• منتشر شده در دوشنبه, 03 تیر 1398 09:13
رییس کل دادگستری گیلان عنوان کرد؛

ضرب و جرح ،در صدر جرایم گیلان نگرانی از رشد سرقت در گیلان

 
 
 
 


رئیس‌کل دادگستری گیلان اجرای مهریه را پر بحث‌ترین محورهای رسیدگی در محاکم قضایی گیلان عنوان کرد .
احمد سیاوش پور در نشست خبری شورای قضایی استان با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یاران باوفایش اظهار کرد: شهید بهشتی بااستعداد و درایت کلان خود معمار و پایه‌گذار قضا در ایران پس از جمهوری اسلامی ایران بود.
وی با اشاره به تحولات روز جهان به اتفاقات اخیر میان ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت: امروز در یک جنگ به تمام معنا هستیم اما نظام جمهوری اسلامی روز به روز سرافراز تر می شود و این از نعمت پشتوانه مردمی است.
سیاوش پور افزود: از اول انقلاب تا کنون دشمنان سعی داشتند نخبگان و یاران امام را از بین ببرند و دست به ترور زدند با آنکه نبود شهیدانی مانند بهشتی خسارت بزرگی برای جمهوری اسلامی بود اما خون این شهدا انقلاب را مستحکمتر کرد.
وی با بیان اینکه آمریکا از قدرت ایران ترسیده است، گفت: قدرت ایران مردم هستند و همین مردم پای انقلاب با همه مشکلات مانده اند، زیرا می دانند که جمهوری اسلامی برحق است و برای همین امریکا جرات حمله به ایران ندارد.
برخورد با عاملین عدم ارائه خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های درمانی
رئیس‌کل دادگستری گیلان با بیان اینکه برخورد با عاملین عدم ارائه خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های درمانی از وظایف دستگاه قضا در راستای احقاق حقوق عامه است، گفت: هر جا که خبری از سوی رسانه‌ها در خصوص مشکلات مراکز درمانی شنیده‌شده به‌سرعت دستگاه قضا ورود کرده است.
رئیس شورای قضایی گیلان با اشاره به میزان ورود پرونده در سال گذشته افزود: طی سال گذشته حدود 500 هزار پرونده در چرخه قضایی حضورداشته که از این تعداد پرونده حدودِ 200 هزار فقره جدید هستند.
سیاوش پور با اشاره به وضعیت رسیدگی پرونده در محاکم شورای حل اختلاف گفت: 130 هزار پرونده در محاکم شورای حل اختلاف وارد و تقریباً همین میزان نیز خارج‌شده که حدود یک‌سوم آن‌ها منجر به صلح و سازش شده است.
متوسط حل‌وفصل پرونده‌های قضایی در گیلان 40 روز است
وی با اشاره به کاهش اوقات دادرسی در مراجع قضایی استان افزود: اوقات رسیدگی به پرونده‌های قضایی گیلان به‌صورت متوسط از 40 روز فراتر نمی‌رود.
وی با بیان اینکه پرونده‌های حقوقی بیشترین زمان رسیدگی به پرونده‌ها را به خود اختصاص داده، گفت: به دلیل اعمال نظرات کارشناسی حداکثر زمان پرداختن و رسیدگی به پرونده‌های حقوقی 90 روز است.
اجرای مهریه در گیلان پر بحث‌ترین محورهای رسیدگی در محاکم قضایی گیلان
رئیس‌کل دادگستری گیلان اجرای مهریه در گیلان را پر بحث‌ترین محورهای رسیدگی در محاکم قضایی گیلان برشمرد و گفت: به دلیل تنگی معیشتی و نوسانات بازار، دادگاه در بازپس‌گیری حقوق زوجه می‌ماند و نمی‌تواند تمام حقوق و مهریه زوجه‌ها را استیفا کند.
سیاوش پور با اشاره به وضعیت امنیتی استان گیلان تصریح کرد: با همکاری مراکز امنیتی، انتظامی و دادستان‌ها امنیت استان گیلان به نسبت سایر استان‌ها مطلوب است درحالی‌که این استان با وسعت کم بیشترین مسافران و گردشگران را پذیرا است و وجود امنیت پایدار در این استان آرمش را به همراه داشته است.
ابراز نگرانی از رشد سرقت در گیلان 
رئیس شورای قضایی استان گیلان با ابراز نگرانی از رشد سرقت در گیلان گفت: به دلیل وجود بیکاری، وضعیت نامطلوب اشتغال و آماده بودن برخی از مکان‌های فیزیکی برای اعمال سرقت، سرقت در گیلان در حال افزایش است.
وی با اشاره به وضعیت جرائم خشن در گیلان افزود: تعداد پرونده‌های قتل عمد در استان طیسه ماه ابتدایی سال افزایش‌یافته است و باید گفت این نوع قتل‌ها لحظه‌ای است و بیشتر درون خانوادگی است.
ضرب‌وجرح بیشترین جرم در گیلان
رئیس‌کل دادگستری گیلان نخستین جرم با فراوانی بیشتر در گیلان را ایراد ضرب‌وجرح برشمرد و بیان کرد: سرقت، تهدید، توهین، جرائم غیرعمدی، تخریب اماکن، نگهداری و مصرف مواد مخدر، کلاه‌برداری، مزاحمت ملکی و خیانت‌درامانت در ردیف‌های بعدی قرار دارند.
هنجارشکنی‌ سازمان‌یافته در ماجرای گلسار رشت
دادستان مرکز استان گیلان نیز در این نشست خبری در پاسخ به اینکه دستگاه قضا درزمینه احیای امربه‌معروف و حفظ این فریضه الهی در جامعه که جرقه آن در گیلان خورده چه برنامه‌ای دارد، اظهار کرد: ما ملزم به‌پاس داشتن ارزش‌هایی هستیم که برای آن‌ها انقلاب کرده‌ایم و این در حالی است که علاوه بر اصل ارزش‌های انقلاب، در احیا امربه‌معروف نیز قانون داریم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی مصطفوی نیا با اشاره به وجود قانون حمایت از آمران به معروف، افزود: در سال 94 قانونی از مصوبه مجلس در رابطه با حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گذشت که در آن حمایت دستگاه قضا از آمران به معروف در ستاد امر و به معروف و بسیج تکلیف شده است.
وی با اشاره به هتک حرمت بانوی امربه‌معروف در خمام گفت: امربه‌معروف و نهی از منکر عملی باید ترتیب و راهکاری داشته باشد که ستاد امربه‌معروف، بسیج و قوه قضائیه تشخیص دهند و در رابطه با بانویی که در خمام امربه‌معروف کرده و مورد بی‌احترامی قرارگرفته بود، پرونده قضایی تشکیل و رسیدگی به آن ادامه دارد.
دادستان مرکز استان همچنین به موضوع هنجارشکنی زن غیر گیلانی در بلوار گلسار رشت نیز اشاره کرد و گفت: زنی که در گلسار رشت هنجارشکنی کرده دستگیر و هم‌اکنون در بازداشت است و به نظر می‌رسد این نوع هنجارشکنی‌ها سازمان‌یافته باشد که در پی آن تحقیقات قضایی ادامه دارد.
مصطفوی نیا با تأکید بر اجرای شئونات اسلامی و قوانین در جامعه بیان کرد: باورهای مرد، رسوم، اعتقادات، ارزش‌های انقلاب و نظام برای ما بسیار مهم است و در این زمینه تولیدکنندگان پوشاک، عرضه‌کنندگان و مصرف‌کنندگان باید مستلزم رعایت هستند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی