• منتشر شده در دوشنبه, 28 مرداد 1398 09:41
«خبرشمال» از احتمال اجرای طرح‌های صوری و اقدامات نمایشی ویژه «هفته دولت» در گلستان گزارش می‌دهد؛

آمارهای فرمالیته!

 
 
 
 

یکی از رخدادهایی که هرساله در برخی بزنگاه‌ها از قبیل «هفته دولت» تکرار می‌شود این است که غالب دستگاه‌ها، مدعی افتتاح چند هزار طرح و پروژه می‌شوند اما زمانی‌که در عنوان و ماهیت این طرح‌ها دقیق می‌شویم، به این نکته می‌رسیم که بخش اعظمی از این طرح‌ها، غیرضروری و در اولویت چندم هستند!   
استان گلستان ازجمله استان‌هایی است که در سیل آغاز سال، آسیب فراوانی دید و بیراه نیست اگر بگوییم کمر برخی شهروندان آق‌قلا، گمیشان و مناطق شرق استان در جریان این حوادث شکست چون همزمان، منزل مسکونی، مغازه و واحد کسب و کار و خودرو و ماشین‌آلات و حتی اراضی کشاورزی آنان نیز از دست رفت و برخی از خانواده‌ها در طول چند ساعت از همه چیز به هیچ چیز رسیدند و در این شرایط، دولت باید تمرکز ویژه‌ای بر ساماندهی امور این خانواده‌ها و حفظ کرامت و عزت نفس آنان داشته باشد.
از ابتدای وقوع سیل در گلستان و مازندران، دولت ردیف‌های ویژه برای کمک‌های بلاعوض یا تسهیلات کم‌بهره اختصاص داد و در برخی مناطق چون مازندران، بخش اعظمی از همین کمک‌های بلاعوض و  تسهیلات پرداخت شد. اما گویا در گلستان اوضاع به‌خوبی مازندران پیش نرفت تا جایی‌که داد برخی نمایندگان استان بلند شد.
نماینده رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی در آخرین جلسه شورای اداری استان اظهارداشت: طرح ارجاع الکترونیک در استان جز ایجاد مشکل برای روستاییان دستاوردی نداشته و نارضایتی زیادی برای مردم ایجاد کرده است.
علیرضا ابراهیمی با بیان اینکه سیل خسارت‌های زیادی به مردم وارد کرد، گفت: باید خیلی تلاش کنیم تا خسارت‌های سیل در شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان را برطرف کنیم اما در مناطق بالادست که سرچشمه وقوع سیل بوده تاکنون کاری برای جبران خسارت‌ها نشده است.
وی افزود: دغدغه‌های مردم در شهرستان‌های آزادشهر، مینودشت، رامیان، گنبدکاووس و غیره همچنان پابرجاست  و اگر خدای‌ناکرده،  سیل جدیدی رخ دهد به‌طور قطع همان خسارت‌های قبلی دوباره تکرار خواهد شد.
وی گفت: با اینکه چندماه از سیل اوایل امسال می‌گذرد اما هنوز بخش زیادی از راه‌های منطقه از جمله خوش‌ییلاق، نراب، نرگس‌چال و غیره مرمت نشده است و اگر به مناطق بالادست توجه نشود مشکلات این شهرها و روستا در آینده بیشتر می‌شود.
ابراهیمی با بیان اینکه ساخت بیمارستان رامیان جزو مصوبه‌های سفر دولت به استان، گفت: مردم برای خرید زمین این بیمارستان پول جمع کردند اما حالا امور اراضی مسائلی را برای این زمین مطرح کرده و کار با مشکل مواجه شده است.
وی همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب جاده اولنگ شاهرود اظهارداشت: مردم به همه مسئولان فحش می‌دهند چون کل عملیات اجرایی پروژه،  معطل 250 تن قیر بوده که هنوز تامین نشده است و همین کندی کار مشکلات زیادی برای مردم منطقه به‌وجود آورده است.
سخنان عضو مجمع نمایندگان گلستان در حالی بیان شد که در همین جلسه، معاون استاندار خبر از افتتاح بیش از 2 هزار طرح در ایام هفته دولت داد و گفت:  در هفته دولت امسال 2 هزار و 254 طرح و پروژه عمرانی، اقتصادی و اشتغالزا افتتاح یا کلنگ‌زنی می‌شود.
وی با بیان اینکه یک‌هزار و 917 میلیاردتومان در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری شده است، گفت: از این تعداد یکهزار و 84 پروژه عمرانی افتتاح می‌شود و کلنگ 233 پروژه دیگر نیز با 207 میلیارد تومان به زمین زده خواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ادامه داد: 60 پروژه عمرانی شاخص در هفته دولت افتتاح و 26 پروژه نیز کلنگ‌زنی می‌شود ضمن اینکه بیشترین تعداد پروژه‌ها با 350 پروژه و مبلغ 601 میلیارد تومان در شهر گرگان و کمترین مربوط به شهرستان بندرگز است. وی همچنین گفت: در بخش اقتصادی نیز 936 پروژه با اشتغال دو هزار و 350 نفر به بهره‌برداری می‌رسد هم‌چنین 13 پروژه اقتصادی نیز در هفته دولت 
کلنگ‌زنی می‌شود.
چراغعلی خاطرنشان کرد: هفته دولت فرصت خوبی برای بیان دستاوردهای دولت و خدمات به مردم است. فرمانداران و مدیران باید در جریان ریزِ برنامه‌های این هفته قرار داشته باشند.
سخن نماینده مردم با نماینده دولت در این جلسه در تضاد و تعارض است و تجربه ما نیز تأیید می‌کند این افتتاح‌ها، غالباً صوری، نمایشی و به تعبیر یکی از فعالان سیاسی گرگان «فرمالیته» است. این فعال سیاسی که در خصوص همین موضوع با «خبرشمال» سخن می‌گفت؛ از تمایل برخی مدیران دولتی و حتی برخی نمایندگان تنها به انجام «ظاهرسازی» برای بقا در مدیریت خبرداد. 
براساس گفته این فعال سیاسی که البته تجربه ما نیز صحت این ادعا را تأیید می‌کند غالب دستگاه‌ها در برخی مناسبت‌های خاص مثل همین «هفته دولت»، به برگزاری نمایشگاه دستاوردها و طرح آمار افتتاح چند صد پروژه، اقدام می‌کنند اما در عمل نه چیزی بر آمار اشتغال و رونق اقتصاد منطقه می‌افزاید و نه حتی در شرایط خاص امروز که سیل شهرها و مناطقی بسیاری را در گلستان، نابود کرد، تفاوت محسوسی در فرایند  بازسازی و بازگرداندن روند زندگی به شرایط عادی خواهد داشت.
نکته پایانی اینکه ما ضمن قدرنهادن بر تلاش‌هایی که تا امروز در مناطق سیل‌زده توسط دولت و برخی نهادهای انقلابی ازجمله بسیج و سپاه،  کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان امام انجام گرفت به مدیران دولتی هم در استان  گلستان و هم در مازندران و گیلان توصیه می‌کنیم در ایام هفته دولت نیز پشت اعداد و ارقام نمایشی و صوری پنهان نشوند، بر پروژه‌های شاخص تمرکز کنند و هرآنچه که در واقعیت برای زندگی مردم، انجام شد را گزارش دهند و بقیه را نیز تلاش کنند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به انجام برسانند. 
همچنین از مدیران ارشد استان گلستان توقع داریم به دستگاه‌های اجرایی تذکر دهند از تمرکز بر «کمیّت‌مداری» پرهیز کنند و از دادن آمارهایی نظیر اجرای چندهزار طرح در هفته دولت، پرهیز کنند و برعکس تلاش کنند با حضور در جمع مردم نقاط کم‌برخوردار و آسیب‌دیده و روستایی، در آمارگیری دقیق و احصای کارهای انجام نشده کوشا باشند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی