعالیت است که تا پایان سال با خرید و نصب تجهیزات جدید ظرفیت آن به۲۵۰ تُن
 افزایش می‌یابد. 
محمدی تاکامی یکی از مشکلات ساخت کارخانه کمپوست را در باقی ماندن بخشی از زباله‌ها دانست و گفت: فقط نیمی از زباله‌ها در فرایند کمپوست تبدیل و فرآوری می‌شود و بقیه باید با ایجاد و نصب چند دستگاه دیگر امحا و بازیافت شود که در هر ۲ مکان کارخانه کمپوست بابل و بهشهر استان مازندران فعلا چنین شرایطی وجود ندارد. 
وی افزود: پس از راه اندازی نیروگاه‌های ساری و نوشهر، برگشتی‌های کارخانه‌های کمپوست که معمولا ارزش حرارتی بالایی خواهد داشت به این نیروگاه‌ها منتقل می‌شود. 
محمدی تاکامی پنج منطقه دیگر مدیریت پسماند مازندران را شامل تنکابن، نور، قائمشهر، آمل و بابلسر اعلام کرد و توضیح داد: در تنکابن کارخانه کمپوست در دست ساخت است، در شهرهای نور و قائمشهر نیز پیمانکاران واجد شرایط انتخاب شدند و در شهرهای بابلسر و آمل نیز در خصوص انتخاب روش مورد نظر برای مدیریت پسماندها، جلساتی برگزار شده اما نهایی نشده است.
وی از جابه‌جایی محل دپو و دفع بهداشتی زباله شهرستان آمل خبر داد و گفت که همچنان مشکل زباله این منطقه در محور هراز  و در کنار رودخانه مهم هراز حاد است اما یک نقطه از هفت نقطه پیشنهادی برای دفع بهداشتی به روش سلولی نهایی شده است.
محمدی گفت: همزمان ۲ پروژه زباله سوز و بیوگاز نیز برای شهرستان آمل در دست مطالعه قرار دارد.
وی ادامه دفع بهداشتی زباله‌های بابلسر در کنار سواحل دریای خزر و نور در دل جنگل‌های هیرکانی را سخت و خطرناک و در عین حال غیر قابل اجتناب توصیف کرد و گفت: ایجاد دستگاهی با تکنولوژی مدرن داخلی با هدف تبدیل زباله به ریزدانه زیست‌محیطی در بابلسر در دستور کار
 قرار دارد.
این مسوول افزود: برای ایجاد کارخانه کمپوست شهرستان نور نیز سرمایه گذار شناسایی شده و به مرحله عقد قرار داد
 رسیده است.
مدیرکل امور شهری و شورهای استانداری مازندران گفت که کارخانه کمپوست تنکابن نیز با خرید و نصب دستگاه همزمان تا پایان امسال به بهره برداری 
خواهد رسید.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی