• منتشر شده در شنبه, 26 مرداد 1398 10:29
«خبرشمال» از افزایش میزان غریق در دریای مازندران گزارش می‌دهد؛

بی‌هوا دل به دریا نزنید!

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


شنا در دریای مازندران همواره یکی از آرزوهای دیرین و شیرین مردم و مسافران بوده و هست، اما همین آرزوی شیرین چنانچه با رعایت ایمنی و توجه به هشدارها و پلاکاردها و نصایح و توصیه‌های نجات غریق ها همراه نباشد، می‌تواند به یکی از تلخ‌ترین خاطرات هر فردی بدل شود.
استان مازندران با برخورداری از 338 کیلومتر نوار ساحلی، یکی از بیشترین مرزهای آبی کشور را داراست.
استان زیبایی که هر ساله به ویژه در ایام تابستان میزبان خیل کثیری از مسافران و گردشگران است، اما این میزبانی گاه بنا به دلایلی توام با خاطرات تلخ و دردناک می‌شود.
یکی از عمده عوامل تلخکامی‌های سفر به مازندران، شنا کردن بی‌هوا و بدون آمادگی قبلی و بدون توجه به هشدارها و علائم و توصیه‌های ناجیان غریق است که می‌تواند خاطره شیرین سفر به دریای مازندران را برای افراد به بدترین خاطره مسافرت تمام عمرشان تبدیل کند.

عمده‌ترین عامل غرق شدن در دریای مازندران چیست؟
عمده‌ترین دلایل غرق شدگی در دریای مازندران، ناآشنا بودن به فنون شنا و بی‌ اطلاعی از جریانات شکافنده است.
آنها که به فنون شنا آشنا نیستند، مسلما به سرعت تسلیم امواج خروشان دریا می‌شوند و حتی آنها که به فنون شنا نیز آشنا هستند، در صورت بی اطلاعی از جریانات شکافنده در دریا غرق می‌شوند.
در همین ارتباط معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم‌جوی، طی گفت‌و‌گویی عامل عمده غرق‌شدن شناگران در دریای‌خزر را ‌جریان شکافنده عنوان کرده و می‌گوید:« امواجی که با چشم در ساحل دیده می‌شوند ناشی از باد است. وقتی این امواج به ساحل می‌آیند شکسته شده و جریان تولید می‌کنند. عمده تلفات ناشی از شنا نیز مربوط به این جریان‌های ناشی از امواج است که به جریان شکافنده معروف است.»
دکتر حمید علیزاده لاهیجانی در خصوص جریان شکافنده اینطور ادامه می‌دهد:« زمانی که موج به ساحل می‌رسد بعد از مدتی در فاصله نزدیک به ساحل شکسته می‌شود و این عمل بر اساس موقعیت و شکل بستر و زاویه برخورد موج، برای ورود به ناحیه ساحلی، جریان‌های موازی  و عمود بر ساحل را 
تشکیل می‌دهد.»
وی اضافه می‌کند:« زمانی ‌که موج می‌شکند و به دو مولفه عمود بر ساحل و موازی با ساحل تجزیه می‌شود. مولفه عمود بر ساحل هنگام بازگشت مانند ‌کانال خروشان با سرعت بالا عمل می‌کند و اگر قهرمان شنای المپیک هم بخواهد برخلاف این جریان که حدود دو متر بر ثانیه ‌سرعت دارد، حرکت کند غرق 
خواهد شد.»

بلد بودن شنا کافی نیست
علیزاده در خصوص نحوه برخورد شناگران با جریان شکافنده نیز می‌گوید:« افرادی که وارد دریا می‌شوند اگر می‌خواهند وارد آب‌های عمیق با عمق بیشتر از یک و نیم متر شوند نه تنها باید شنا را به خوبی بدانند بلکه باید به توان فیزیکی خودشان هم ایمان داشته باشند. چون فن شنا یک بحث است و شنا کردن طولانی در دریا هم بحث دیگری دارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که در مناطقی که آب عمیق یا حتی بیشتر از شانه است، وارد نشوند.»
به گفته وی، جریان شکافنده شبیه بادبزن است که دسته بادبزن به سوی ساحل و دهنه آن به طرف دریا است. قسمت دسته بادبزن بیشترین قدرت جریان را دارد. اگر کسی در آن قرار گرفت نباید سعی کند برخلاف جریان به طرف ساحل بیاید. این جریان صرف نظر از اینکه شناگر چقدر توان جسمی دارد و چقدر شنا بلد است عملا برگشتن به طرف ساحل را غیر ممکن می‌سازد. علیزاده با بیان اینکه عمودی برگشتن یا به عبارتی برخلاف جریان برگشتن بسیار سخت و عملا غیرممکن است، می‌افزاید:« شناگر باید کاری کند که اگر در جریان قرار گرفت، در صورتی که توان بدنی بالایی دارد، به شکل مورب برگردد، در غیر این صورت سعی کند خودش را شناور و در عمق آب با خونسردی شنا کند و سپس به صورت نیم دایره به طرف ساحل برگردد.»

اطلاعاتی درباره جریان‌های شکافنده
این عضو هیات علمی پژوهشگاه در خصوص علایم یا نشانه‌های جریان‌های شکافنده نیز توضیح داد:« در بسیاری از نقاط در سواحل استان‌های گیلان و مازندران، ساحل ماسه‌ای است. در ساحل ماسه‌ای علایمی شبیه اشکال هلالی وجود دارد. نوک هلال جایی است که جریان شکافنده تشکیل می‌شود. همچنین می‌توان اشکال بادبزنی جریان را با کف و رنگ متفاوت در آب‌های پیرامون تشخیص داد.»
وی با تاکید بر اینکه در مناطقی که جریان شکافنده تشکیل می‌شود بایستی تابلو نصب کرد، ‌خاطرنشان کرد:« ما در بررسی‌ها اینگونه مناطق را به پر خطر و کم خطر تقسیم کرده‌ایم، با عنایت بر اینکه در نقاط دارای ‌ریسک، افرادی که شنا بلد هستند نیز به واسطه ترس ممکن است دچار صدمه شوند.»
علیزاده از موج مرده به عنوان عامل دیگر غرق شدن شناگران در دریای خزر نام برد و گفت:« فرض کنید در آب‌های جمهوری آذربایجان، توفان اتفاق می‌افتد و در حالی که در انزلی ‌دریا آفتابی و بدون موج و باد است؛ ناگهان تک موج مرتفعی ایجاد می‌شود و ‌افرادی را که در کنار ساحل شنا می‌کنند و آمادگی ندارند با خود به دریا برده و غرق می‌کند.»
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم‌جوی معتقد است:
« هنگام توفان در دریا، ماسه‌های زیر آب جابجا می‌شوند. حاصل این جابجایی تپه‌های ‌کوچکی است که حجم زیادی آب و گاز جمع می‌کنند و وقتی شناگران روی این تپه‌ها پا می‌گذارند به علت ناپایداری، عمق آب ‌افزایش می‌یابد و موجب غرق شدن آنها می‌شود.»
علیزاده تصریح کرد:« پدیده جریان شکافنده در منابع علمی از حدود ۷۰ سال پیش در کشورهایی که در مطالعات دریایی پیشگام بوده‌اند، ذکر شده است. در کشورهای دیگر به این جریان‌ها، جریان‌های مرگ آور گفته می‌شود. در برخی کشورها در خصوص جریان‌های شکافنده مطالعات زیادی انجام داده‌اند.»
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم‌جوی افزود:« این کشورها تابلوهای هشداردهنده بزرگ در کنار ساحل نصب می‌کنند، به نحو مطلوب اطلاع رسانی کرده و آگاهی عمومی در سطح مدارس و مهد کودک‌ها با انیمیشن، کارتون و کاریکاتور و اشکال مختلف برای همه اقشار جامعه ارائه می‌شود. متخصصان جریان شکافنده و مخاطرات دریایی را به مردم توضیح می‌دهند و نحوه برخورد با این جریان آموزش داده می‌شود.»

غرق شدن 31 نفر 
در آب‌های ساحلی مازندران
۳۱ نفر از اول خردادماه امسال تاکنون در آب‌های ساحلی مازندران غرق شدند.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با بیان اینکه از اول خرداد 98 تاکنون ۳۱ نفر درآب‌های ساحلی استان غرق شدند، گفت: در این مدت ۲۸ مرد و ۳ زن در دریا جان باختند.
عباسی افزود: از این تعداد ۱۸ نفر در منطقه شنا ممنوع دریا، ۷ نفر در بخش خصوصی دریا، ۳ نفر در محدوده دریا، دو نفر در منطقه غیر قابل پوشش دریا و یک نفر در داخل طرح سالم سازی دریا غرق شدند.او با بیان اینکه تعداد غریق در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۱۱ درصد افزایش داشته است، گفت: آب‌های ساحلی بابلسر با ۹ نفر، محمودآباد با ۶ نفر، نوشهر و رامسر هرکدام با ۴ نفر، عباس آباد با ۳ نفر و بهنمیر و چالوس هر کدام با یک نفر بیشترین تعداد جان باخته‌ها را داشتند.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران افزود: بیشترین افراد غرق شده در رده‌های سنی ۲۰ تا ۳۰ سال قرار داشتند.
عباسی با اشاره به افزایش ۸۱ درصد غریق غیر بومی و ۱۹ درصدی غریق بومی گفت: در این مدت ۲۵ نفر غیر بومی و ۶ نفر بومی در آب‌های ساحلی مازندران غرق شدند.
رییس هیات نجات غریق و غواصی مازندران نیز گفت: ناجیان غریق از اول خرداد تاکنون موفق شدند ۹۱۳ غریق را از آب‌های ساحلی استان نجات دهند.
کریمیان افزود: از این تعداد ۶۸۲ نفر مرد و ۲۳۱ نفر زن بودند که از امواج سهمگین خزر نجات یافتند. او با بیان اینکه در طرح سالم‌ سازی دریا امسال ۳۷۵ نقطه حادثه‌خیز شناسایی شده است، گفت: ۹۵۰ ناجی غریق، قایق‌رانان و جت‌رانان برای کاهش غریق و افزایش سرعت امدادرسانی در طرح سالم سازی دریا امسال به‌کارگیری
 شده است.
رییس هیات نجات غریق و غواصی مازندران تصریح کرد: طرح سالم سازی دریا در آب‌های ساحلی استان که از اول خرداد آغاز شد تا پایان شهریورماه ادامه دارد.

سخن پایانی
به هر روی هر کاری الزامات و تجهیزات خاص خودش را می‌طلبد که مبحث شنا در دریا نیز قطعا یکی از مصادیق واضح و روشن آن است و تا زمانی که افراد نخواهند یا نتوانند خود را به الزامات آن مجهز کنند بی‌شک، آمار غریق در دریای مازندران روز به روز افزایش 
خواهد یافت.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی