• منتشر شده در یکشنبه, 02 تیر 1398 11:39
مدیرجهاد کشاورزی محمودآباد در گفت‌و‌گو با «خبرشمال» عنوان کرد؛

اختصاص مبلغ 8/16 میلیارد تومان طی سه سال گذشته به واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال

 
 
 
 

خبرشمال / احمدرضا ون/


شهرستان محمودآباد دارای ۲۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این مقدار حدود 17 هزار و 500 هکتار آن اراضی شالیزاری است که از مجموع کشت اول و دوم حدود 100 هزار تُن شلتوک برداشت می‌شود که این مقدار به حدود 10 درصد تولید استان است.
احمد صادقی مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد در گفت‌و‌گو با خبرشمال ضمن اعلام مطلب فوق و با اشاره به اینکه تمرکز جهادکشاورزی بر روی مسائل فنی و زیربنایی، کشاورزی و حفظ زمین به عنوان تنها بستر تولید است یادآور شد: مدیریت جهاد کشاورزی محمودآباد همسو با سازمان جهاد کشاورزی و وزارت متبوع در زمینه آب و خاک تجهیز و نوسازی اراضی، لاینینگ و لایروبی آب‌بندان‌ها مکانیزاسیون، آموزش و ترویج، تامین نهاده‌های کشاورزی، گل و گیاه، امور اراضی و...‌ در حال فعالیت است.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با بیان اینکه این شهرستان دارای 84 کارخانه شالیکوبی است، گفت: تلاش‌های خوبی صورت گرفته تا کارخانه‌های شالیکوبی اصلاح ساختار صورت گیرند تا از اُفت و ضایعات تبدیل شالی به برنج جلوگیری به‌ عمل آید.
صادقی خاطرنشان کرد: تا سال 95 حدود دو هزار هکتار از اراضی شالیزاری محمودآباد تجهیز و نوسازی شدند اما در سه سال گذشته مقدار 650 هکتار از اراضی شالیزاری روستاهای خوردونکلا، زنگی‌کلا هرازپی، بائوده علیا و ارمک‌کلا تجهیز و نوسازی صورت 
گرفته است.
وی اظهار کرد: به دنبال این هستیم تا طرح تجهیز و نوسازی سه روستای معلم‌کلا، ملاکلا و بائوده سفلی در سال 98 انجام گیرد.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه لایروبی آب‌بندان‌ها تصریح کرد: حدود 88 قطعه آب‌بندان در محمودآباد به مساحت هزار و ۲۵۰ هکتار موجود است که حدود 10 درصد آب‌بندان‌های استان را در بر می‌گیرد.
این مسئول ادامه داد: اعتبارات خوبی برای آبیاری تحت فشار تخصیص داده شد و از همین محل حدود 7 هکتار از باغات شهرستان در دو سال اخیر از این اعتبارات برخوردار شدند.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی را کاهش هزینه تولید اعلام کرد و عنوان داشت: یکی از راهکار کاهش هزینه تولید توسعه مکانیزاسیون می‌باشد که در این شهرستان بیش از  95درصد برداشت برنج به صورت مکانیزه انجام می‌گیرد، اما در کاشت مکانیزه همچنان مشکل وجود دارد و کشاورزان به این باور نرسیدند که کشت مکانیزه می‌تواند در افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه موثر باشد.
صادقی تاکید کرد: با برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی تا حدودی توانستیم نسبت به کشت مکانیزاسیون تغییر ایجاد کنیم و برخی از کشاورزان هم در کشت اول و هم در کشت دوم با دستگاه‌ نشاکار  نشا کنند و کشاورز نمونه ملی ما در سال ۹۷ یکی از کشاورزان پیشرو در همین 
زمینه هست.  
وی افزود: در سال 95 تعداد 45 دستگاه‌ نشاکار وجود داشت اما درحال حاضر حدود150 دستگاه به ناوگان مکانیزاسیون شهرستان اضافه شده است.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد یادآور شد: آیین اولین کشت مکانیزه کشور در سال 96 با حضور وزیر جهاد کشاورزی همچنین آیین اولین برداشت مکانیزه استان و نیز در سال گذشته با حضور استاندار و مسئولین ذیربط در محمودآباد انجام شد.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خاطرنشان کرد: در بخش مشاغل خانگی مبلغ 680 میلیون تومان در سال گذشته و همچنین از محل صندوق کارآفرین امید مبلغ 1 میلیارد و یک‌صد میلیون تومان و از محل سامانه بهین یاب (بسته رونق تولید) مبلغ 8/16 میلیارد تومان در سه سال گذشته به واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال اختصاص پیدا کرد.
صادقی تصریح کرد: از محل تسهیلات تخصیصی برای حدود 650 نفر در سه سال گذشته اشتغال آفرینی ایجاد شد 
صادقی اظهار کرد: بیمه محصولات کشاورزی یکی از سیاست‌های حمایتی دولت از کشاورزان است که امسال تاکنون سه هزار هکتار از اراضی برنج بیمه شدند و در حادثه سیل امسال 30 کشاورز بیمه شده غرامت خود را دریافت کردند و مابقی در قالب سامانه سجاد با هماهنگی فرمانداری و توسط کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی و دهیاران شناسایی صورت گرفت تا کمک‌های بلاعوض به کشاورزان 
پرداخت شود. وی با بیان اینکه حدود 50 درصد از خزانه‌های برنج محمودآباد (حدود ۸ هزار هکتار اراضی برنج شهرستان) از سیل اسفندماه خسارت دیده‌اند، خاطرنشان کرد: حدود 800 میلیون تومان اعتبار برای این موضوع تخصیص داده شد و برای هر هکتار حسب درصد حداکثر خسارت مبلغ 5/1میلیون تومان پرداخت می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی