• منتشر شده در شنبه, 26 مرداد 1398 10:25
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور:

دولت ۱۰ هزار میلیارد ریال برای ساماندهی پسماند بودجه داد

 
 
 
 

دولت در سال جاری ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی پسماند در لایحه بودجه قرار داد که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز پنجشنبه در حاشیه همایش ۲۱ مردادماه سالروز گرامیداشت دریای خزر در بابلسر افزود: اگرچه این بودجه به نسبت نیازمندی‌ها برای ساماندهی پسماند ناچیز است، ولی همین اعتبار نیز در اختیار وزرات کشور قرار گرفته تا با هماهنگی محیط زیست برای ساماندهی پسماند به خصوص در استان‌های حاشیه خزر هزینه شود.
 عیسی کلانتری خاطرنشان کرد: دولت ۲ سال پیش در لایحه بودجه سال ۹۶ نیز ۱.۳ میلیارد دلار اعتبار ارزی برای این بخش در لایحه بودجه قرار داده بود که به دلایلی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد تایید قرار نگرفته است. 
رئیس سازمان محیط زیست کشور محدودیت اعتباری را دلیل اصلی برای به نتیجه نرسیدن زودهنگام طرح‌های ساماندهی پسماند به خصوص در استان‌های شمالی کشور از جمله مازندران دانست و اظهار داشت: براساس قانون عمده تامین اعتبار ایجاد نیروگاههای زباله سوز در حیطه وظایف شهرداری‌ها قرار دارد و دولت نیز به شهرداری‌ها کمک می‌کند. 
کلانتری ادامه داد: در استان‌های شمالی کشور به دلیل راندمان پایین نیروگاه‌های زباله سوز در تولید انرژی تمایلی از سوی بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود ندارد و به همین دلیل نیز پروژه‌های در دست اجرا در این استان طولانی شد.

خزر در چنبره آلایندگی خودساخته
 معاون رییس جمهوری با اشاره به الایندگی دریای خزر بخش زیادی از این آلودگی را پسماندهای شهری، صنعتی و رودخانه‌ها دانست و گفت :بخش زیادی از آلایندگی پسماند در حوزه ساحلی ایران است. کلانتری اظهار داشت : برنامه ما ساماندهی پسماند به‌خصوص در حاشیه 
خزر است. وی در مورد اعتراض نمایندگان مازندران در مجلس به انتقادش در تصویب نشدن بودجه ارزی دولت از سوی نمایندگان شمالی گفت: به هر حال دولت وظیفه خود را انجام داد و ۱.۳ میلیارد دلار در لایحه بودجه سال ۹۶ قرار داد و به دلیلی این بودجه در مجلس مصوب نشد.
کلانتری افزود: در حالی بودجه ساماندهی پسماند با اولویت استان‌های شمالی مصوب نشد که بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری برای ریزگردها در همین مجلس برای خوزستان مصوب شد.
وی اضافه کرد: من این انتقاد را در پاسخ به انتقاد یکی از سمن‌های زیست محیطی مازندران در همایش اردبیل گفتم.

مستقر نبودن دبیرخانه در کشورهای ساحلی خزر عامل تاخیر در اجرای کنوانسیون تهران
 معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست کشورنیز در این همایش گفت: بزرگترین دغدغه کنوانسیون تهران، استقرار نیافتن دبیرخانه آن در یکی از کشورهای امضا کننده کنوانسیون حاشیه خزر است.
احمد لاهیجان زاده افزود: استقرار دبیرخانه کنوانسیون تهران در ژنو سوئیس همواره اجرای پروتکل‌های کنوانسیون از سوی کشورها را به تاخیر انداخته یا عملا اجرا نمی‌شود.
به گفته او ، کنار یکدیگر قرار گرفتن کشورهای زیرمجموعه دبیرخانه و انتقال مصوبات و قوانین کنوانسیون به کشورهای بهره مند از دریای خزر از لازمه اصلی حفاظت از محیط زیست دریای خزر است. 
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: متاسفانه دور بودن مرجع اجرایی کنوانسیون در کشوری خارج از منطقه همواره حفاظت از دریای خزر را در بروکراسی بین المللی قرار داده و در عمل هرگونه اتفاق مثبت زیست محیطی در دریای خزر را با مانع روبرو کرده است.

 فشار بر محیط زیست دریای خزر نباید تداوم پیدا کند 
استاندار مازندران با بیان اینکه دریای خزر در چند دهه اخیر با افزایش بهره‌برداری روبرو بوده است، گفت: متاسفانه کشورهای حاشیه خزر عقب‌ ماندگی توسعه‌ای خود را با فشار بر محیط زیست خزر جبران می کنند و نباید چنین رفتاری با زیست بوم خزر تداوم 
پیدا کند. ‎
 احمد حسین‌ زادگان با بیان این که صیانت از محیط زیست دریای خزر نیازمند همکاری منطقه ای است، اظهار داشت: کشورهای در حال توسعه با روش‌ های کشورهای توسعه یافته برای جبران عقب‌ماندگی اقتصادی خود متاسفانه به منابع پایدار بویژه محیط زیست فشار می آورند. استاندار مازندران گفت: مصیبت جدی این است که همه کشورهای حاشیه خزر با بهره برداری حداکثر توان از دریای خزر می خواهند نیازهای توسعه ای خود را بر طرف و یا تامین کنند و مشکلات اقتصادی داخلی کشور را بپوشانند. 
وی با بیان اینکه هیچ کشوری در حوزه خزر نمی‌تواند ادعا کند از بحران و مشکلات زیست محیطی دریای خزر بی بهره است، افزود: امروز خزر با مشکلات بسیاری روبرو است که بخش مهم آن عدم مسئولیت پذیری کشورهای ساحلی خزر است.
  استاندار مازندران با بیان اینکه اکنون استان‌های حاشیه خزر از بیشترین آلودگی زیست محیطی برخوردار هستند، افزود: باید همه این مسئله را جدی بگیرند زیرا  در صورت بحرانی تر شدن شاید دیگر راهی برای بازگشت نباشد. 
 حسین زادگان تاکید کرد: متاسفانه کنوانسیون تهران به عنوان یکی از قوی‌ترین کنوانسیون های حفاظت محیط زیستی بر روی زمین مانده و عملا هیچ کدام  آن را اجرا نمی کنیم.
  وی اظهار داشت: عدم ضمانت اجرا برای کنوانسیون تهران و استقرار دبیرخانه آن در کشوری بیگانه با مشکلات خزر بزرگ ترین آسیب را به کنوانسیون تهران وارد 
کرده است. 

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی