• منتشر شده در شنبه, 29 تیر 1398 10:01
گزارش «خبرشمال» از وضعیت نابسامان نرخ‌های اجاره‌بها و ضرورت همراهی صاحبخانه‌ها با مستاجران؛

صاحبخانه بودن مزیت است منصف بودن فضیلت!

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


پویش مردمی صاحبخانه خوب، مدتی‌ست با ایده پردازی شبکه سوم سیما در ایران به راه افتاده است. ایده تحسین‌برانگیز و قابل ستایشی که همزمان با افزایش نجومی قیمت املاک و سرایت تورم افسارگسیخته به بازار مسکن، پا گرفته و هدف اصلی آن، بیدار کردن وجه انصاف و مروت در دل  صاحبخانه‌ها برای کاهش فشار اقتصادی از روی دوش سرپرستان خانوار و دست‌کم، دست نگهداشتن آنها برای افزایش فضایی نرخ‌های اجاره بهاست.
‌‎ صاحب‌خانه بودن، یک مزیت است اما قطعا یک فضیلت نیست! و حال آنکه انسانیت و مهرورزی، بی‌شک یک فضیلت بسیار مهم انسانی است و صاحبخانه‌های ایرانی نیز اکنون بر سر یک آزمون مهم انسانی و الهی قرار دارند که در صورت شُل کردن سر کیسه انصاف، می‌توانند از این آزمون سخت و دشوار سربلند و روسپید بیرون بیایند.

جای خالی نظارت بر بازار خرید و فروش و اجاره مسکن
از زمان تغییر قیمت ارز و افزایش قیمت‌ها، قیمت مسکن و اجاره آن روند صعودی یافته و مالکین بسته به شرایط بازار و افزایش هزینه‌ها، نرخ‌های جدید برای اجاره تعیین کردند که این امر فشار بسیار بر دهک‌های پایین جامعه آورده در حالی که جای نظارت در این زمینه خالی است.

تعیین شاخص افزایش نرخ اجاره بها توسط یک کمیته 9 نفره
‌خردادماه امسال بود که مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی خبر داد که کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره‌بها برای تعیین شاخص اجاره‌بها در انتظار مجوز دولت است تا جلسات این کمیته آغاز شود.
پیگیری‌ها حاکی از این است که این کمیته ۹ نفره که متشکل از نمایندگان مجلس، شورای عالی استان‌ها، دادستانی کل، بانک مرکزی و مشاوران املاک هستند شاخص افزایش نرخ اجاره را مثل آنچه هر سال در مورد افزایش حقوق داریم، اعلام کند و همچنین قرار است اعضای این کمیته، شاخص افزایش نرخ اجاره را در فروردین هر سال یعنی قبل از آغاز فصل جابه‌جایی اعلام کنند، بنابراین با توجه به از دست دادن فرصت ۳ ماهه و شروع فصل نقل و انتقالات، تلاش این کمیته این است که این شاخص برای امسال هم مشخص شود تا موجران و مستأجران از آن بهره‌مند شوند.

پای حرف دل مستاجران
اما حرف دل مستاجران این است که به دلیل افزایش تنش و تورم در بازار مسکن مثل سایر بازارها، صاحبخانه‌ها با افزایش چندبرابری ارزش ملک خود در طول کمترین بازه زمانی مواجه شدند و این در حالی است که در همین بازه زمانی، حقوق و دستمزد مستاجران هیچ تکانی نخورد و ریالی به آن اضافه نشد و این از انصاف به دور است، حالا که روزگار بر وفق مراد و به کام صاحبخانه‌های محترم است، آنها هم از این مجال بدست آمده استفاده و یا به معنای واقعی کلمه سوء استفاده کرده و بارشان را ببندند!
مستاجران از صاحبخانه‌های خود می‌خواهند که اوضاع بد سیاسی و اقتصادی مملکت را بهانه‌ای برای سرکیسه کردن مستاجران خود نکنند و کمی هم خود را جای آنها بگذارند که با بودجه مالی اندک، چگونه می‌توانند از پسِ پرداخت اجاره‌بهای بالای صاحبخانه‌ها برآیند و حال آنکه مخارج منزل، تنها به پرداخت اجاره‌بها محدود نبوده و هزینه‌های دیگر همچون هزینه آب، برق، گاز، تلفن، خوراک، پوشاک، تحصیل فرزندان و بیمه و هزار و یک هزینه دیگر نیز هست که همگی باید در جای خود پرداخت شود و اگر صاحبخانه‌های عزیز، همت نکنند و دست مستاجران را به یاری نفشارند، قطعا بسیاری از آنها با مشکل مواجه خواهند شد.
و در آخر اینکه خدای ما در قرآن کریم به ما انسان‌ها خطاب کرده است که به هم رحم کنید تا من به شما رحم کنم و نتیجه اخلاقی این توصیه آن است که ما انسان‌ها در وقت پیشامد کردن مشکلات، باید دست هم را بگیریم نه پای همدیگر را و صاحبخانه‌های محترم ایرانی نیز بدانند هرچقدر به مستاجران خود رحم کنند، بی‌شک خداوند متعال از جایی که شاید فکرش را هم نکنند به آنها خیر می‌رساند و این همدلی و همراهی‌شان قطعا نزد پروردگار عالمیان بی‌اجر و مزد 
نخواهد بود...

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی