• منتشر شده در یکشنبه, 27 مرداد 1398 09:20
ارزیابی «خبرشمال» از گلایه معاون اول قوه قضاییه در خصوص آمار بالای ورودی پرونده‌های قضایی گیلان ؛

مدیران گیلان تدبیر کنند!

 
 
 
 

از چندسال قبل، هر سه استان مازندران، گیلان و گلستان علاوه بر اشتراکات اقلیمی، در برخی فعل و انفعالات روحی و روانی نیز شبیه هم شدند و بارها از تریبون‌های رسمی گفته شد ورودی پرونده‌های قضایی در مازندران، گیلان و سپس گلستان بالا است. 
همچنین در جلسات رسمی قوه قضاییه و در نشست مدیران دستگاه قضایی این سه استان با خبرنگاران، همواره این موضوع طرح و مورد بحث و بررسی قرار می‌گرفت و ما نیز در موضوعاتی چون افزایش طلاق، نزاع و درگیری خیابانی گزارش‌های زیادی انتشار دادیم و ازجمله نوشتیم این روحیه، با طبع ملایم و طبیعت سازگار منطقه معتدل خزری هماهنگی ندارد و باید تدبیری برای آن اندیشید.
روز گذشته که محسنی اژه‌ای در رشت سخن می‌گفت آخرین مقام بلندپایه قضایی بود که به موضوع افزایش ورودی پرونده‌های قضایی در گیلان اشاره کرد و آن را شایسته ندانست و از مدیران استانی خواست تدبیری کنند تا بسیاری از این پرونده‌ها، به سمت صلح و سازش هدایت شود و وارد سیستم دادگاه‌ها نشود. 
معاون اول قوه قضاییه ضمن تأکید به برخورد جدی با رواج بی‌دینی، بی‌فرهنگی و بی‌تفاوتی گفت: صیانت از بیت‌المال یکی از مواردی است که باید توسط کارگزاران نظام مورد توجه قرار گیرد.
 حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در مراسم تودیع و معارفه رییس‌کل جدید دادگستری گیلان که در سالن همایش‌های امام خمینی (ره) این سازمان برگزار شد با اشاره به‌دوران خلافت حضرت علی (ع)، اظهار کرد: صیانت از بیت‌المال به‌ویژه توسط کسانی که در امر حکومت هستند و گرامی داشتن مردم توسط کارگزاران نظام، از جمله موارد مورد تاکید حضرت علی خطاب به منصوبان و مدیران است.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه غلط است بگوییم کاری به جهنم و بهشت رفتن مردم نداریم، افزود: بنا به فرمایش امیرالمومنین مسئولان علاوه بر تامین امنیت، آرامش، توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در راستای رسیدن مردم به کمال و دین مسئول هستند. وی رعایت عدالت، بی‌طرفی و توجه به اصول و ضوابط قضایی بدون واهمه داشتن از حکم را از مهم‌ترین مواردی دانست که باید توسط مسئولان قضایی مورد توجه قرار گیرد و گفت: امروز تمام این موارد جزو ضوابط انقلاب ما است.
حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به مال اندوزی برخی افراد از بیت المال، بیان کرد: امروز باید با نفوذی‌ها و افرادی که به حقوق مردم تعدّی می‌کنند و درصدد رواج بی‌دینی، بی‌فرهنگی و بی‌تفاوتی هستند به‌شدت برخورد کرد. وی ادامه داد: وجود این افراد که با پولی که مال مردم است در جامعه صاحب جایگاه و پایگاه می‌شوند و چوب زور بالای سر می‌شوند و در تمام دستگاه‌ها نیروها را به فساد می‌کشاند، به‌شدت به جامعه آسیب می‌زنند.
معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه باید تلاش و انگیزه کافی برای مبارزه با این افراد داشته باشیم و بی‌تفاوت از کنار آنها رد نشویم، افزود: باید با مال‌اندوزی این افراد و مقابله با هنجارشکنان و کسانی که ارزش‌های مردم انقلابی و دینی را زیر پا می‌گذارند قاطعانه برخورد شود. وی با بیان اینکه محور کار مدیران تکلیف است، گفت: احمد سیاوش پور رییس‌کل سابق دادگستری گیلان به‌دلیل خدمات‌ ارزشمند و تجربه از این پس در در دیوان عالی کشور خدمت خواهد کرد.
حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به درصد بالای پرونده‌های ورودی در دادگستری استان گیلان و ماندگاری کوتاه‌تر این پرونده نسبت به میانگین کشوری، بیان کرد: این تعداد ورودی پرونده‌ها زیاد است و باید دستگاه‌های اجرایی با یک‌ شورای حل اختلاف برای صلح و سازش ایجاد شود.
وی با بیان اینکه بیشتر پرونده‌های کیفری شامل سرقت، توهین، ضرب و جرح عمدی و غیر عمدی است، افزود: باید از ظرفیت استانداری، شورای شهر، امام جمعه برای حل اختلافات استفاده کرد و پروندهای حقوقی و کیفری مربوط به دستگاه‌های دولتی درون دستگاه‌ها حل شده و پرونده قضایی تشکیل نشود.
محسنی اژه‌ای تصریح کرد که: بازرسی کل کشور باید بسیاری از موضوعات را پیش از تشکیل پرونده قضایی و در زمان مقرر تذکر دهد به عنوان مثال دادستان‌ها به‌عنوان مدعی العموم در ارتباط با تغییر کاربری، زمین و دریاخواری پیش از ساخت و ساز و دیوارکشی ورود کنند.
معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه بخش اعظم مشکلات و پرونده‌ها به‌دلیل عملکرد و عدم نظارت بانک‌ها است، افزود: بانک‌ها در رابطه با اعطای تسهیلات و ضامن باید نظارت کامل بر روی افرادی که تسهیلات را دریافت می‌کنند داشته باشند.
وی با بیان اینکه نباید ریشه‌ها را رها و تنها مردم را محکوم کنیم، گفت: بانک باید قبل از این که کسی که ۳۸هزار سکه خریداری و پول را از بانک دریافت کند بررسی‌های لازم را انجام دهد.
یکی از کارشناسان مشاوره در این زمینه به «خبرشمال» گفت: اگر درخصوص افزایش انواع آسیب‌های اجتماعی و بداخلاقی‌ها از طلاق و اعتیاد تا تن فروشی و نزاع، ریشه‌یابی دقیقی انجام دهید و تحقیقات میدانی به عمل آورید به اقتصاد خواهید رسید و اطمینان پیدا می‌کنید بخش اعظمی از این مشکلات و چالش‌ها به دلیل فقر یا چشم و هم‌چشمی‌ها و بعضاً زیاده‌خواهی افراد است.   
وی همچنین گفت: در این زمینه هم دولت و هم مردم و خانواده‌ها باید سهم خود را انجام دهند و مدیران دستگاه‌های دولتی با رونق اقتصاد و به چرخش درآوردن چرخ تولید، تلاش کنند از شمار بیکاران بکاهند ضمن اینکه کنترل و کاهش نرخ تورم، می‌تواند فشار اقتصادی کمتری به خانواده‌ها اعمال کند و روح و روان اعضای خانواده به‌ویژه پدر و مادر را کمتر بیازارد ضمن اینکه مردم و نخبگان نیز در این زمینه سهم دارند و نباید از بار مسئولیت خود شانه خالی کنند و هزینه‌های زندگی خود را با سطح درآمدی خود هماهنگ نمایند و اجازه ندهند میل سیری ناپذیر به داشتن هر چیزی، کانون خانواده را ناآرام یا نابود کند.
نکته بعدی که در ادامه نباید از کنار آن به آسانی گذشت این است که دوران تسلط شبکه‌های مجازی، مزاج جامعه را از بنیان  تغییر دادند و با توجه به تبلیغ زندگی مدرن غربی، ضرورت دارد تدابیری برای آن اندیشیده شود و قطعاً منظور ما ایجاد محدودیت در فضای مجازی یا فیلترینگ نیست بلکه طرح گفتمان‌های جدید و مبتنی بر فرهنگ خودی در این فضا به شیوه‌های هوشمندانه و خردمندانه است به شکلی که حساسیتی را بر نیانگیزد و پذیرش عمومی را موجب شود. 
آخرین نکته؛ اجرای طرح‌های تربیتی مربوط با ارزش و قداست خانواده در میان دانش‌آموزان با حضور خانواده‌ها است. در چنین طرحی هر دو نسل از پدر و مادر در کنار هم و به‌موازات هم از جایگاه خانواده می‌شنوند چون در فضای خانه و به دلیل تسلط فضای مجازی، بسیاری از اعضای خانواده و والدین، وقتی برای هم نمی‌گذارند و صحبتی با هم نمی‌کنند. اجرای چنین فضای گفت‌وگوی صمیمانه در مدرسه، می‌تواند به‌عنوان حلقه واسط عمل کند و محملی برای حفظ و صیانت از برخی حرمت‌ها شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی