• منتشر شده در سه شنبه, 04 تیر 1398 10:57
«خبرشمال» شدت گرفتن تحرکات انتخاباتی کاندیداهای نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه «ساری و میاندورود» را ارزیابی می‌کند؛

دموکراسی در خانه یازدهم بخش دوم

 
 

در بخش نخست این نوشتار، به بررسی نام و سابقه کاندیدای احتمالی  «حوزه انتخابیه ساری و میاندورود» پرداختیم و نوشتیم برخی کاندیداهای دور یازدهم «خانه ملّت»، با عزمی جزم و با رعایت حد و حدود قانونی، تلاش‌های خود را شدت دادند و «خبرشمال» نیز با علم به این موضوع که شناخت کاندیدای اصلح، در مدت زمان قانونیِ ده روزه تبلیغات، غیرممکن است برنامه دارد تا کاندیداهای احتمالی و قطعی را زیر ذره‌بین ببرد و نقاط قوت و ضعف آنان را برای افکار عمومی برجسته کند تا مردم در روز «دوم اسفند» بتوانند با آرامش و اطمینان خاطر، افرادی را روانه «پارلمان» کنند که منشأ برکات و خیرات و عمران و آبادانی برای شهر و استان باشند. 
ما همچنین تلاش خواهیم کرد طرح شعارهای خلاف‌واقع احتمالی را از سوی برخی کاندیداها به چالش بکشیم و در این مسیر تنها و تنها منافع  مردم و مصالح  استان خط قرمز ما است. در بخش پیشین به «محمد دامادی»، «علی‌اصغر یوسف‌نژاد»، «دکتر عالیه زمانی کیاسری»، «علی بابایی کارنامی»، «سید محمد آقامیری»، «منصور علی زارعی کیاپی» و «سید رمضان شجاعی کیاسری» پرداختیم و به‌طور اجمال و اشاره، نقاط قوت و ضعف هرکدام را بازخوانی کردیم.  امروز و در بخش دوم «دموکراسی در خانه یازدهم» به اجمال نام‌های دیگری را بررسی می‌کنیم.

دکتر رضا پیوندی؛ در میان هیاهوی کاندیداهایی که خود را برای ماراتن انتخابات پیشِ رو آماده می‌کنند، نامی دیده می‌شود که علاقه‌ای به هیاهو ندارد. کسی که بیشتر از آن که سخن بگوید، اهل کار و تلاش است و  کمتر دیده شد درخصوص اقداماتی که برای شهرستان‌های ساری و میاندورود و حتی برای استان مازندران انجام داده و می‌دهد، سخنی بگوید.
شخصاً رضا پیوندی را در دوران تبلیغات برای انتخابات چهارمین دوره شورای شهر ساری در سال 1392 برای نخستین بار دیدم که  بی سر و صدا و به‌دور از روش‌های مرسوم تبلیغاتی و با هوشمندی موفق شد از شهروندان ساروی رأی اعتماد بگیرد و روانه پارلمان محلی  شود و در شورای شهر ساری نیز رضا پیوندی را شایسته عنوان «مدیرِ عملگرا» یافتم هرچند برخی گمان می‌کنند  اقبال عمومی به دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم و رابطه خویشاوندی رضا پیوندی با رییس‌جمهور، در پیروزی این عضو محجوب شورای چهارم شهر ساری موثر بود اما با توجه به اینکه در آن روزها، کسی از پیروزی حسن روحانی اطمینان نداشت و درعمل، روحانی نیز چون پیوندی یک نامزد بود، این تحلیل لزوماً نمی‌تواند تحلیل درستی باشد و به نظر در فراسوی کمپین انتخاباتی، هوشِ فردیِ «رضا» و برجستگی‌های خانواده‌گی‌اش در کنار تخصصی که دارد از وی «شخصیتی» ساخت که توانست نظرها را به سوی خود جلب کند. 
 رضا پیوندی «ظاهری متفاوت با دیگر کاندیداها»، «نگاهی نافذ» و «کلامی صمیمی و گیرا» دارد و این سه ویژگی مشخصاً، توان جلب و جذب نظر جوانان را دارد  و می‌تواند وی را به یکی از بخت‌های اصلی «خانه ملّت» تبدیل کند. پیوندی که دکترای معماری دارد استاد دانشگاه، ریيس دانشكده معماري روزبهان،  عضو شوراي اسلامي دوره چهارم شهر ساري و ریيس كميسيون عمران شوراي اسلامي همین دوره  در شهر ساري بود.

دکتر سیدجمال علوی سنگ چشمه؛ دکترای مدیریت برنامه‌ریزی و نظارت دارد اما در کار تخصصی خود یک «استاد مُسلّم» است. وی کارشناسی خبره در مسائل مالی و  اقتصادی با ۳۰سال سابقه در حوزه فعالیت‌های پولی و بانکی است. سیدجمال علوی سنگ‌چشمه در میان دوستان و همکاران خود به دو فاکتور «سلامت نفس» و «جدّیت در کار» مشهور است و ازجمله مدیرانی است که خود تمایلی برای ورود به عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی  ندارد اما از سوی دوستان و برخی جریانات سیاسی، به‌شدت تحت فشار است.
کسانی‌که سید جمال علوی سنگ‌چشمه را می‌شناسند بر این باورند که افراد آگاه و سلیم‌النفس اگر جا بزنند و کنار بکشند، میدان انتخابات را به برخی تازه‌به‌دوران‌رسیده‌های پول‌دار واگذار می‌کنند و این امر ماهیتاً تفاوتی با خیانت و بی‌مسئولیتی ندارد با همین استدلال، قصد دارند وی را از یک کاندیدای احتمالی، به یک رقیب قطعی در روز دوم اسفندماه  تبدیل کنند.
 سید جمال علوی سنگ‌چشمه با چشمان ریز و صورت خندان خود، به اصرار و اجبار همین طیف از دوستان یک‌بار وارد کارزار انتخابات شد و برای مجلس هشتم ثبت‌نام کرد. وی که سابقه کار انتخاباتی در ستاد نمایندگان زیادی را پیش از آن در کارنامه فعالیت‌های خود داشت موفق شد بیش از 30 هزار رأی اعتماد از شهروندان ساری و میاندورود بگیرد که به نسبت زمانی، آمار قابل توجهی است. وی  همچنین برای انتخابات دور یازدهم  مجلس شورای اسلامی نیز تصمیم دارد با اتکا به همان پشتوانه، خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد، باید منتظر بود و دید دومین خیزِ سید جمال علوی سنگ‌چشمه برای عبور از دیوار اعتماد مردم چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

دکتر آرمان قلي نژاد پاجي؛ جوانی آرام با اعتماد به‌نفسی قابل ستایش که نشأت‌گرفته از حضورش در میدان‌های مختلف سیاسی اجتماعی است، جواني كه با سخنراني‌هاي مهيّج، كارزار انتخابات شورای پیشین را تحت تأثير قرار داده بود و در حالي كه به هيچ يك از جناح‌هاي شهري وابسته نبود، موفق شد قريب به ١١هزار رأی اعتماد  از مردم ساري بگیرد.
آرمان قلي‌نژاد دانشجوي دكتري صنايع و كارشناس ارشد مكانيك  سنگ است. در عرصه سياسي همه او را با دبيري «حزب اعتدال و توسعه» مركز استان مي‌شناسند. وی همچنین فعال رسانه‌ای و مدير مسئول ماهنامه سياسي «تلنگرنامه» است.
آرمان همچنین ویژگی‌های پنهان دیگری نیز دارد ازجمله گستردگي خانوادگي  که موجب شد تا اين «مرد هزار‌فاميل» با بسياري از مردم دودانگه، خویشاوند باشد، امتیازی که اگر در دنیای مدرن امروزی، کمتر به کار می‌آید در امر انتخابات بسیار تعیین‌کننده است.
شجاعت، متانت و عشق آرمان قلی‌نژاد به «کنشگری سیاسی اجتماعی»  موجب شد برخی آگاهان، وی  را برگ برنده و ذخيره طلايي دودانگه براي آينده و شايد همين انتخابات بدانند.
سید باقر پیش‌نمازی؛ دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی و ازجمله نیروهای اصولگرای مرکز استان که طیف گسترده‌ای از کرسی‌های مدیریت در حوزه فرهنگ ازجمله آموزش و پرورش، صدا و سیما، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ریاست ستاد نماز جمعه تهران را در سوابق خود دارد. وی از خانواده‌ای روحانی و خوشنام در مرکز استان است و در دور دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه ساری و میاندورود با بیش از 14 هزار رأی، هشتم شد.
افزون بر نام‌های یادشده از 
کوروش جعفری دیپلماتی که در دور قبلی انتخابات مجلس نیز از همین حوزه انتخابیه کاندیدا شد،  محمد‌علی امیری مدیرکل اسبق آموزش و پرورش مازندران و کاندیدای دور قبل که از نیروهای اصولگرا است، 
سیدعلی حجازی شهردار اسبق مرکز استان که از سیاسیون خوش‌مشرب و خوشنام مرکز استان است، سیداحمد (سیدحسین) شجاعی کیاسری فرزند آیت الله شجاعی نماینده فقید مرکز استان نیز به‌عنوان کاندیدای احتمالی نام برده شد که «خبرشمال» ردی از فعالیت و تحرّک در جامعه از آنان پیدا نکرد و به همین دلیل  بررسی این نام‌ها را به شماره‌های آتی واگذار می‌کنیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی