آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 23 مرداد 1398 10:06

سرنوشت‌سازی حاشیه‌ها در حادثه محمودآباد

 
 
 

حادثه‌ای که روز شنبه ۱۹ مرداد در محمودآباد مازندران رخ داد و منجر به کشته شدن دو نفر شد، نشان داده است که حاشیه‌ها همواره حاشیه باقی نمی‌مانند و می‌توانند پررنگ‌تر از متن و سرنوشت سازتر از آن خود را بر زمان و مکان تحمیل کنند.
حادثه‌ محمودآباد که چهار زخمی و هشت بازداشتی هم داشت، بر اساس آنچه تاکنون دو طرف ماجرا بازگو کرده‌اند، نه از یک اختلاف ملکی دیرینه، بلکه از حاشیه‌ای برخاست که سایه افکندنش بر متن با نگاه به قوانین و مقررات و تنها با اندکی صبوری اجتناب‌پذیر بود.
اختلاف ملکی میان پایگاه نیروی هوایی در منطقه بیشه کلای محمودآباد با مالک یا مالکان زمینی از زمانی که با یکدیگر همسایه شدند، وجود داشت ولی تا قبل از روز حادثه تقریبا کمتر کسی به استثنای مسوولان پایگاه و ذینفعان طرف مقابل از این ماجرا خبر داشتند. علت آن هم مشخص بود؛ اختلاف به پرونده قضایی با شکایت دو طرف تبدیل شده بود تا از هرگونه حاشیه‌سازی پرهیز شود.
شواهد و قرائن نیز نشان می‌دهد که دو طرف پرونده از رای صادره دستگاه قضایی هم رضایت داشتند، چون سیر قانونی طی شده و حالا به مرحله اجرا رسیده بود. شاید تا روز حادثه حتی مسوولان استان مازندران و شهرستان محمودآباد هم از جریان و جزییات پرونده اطلاعی نداشتند. این وضعیت به خاطر سیر آرام و بدون تنش پرونده طی چندین سال چندان هم جای تعجب ندارد. مهم‌ترین دلیل برای طی مسیر بی‌تنش نیز ماهیت تقریبا خصوصی پرونده بود.
حادثه محمودآباد اما چنان حاشیه پررنگی بود که به محض رسانه‌ای شدن به یک سوژه داغ رسانه‌ای و فضای مجازی تبدیل شد و چنان متن اصلی را تحت‌الشعاع قرار داد که تقریبا کمتر کسی درباره آن پرس‌وجو یا اطلاع رسانی کرد. این حادثه به همه چیز از زمین‌خواری گرفته تا مقاومت در برابر آزادسازی حریم دریا ربط داده شد تا اصل ماجرا همچنان زیر غباری از شایعات و شنیده‌ها و گفته‌های مبهم مدفون
 باقی بماند.
نگاه از نزدیک 
ماجرای اختلاف ملکی میان پایگاه نیروی هوایی در بیشه کلا و بخش خصوصی بیشتر از یک دهه سابقه دارد. به گفته اهالی محل و آنچه که از پرونده موضوع روایت می‌شود اختلاف عمدتا بر سر دو قطعه زمین بوده است؛ یک قطعه زمین حدود ۴۰۰ متر مربعی متعلق به پایگاه نیروی هوایی داخل حریم شهرک قصردریا که باید به مالکش برگشت می‌خورد و قطعه بزرگتری از زمین که گفته می‌شود ۶ هزار متر مربع است و در حریم پایگاه هوایی قرار داد که متعلق به فرد یا افرادی است.
پس از شکایت دو طرف به دادگاه، قرار بر این شد که زمین پایگاه هوایی پس از جانمایی به پایگاه برگردد و زمین طرف مقابل هم با جانمایی و هماهنگی به خودشان برگشت بخورد.
بر اساس آنچه که اهالی شهرک منطقه می‌گویند و اظهارات دادستان نظامی مازندران نیز آن را تایید 
می‌کند، جانمایی برای زمین داخل محوطه شهرک که متعلق به پایگاه هوایی است حدود دو هفته پیش با حضور ضابطان قضایی انجام شد و روز شنبه ۱۹ مرداد هم قرار بود جانمایی برای زمین در اختیار پایگاه هوایی و بازگرداندنش به مالکان اصلی انجام شود که به بروز حادثه انجامید.
اطلاعیه‌ای که روابط عمومی ارتش روز یکشنبه ۲۰ مرداد منتشر کرد، نشان می‌دهد که مسوولان پایگاه نیروی هوایی در بیشه کلا روز شنبه پس از حضور ضابطان قضایی برای ابلاغ و اجرای حکم، نکاتی را در باره ضرورت فراهم شدن شرایط اجرای حکم با توجه به نظامی بودن منطقه یادآوری می‌کنند که تبدیل به صورتجلسه می‌شود و سپس ضابطان قضایی محل را ترک می‌کنند.
همین اطلاعیه و همچنین گفت‌وگوهای صورت گرفته با شاهدان عینی هم حاکی‌ست که درگیری پس از ترک محل توسط ضابطان قضایی رخ می‌دهد. چگونگی آغاز درگیری و افزایش تنش منجر به شلیک گلوله توسط ماموران پایگاه مشخص نیست و موضوعی است که قرار است در تحقیقاتی در این باره جریان دارد.
بر اساس اعلام معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استاندار مازندران، در پی این حادثه هشت نفر از هر دو طرف درگیر دستگیر شده‌اند که تحقیقات از آنها در جریان است. همچنین چهار نفری که بر اثر تیراندازی زخمی شده بودند در بیمارستان بستری هستند.
گزارش روابط عمومی ارتش هم حاکی‌ست که بر اثر سنگ پرانی‌های طرف مقابل، چهار سرباز هم از ناحیه سر مجروح شدند.

بازگشت آرامش به بیشه کلا
حادثه بیشه کلا به علت اینکه به طور کامل از حاشیه موضوع اصلی ایجاد شده بود، در همان ساعات اولیه پایان یافت و آرامش به این منطقه برگشت.
مشاهدات نشان می‌دهد که روال عادی زندگی در منطقه جریان دارد و آنچه که بیش از همه مردم منطقه را بهت زده کرده، بروز حادثه به قول خودشان بر سر «هیچ و پوچ» بوده است. آنها معتقدند که اختلاف ملکی چندین ساله با صدور حکم قضایی و پذیرش آن توسط دو طرف حل شده بود و بروز حادثه به طرز قابل توجهی برای آنها غیرقابل باور است.
البته حرف و حدیث‌های حاشیه‌ای هم وجود دارد مانند اینکه نیروی هوایی بازگرداندن زمین به مالکان را به عدم ساخت و ساز در آن موکول کرده است چون معتقدند که بلندمرتبه‌سازی در این زمین، باند پرواز پایگاه هوایی را دچار مشکل می‌کند./ایرنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی