آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 23 تیر 1398 10:05
«خبرشمال» از اهمیت حذف پلاستیک از زندگی روزمره گزارش می‌دهد؛

نه به زندگی پلاستیکی!

 
 
 
 

 مائده مطهری‌زاده/


تقریبا به هرکجا که می‌نگریم اثری از آن را می‌بینیم. از پستانک و پوشک بچه گرفته تا گوشی‌های همراه و کیف و کفش و...
هنوز کسی به طور دقیق نمی‌داند از چه تاریخی پایش به زندگی‌مان باز شد، اما این را همگان معترفند که اکنون چنان با وسایل و ابزار و لوازم مختلف عجین شده است که حذف کردن آن از زندگانی تا حدودی ناممکن می‌نماید!
بیست و یکم تیرماه هرسال، مطابق با دوازدهم جولای، روز جهانی #نه_به_پلاستیک است.
ماده‌ای شیمیایی که به گفته محققان محیط زیست، تجزیه آن در طبیعت، بین 500 تا هزار سال تخمین زده شده است و این یعنی طبیعت زیبای پیرامون ما باید همه انرژی‌اش معادل 5 تا 10 قرن، را بگذارد تا بتواند چنین ماده مخرب و خطرناکی را از دامان خود پاک کند.

ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان پلاستیک در جهان
متاسفانه زباله‌های پلاستیکی امروزه یکی از بزرگ‌ترین معضلات زیست محیطی جهان ارا به وجود آورده‌ است. این ساخته دست بشر، به علت قابلیت‌های فراوانی که دارد و البته با تکیه بر قیمت ارزان آن که چه بسا بر‌ترین برتری‌اش به شمار می‌رود، به اشکال گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. دامنه کاربرد این محصول به حدی در زندگی امروزی گسترده شده که می‌توان انواع آن را در وسایل و ابزارهای پیش پا افتاده و روزمره گرفته تا وسایل فوق پیشرفته و استراتژیک به راحتی دید، تا جایی که شاید زندگی بدون آن ممکن به نظر نرسد.
این در حالی است که به گواه آمار و ارقام، یکی از پر‌کاربرد‌ترین انواع پلاستیکی که نقش فراوانی در زندگی ما دارد، کیسه‌های پلاستیکی است. این کیسه‌ها به علت مصرف روزانه و عمومی‌شان، تقریبا یک‌بار مصرف استفاده شده و به سرعت تبدیل به زباله‌هایی می‌شوند که‌ گاه غیرقابل بازیافت بوده و مشکلات بسیاری برای محیط زیست پدید آورده‌اند.
کشور ما نیز از جمله کشورهایی است که به مدد بهره‌مندی از نعمت خدادادی نفت، سالانه مقادیر زیادی لوازم پلاستیکی تولید می‌کند، تا جایی که ایران یکی از عمده تولید کنندگان مواد پلاستیکی به شمار رفته و به دنبال آن سهم چشمگیری در تولید این نوع زباله در جهان دارد و شاید باورش برای ما سخت باشد اما این واقعیت دارد که کشور ما ایران، جزو ده کشور اول مصرف‌کننده ظروف و کیسه‌های پلاستیکی است!
ناگفته نماند که:« توده‌های عظیم پلاستیک‌های مصرف شده، برای جوامع انسانی از این جهت خطر دارد چرا که باعث انتقال سموم به منابع آبی می‌شوند و از آنجا که تمامی زندگی انسان‌ها به آب بستگی دارد بنابراین، مسمومیت منابع آبی به طور قطع، تهدیدی بسیار جدی علیه سلامت آحاد بشر بشمار می‎‌رود.»

جایگزین کردن ظروف گیاهی 
به جای ظروف یکبار مصرف
یک کارشناس محیط زیست با بیان اینکه ایران جزو پنج کشور اول در زمینه مصرف سرانه پلاستیک که یکی از دیرتجزیه‌پذیرترین مواد در طبیعت به شمار می‌رود است، گفت: متاسفانه به دلیل استقبال بسیار زیاد مردم از ظروف پلاستیکی و افزایش صنایع مربوط به تولید ظروف یکبار مصرف، حجم زباله‌های انباشته شده در محیط زیست بسیار زیاد شده است که این زباله‌ها قادرند صدها سال در محیط طبیعی 
باقی بمانند!
به گفته الهام ترابی، در حال حاضر افزایش معضل استفاده از ظروف یکبار مصرف بیشتر نمود پیدا کرده است، زیرا علاوه بر ظروف زیست محیطی معضلات مربوط به سلامت و بهداشت نیز با آن درگیر شده است.
وی با اشاره به استفاده از ظروف یکبار مصرف با منشاء گیاهی افزود: از سال 1970 در زمان بحران نفت کار روی پلیمرهای گیاهی آغاز شد و پلیمرهای گیاهی با ترکیباتی مانند سیب زمینی، ذرت و گندم مورد آزمایش قرار گرفتند.
ترابی افزود: کشور ما بعد از چند سال شروع به تولید این محصولات کرد که از نظر زیست محیطی قابل قبول هستند زیرا این ظروف بعد از 6 تا 8 ماه به چرخه طبیعت بر می‌گردد و مشکلات محیطی کم می‌شود.
این کارشناس محیط زیست یادآور شد: ظروف یکبار مصرف با منشاء گیاهی با روش‌های مختلف تولید می‌شوند که این روش‌ها در هر کشور بر مبنای شرایط آن کشور است. به عنوان مثال امکان دارد دسترسی به گندم در کشوری بیشتر باشد و در کشور دیگر دسترسی به نشاسته سیب زمینی بیشتر بوده و ظروف زیست‌تخریب پذیر را از آن تهیه کنند اما ویژگی مشترک آنها قابلیت تخریب و تجزیه در محیط زیست است.

آملی‌ها در صف اول 
اما خوشبختانه در مازندران، به ویژه در شهر صنعتی آمل، پویش نه به پلاستیک تقریبا با قوت پیگیری می‌شود.
در آمل، به همت کارگروه حفظ محیط زیست هیات کوهنوردی شهرستان آمل و حمایت و پشتیبانی مالی شرکت‌های لبنی دوشه، گلا، فروشگاه هایپرمی اکسین هراز و چاپ حک‌گرافیک، پویش نه به پلاستیک به طور جدی دنبال می‌شود که این امر نشان از پی بردن اهمیت حذف پلاستیک از زندگی‌ است.
جشن کودکانه روز جهانی بدون نایلکس روز گذشته در مرزعه کودک اکسین، تحویل مواد غذایی به انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان آرین در ازای اجرای طرح آموزش خانه به خانه و اهدای زباله‌های خشکی که شهروندان به ایستگاه‌های تفکیک زباله سازمان مدیریت پسماند شهرداری آمل برای کمک به این انجمن ارائه دادند و از آن مهم‌تر، توزیع کیف‌های دسته دار پارچه‌ای به تعدادی از نانوایی‌های سطح شهر که از قضا با استقبال بی‌نظیری نیز همراه بوده است، به این معناست که آملی‌ها به خوبی اهمیت حذف پلاستیک از زندگی‎هایشان را دریافته‌‎اند و در یک اقدام جمعی سعی در تحقق واقعی 
آن دارند.

چند توصیه مهم
اما در پایان به چند روش ساده برای کاهش استفاده از پلاستیک اشاره می‌شود:
استفاده از نی کاغذی یا شیشه‌ای به جای نی پلاستیکی، همراه داشتن قمقمه یا بطری شیشه‌ای به جای بطری‌های آب معدنی، استفاده از ظروف گیاهی یا چندبار مصرف به جای ظروف پلاستیکی، همراه داشتن قاشق و چنگال به جای استفاده از قاشق و چنگال پلاستیکی، همراه داشتن و استفاده از کیسه پاکتی یا پارچه‌ای به جای پلاستیکی، همراه داشتن لیوان به جای لیوان یکبار مصرف.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی