• منتشر شده در پنج شنبه, 20 تیر 1398 09:22
معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از روند بازسازی مسجد جامع ساری:

دولت توجه ویژه‌ای به زیرساخت‌های مازندران دارد

 
 
 
 

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در حاشیه بازدید از مسجد جامع ساری، روند بازسازی آن را مطلوب دانست و تاکیدکردکه ۹۰ درصد بازسازی آن انجام شده است.
محمد پژمان با اشاره به اینکه این بنای تاریخی و مذهبی بر اثر آتش سوزی دچار آسیب و تخریب زیادی شده است گفت: در حال حاضر شاهد روند بازسازی هستیم و طراحی خوبی در بازسازی این بنا صورت گرفته است. 
وی به تلاش و زحمات صورت گرفته برای بازسازی و احیای مسجد جامع ساری گفت: این بنا پاتوق فرهنگی و مذهبی است و امیدواریم هرچه زودتر به بهره برداری رسد.
وی ایجاد تأسیسات سرمایشی و گرمایشی و تأمین اعتبار لازم برای خرید آن را از جمله نیازها برشمرد و گفت: همچنین برای نصب تأسیسات باید مکانی خارج از مسجد درنظر
گرفته شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اظهار اینکه دولت توجه ویژه‌ای به حوزه زیرساخت‌های مازندران دارد گفت: برای چهاربانده شدن راه‌ها و تکمیل آزادراه تهران – شمال اعتبارات خوبی درنظر گرفته شده است.
وی با عنوان اینکه بخشی از اقتصاد مازندران بر مدار گردشگری بنا شده است، گفت: در چندسال گذشته برای جمع آوری زباله، پسماند و دفن بهداشتی زباله‌ها منابعی درنظر گرفته شده است و باید برای حفظ محیط زیست و سرمایه‌های طبیعی آن تلاش و برنامه‌ریزی شود.

تخصیص یک میلیارد ریال وام به سازندگان مسکن در بافت‌های فرسوده
سازندگان مسکن در بافت فرسوده در شهرهای ایران تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات می‌گیرند.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهرهای ایران همچنین در جلسه کارگروه بازآفرینی شهرهای مازندران در ساری، ضمن اعلام مطلب فوق گفت: بر اساس مصوبه هیأت وزیران حدود ۴۰۰ میلیون ریال از این تسهیلات با نرخ سود ۹ درصدی است و بقیه نیز با سود ۱۸ درصد در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد.
سید محمد پژمان، مبلغ تسهیلات برای کسانی را که به صورت انفرادی اقدام به ساخت مسکن در بافت فرسوده می‌کنند، حدود ۶۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: ۴۰۰ میلیون ریال از این مبلغ با سود ۹ درصدی و بقیه ۱۸ درصدی است.
پژمان با اعلام اینکه وزارت راه و شهرسازی برای تشویق سرمایه گذاری در بافت فرسوده به دنبال افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات بین ۱۰ تا ۱۵ سال است، ابراز امیدواری کرد تا دولت این مجوز را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.
وی با اشاره به مشکل پرداخت نیمی از تسهیلات بافت فرسوده پس از پایان کار، اظهار داشت: این طرح با نیت اینکه سازندگان بافت فرسوده انبوه سازان هستند، مصوب شد، در حالی که بیشتر سازندگان بافت فرسوده را مصرف کنندگان تشکیل می‌دهند و باید اقساط بازپرداخت تسهیلات‌شان بین ۱۰ تا ۱۵ باشد.

درخواست صدور مجوز بلندمرتبه‌سازی در سواحل استان
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران نیز در حاشیه این نشست، از معاون وزیر درخواست کرد تا وزارت راه و شهرسازی برای شهرهای ساحلی این خطه شمال کشور مجوز بلندمرتبه‌سازی صادر کند.
سید محمد نظری افزود: در شرایط فعلی بیشترین رغبت برای سرمایه گذاری در زمینه ساخت و ساز در شهرهای ساحلی از رامسر تا بابلسر به سمت بلندمرتبه‌سازی است.
وی افزود: پیشنهاد استان برای ساخت و ساز مسکونی در این مناطق بالای ۲۰ طبقه است و انتظار داریم وزارت راه و شهرسازی برای به این پیشنهاد به ویژه برای شهرهای ساحلی توجه خاصی داشته باشد.
نظری گفت: بلندمرتبه‌سازی در شهرهای ساحلی مازندران به خاطر محدودیت و گرانی زمین
 ضروری است.
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران همچنین نبود الگوی مناسب شهری را مهم‌ترین چالش برای شهرهای این استان برشمرد و افزود: نبود الگو باعث شده تا ساخت پلاک‌های کوچک ۷۰ تا ۸۰ متری بدون رعایت ضوابط در شهرهای استان در حال افزایش باشد که فضای شهری پایدار را تهدید می‌کند.
وی گفت: باید برای سر و سامان دادن به این ساخت‌و‌سازها در سطح شهرهای مازندران تصمیم جدی از سوی وزارت راه و شهرسازی گرفته شود تا بتوانیم جلوی این ساخت‌و‌سازها 
را بگیریم.
نظری با اعلام اینکه معصل نبود الگوی مناسب شهری در بافت های فرسوده استان هم وجود دارد، افزود: رفع این مشکل نیازمند تصمیم‌گیری در سطح وزارتخانه است تا زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی