آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 29 تیر 1398 10:04
معاون سازمان محیط زیست کشور در مراسم گرامیداشت محیط بان در مازندران:

عوام زدگی، بلای جان حفاظت از محیط زیست در ایران

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


مراسم گرامیداشت روز محیط بان به همت اداره کل محیط زیست مازندران معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست و با حضور جمعی از مقامات و مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد.
مدیرکل محیط زیست مازندران در ابتدای مراسم، ضمن عرض خیرمقدم خدمت میهمانان برنامه، با بیان اینکه اداره کل محیط زیست مازندران، در شاخص‌های عمومی، اختصاصی در سال گذشته رتبه برتر را در کشور کسب کرده است، گفت: خوشبختانه ما در مازندران بیشترین تعداد محیط‌بان نمونه کشور را داریم که در طول سه سال گذشته و در آیین گرامیداشت روز محیط بان از تعداد 95 نفر آنان از مجموع 243 نفر محیط بان، تجلیل به عمل آمده است و خرسند در اینجا عنوان کنم که مازندران، بیشترین تعداد محیط بان نمونه کشوری را نیز به خود اختصاص داده است.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه علیرغم کار سخت و طاقت‌فرسا و پرخطر محیط بانان عزیزمان، من شرمنده آنان هستم! چرا که بر اساس بودجه تخصیصی دولت، جیره غذایی محیط بانان روزی 7 هزار و 300 تومان (پول یک عدد کنسرو) بدون آب و... و اعتبار اختصاص یافته هزینه نگهداری از ماشین آلات و وسایل خودرویی نیز تنها ماهی 1 میلیون و 500 هزار تومان است.
ابراهیمی عنوان کرد: همیشه به ما گفته می‌شود که پایه بودجه‌ای محیط زیست ضعیف است، اما سوال اینجاست که این ضعف تا کی و کجا باید ادامه داشته باشد؟! 
وی تاکید کرد: ما همواره گفته‌ایم و باز هم برای هزار و یکمین بار اعلام می‌کنیم که بودجه محیط زیست باید ملی باشد، زیرا بودجه استانی کفاف خرج و مخارج و هزینه‌های محیط زیست را نمی‌دهد.

امید که شعار هر ایرانی یک محیط بان به شعور برسد
فرهاد شاهسوارانی، حامی مالی مراسم و مدیر بنیاد فرهنگی آرش و مدیرعامل مجتمع تجاری تفریحی دنیای آرزوی ساری، نیز در حاشیه این مراسم، با بیان اینکه امروز باید کار صیانت و حفاظت از محیط زیست را از مدارس آغاز کنیم گفت: باید به فرزندان‌مان که آینده‌سازان این کشور هستند آموزش بدهیم که اگر محیط زیست نباشد ما نیز نخواهیم بود.
شاهسوارانی، در ادامه افزود: نباید امروز به این بیندیشیم که محیط زیست، ضد توسعه است، چون محیط زیست، بی‌شک، مدافع توسعه پایدار و متوازن در کشور است و این توسعه بخشی‌ست که همیشه یک پای آن لنگ است.
ما باید امروز پایان‌نامه‌های دانشجویی را به عنوان مرجع علمی در امر حفظ و حراست از محیط زیست، شناخته و حامی مالی پایان‌نامه‌های دانشجویی باشیم که برای حفظ محیط زیست، راهکار ارائه می‌دهند.
مدیر بنیاد فرهنگی آرش در پایان گفت: امیدواریم که شعار هر ایرانی یک محیط بان به شعور برسد.

مازندران باید به محلی برای پرنده نگری در دنیا تبدیل شود
دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران نیز طی سخنانی در این مراسم، با بیان اینکه خودم را مدافع محیط زیست می‌دانم، گفت: کنار شما محیط بانان هستیم چون وظیفه شرعی و قانونی ما حکم می‌کند.
حسینی عالمی، محیط زیست را شاهرگ حیاتی طبیعت، دانسته و افزود: از امروز باید برای حفظ پرندگان مهاجر در مازندران به ویژه در فریدونکنار همت کنیم تا حوادث غیرقابل دفاعی که برای مازندران در طول سال‌های اخیر واقع شده بود دیگر  تکرار نشود.
دادستان مرکز مازندران، در پایان این را هم گفت که  مازندران باید به محل پرنده نگری در تمام دنیا تبدیل شود.

محیط بانی یک کار جهادی ست
رییس کل دادگستری مازندران نیز در حاشیه این مراسم با بیان اینکه محیط زیست از سه فاکتور مهم (آب، هوا و زمین) تشکیل می‌شود، گفت: مسلم است که وظیفه ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست، صیانت از مواهب الهی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری، در ادامه با اشاره به اینکه ما در حمایت از محیط زیست قطعا و حتما جلوی تجاوز و تخریب محیط زیست ایستادگی می‌کنیم، تاکید کرد: ما به عنوان دستگاه قضایی برخود فرض می‌دانیم که از محیط بانان عزیز حمایت کنیم و البته که حاکمیت نیز شرعا و قانونا موظف به حمایت از محیط بانان است.
وی در ادامه معضل پسماند را سبب‌ساز اصلی آلودگی آب و خاک در مازندران دانست و خاطرنشان کرد: همگی ما باید برای رفع و دفع شر و آفت زباله برای محیط زیست استان تلاش کنیم.
رییس کل دادگستری مازندران در پایان، خطاب به محیط بانان حاضر در جلسه گفت: محیط بانی کار جهادی است و یاور اصلی شما بی‌شک خداوند خواهد بود.

سازمان‌های مردم‌نهاد زیست محیطی قدرتمند، نیاز جامعه
 امروز ایران
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران، دیگر سخنران این مراسم نیز در ابتدا با بیان اینکه کاهش عرصه‌های جنگلی، به معنای پیشروی آب در خاک و فرسایش و نابودی آن است، گفت: ما باید بکوشیم تا به حریم جنگل بیش از این تجاوز نشود.
حسن نژاد، در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ و صیانت از خاک که تامین‌کننده 95 درصد از نیازهای غذایی ماست، تاکید کرد: ما در کنار تمامی مسائل و معضلات محیط زیست، با پدیده دیگری به نام رشد صنعتی مواجهیم.
وی توضیح داد: توسعه نامتوازن این روزها بلای جان شهرهای ماست و وظیفه انسانی و زیست محیطی ما حکم می‌کند که تا دیر نشده میان منافع نسل امروز با مصالح محیط زیست ارتباط برقرار کنیم.
وی در پایان با بیان اینکه اگر به واقع در فکر حفاظت و صیانت از محیط زیست هستیم باید در کنار حمایت‌های قضایی و دولتی و قانونی، افکار عمومی را نیز در این باره حساس کنیم، اظهار کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد زیست محیطی در این باره همچون پل ارتباطی و حلقه وصل میان مردم و حاکمیت و دولت عمل می‌کنند و بنابراین هرقدر به این سازمان‌ها اهمیت و قدرت داده شده و در جلسات مرتبط با محیط زیست در نشست‌های اداری و اجرایی شرکت داده شده و از نظرات و پیشنهادات آنها استفاده شود، قطع یقین، حراست از محیط زیست به معنا و مفهوم حقیقی خود نزدیک‌تر خواهد شد.

فریب نگاه‌های عوام فریبانه زیست محیطی را نخوریم
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست که میهمان ویژه جمع صمیمانه محیط بانان مازندرانی بود، نیز در حاشیه این مراسم، نخست با بیان اینکه خوشبختانه با تلاش‌های مجموعه سازمان توانستیم موضوع لایحه حمایت از محیط بانان را به تصویب مجلس شورای اسلامی برسانیم، گفت: امید که با همت اعضای محترم شورای نگهبان هرچه زودتر موانع قانونی بر سر راه اجرایی شدن این لایحه مرتفع شده و بتوانیم به حمایت از محیط بانان عزیزمان رنگ واقعیت ببخشیم.
حمید ظهرابی، تکمیل و تدوین و عملیاتی شدن بیمه فراگیر محیط بانان که شامل (بیمه عمر، بیمه مسئولیت مدنی، تکمیلی و آتش‌سوزی اموال) نیز از دیگر اقداماتی بود که با تلاش و کوشش سازمان محیط زیست به
 ثمر نشست.
ظهرابی با اشاره به در دستور کار بودن تصویب بودجه ملی محیط زیست نیز خاطرنشان کرد: تصویب 40 میلیارد تومان اعتبار جهت خریداری تجهیزات و ماشین‌آلات، نیز از دیگر مواردی بود که خوشبختانه توانستیم آن را برای امر محیط بانی از دولت 
دریافت کنیم.
این مقام مسئول، با اشاره به ضرورت آموزش و فرهنگ‌سازی برای حفظ و حراست از محیط زیست و تحقق شعار 80 میلیون محیط بان در ایران، عوام‌زدگی و پوپولیسم در عرصه محیط ‌زیست را آفت اصلی حفظ و صیانت از محیط زیست در ایران برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه امروز، مسائل محیط زیست کشور، مورد مناقشه کسانی قرار گرفته است که کمترین علم و دانشی در خصوص محیط زیست ندارند و حال آنکه مسائل محیط زیست باید توسط کارشناسان و متخصصان 
حل و فصل شود. وی در ادامه به مثالی از دیدگاه مشمئزکننده مجامع و رسانه‌های بین‌المللی درباره قتل عام سالانه یک میلیون پرنده در فریدونکنار اشاره کرد و افزود: این دیدگاه در حالی در جامعه جهانی به غلط گسترش پیدا کرده است که بر اساس گزارش‌های جهانی که در این باره وجود دارد، کل جمعیت پرندگان ایران به یک میلیون و 900 هزار عدد می‌رسد و همچنین میانگین جمعیت 30 ساله اخیر پرندگان مهاجر در مازندران نیز به عدد 650 هزار می‌رسد که این عدد با تعداد اعلام شده کشتار پرندگان مهاجر در فریدونکنار که از اساس 
تطابق ندارد. وی در ادامه گفت: متاسفانه گزارش مغرضانه دیگری نیز در خصوص محیط زیست ایران وجود دارد و آن هم به موضوع مقایسه جمعیت حیات وحش، در قبل و بعد از انقلاب باز می‌گردد؛ متاسفانه برخی از این دست گزارش‌ها به دنبال این نتیجه‌گیری هستند که پراکنش جمعیتی وحوش ایران در سال‌های اخیر به نسبت سال‌های قبل از انقلاب بسیار کم شده و این درحالی‌ست که جمعیت حیوانات بومی ایران، با همه اتفاقات تلخی که بر اثر شکار بی‌رحمانه این جانوران در کشور رخ داده است، از حدود 193 هزار راس به چیزی قریب به 170 هزار راس می‌رسد و این در حالی‌ست که اگر این آمار با سایر کشورهای همسایه ایران نسبت گرفته شود، خواهیم دید که این عدد، عدد اگر نه مطلوب دستکم قابل
 قبول است. معاون محیط طبیعی محیط زیست کشور در پایان با اشاره به تغییر کاربری‌ حدود 70 هزار هکتار از مجموع 17 میلیون هکتار مناطق چهارگانه محیط زیست ایران، نیز تصریح کرد: خوشبختانه طی جلسات اخیر سازمان، مقرر شد که یک میلیون هکتار دیگر نیز به مجموع 17 میلیون هکتار مناطق چهارگانه ایران نیز افزوده شود و بنابراین، دیدگاه‌های کاذبی که در خصوص کاهش عرصه‌های زیست محیطی حفاظت شده کشور وجود دارد به هیچ وجه صحت نداشته و ندارد و این در حالی است که متاسفانه اینگونه دیدگاه‌های عوام فریبانه متاسفانه در میان مردم خریدار داشته و به سرعت در سطح رسانه‌های غیررسمی و بعضا رسمی منتشر می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی