• منتشر شده در سه شنبه, 28 خرداد 1398 10:22
در هفته جهاد کشاورزی با حضور جمعی از مسوولان؛

سه طرح کشاورزی در قائم‌شهر به بهره‌برداری رسید

 
 
 
 

به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با حضور مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی مازندران و مسئولین شهرستانی سه طرح کشاورزی در شهرستان قائمشهر به بهره‌برداری رسید.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائمشهر در حاشیه افتتاح این طرح‌ها: گفت: این طرح‌ها شامل سردهنه رود روستای صنم، لاینینگ انتقال آب روستای دوک و لاینینگ بتنی شالیزاری روستای ابجر است.
مجید جعفری اظهار داشت: سردهنه رود روستای صنم با حجم آبگیری ۸۰۰ متر مکعب و هزینه‌ای بالغ بر ۳۲۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید و ۳ روستا با ۱۷۰ خانوار بهره‌مند می شوند.
مدیر جهاد کشاورزی قائمشهر، بیان کرد: لاینینگ انتقال آب روستای دوک با ۲۰ هکتار از اراضی زیرپوشش و هزینه‌ای بالغ بر ۱۷۶ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید که ۴۰ خانوار از این طرح بهره‌مند می‌شوند و لاینینگ بتنی شالیزاری روستای دوک هم با ۵۰ هکتار اراضی تحت پوشش و هزینه‌ای بالغ بر ۱۳۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید که ۸۰ خانوار از این طرح بهره‌مند می‌شوند.
فرزین فرهادی مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در مراسم افتتاح طرح‌های جهاد کشاورزی شهرستان قائمشهر گفت: لایروبی 3 هزار و ۱۵۰ هکتار از آب‌بندان‌های مازندران با هزینه بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان امسال انجام می‌شود.
وی تعداد آب‌بندان‌هایی که در سال جاری در استان مازندران لایروبی آن انجام می‌شود را بیش از ۱۶۰ قطعه آب‌بندان اعلام کرد.
استان مازندران دارای ۹۳۱ قطعه آب‌بندان به وسعت ۱۸ هزار و ۳۰۰ هکتار است.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه با شرایط فعلی آب‌بندان‌های استان مازندران ۳۴۰ میلیون مترمکعب ذخیره سازی آب انجام می‌دهد، گفت: با افتتاح طرح‌ها شامل لایروبی، افزایش مخزن، بهسازی و ایستگاه پمپاژ می‌توانیم حجم آب گیری در آب‌بندان‌ها را به ۷۴۰ میلیون مترمکعب برسانیم که این میزان حجم قابل قبولی است.
فرهادی با بیان اینکه در استان مازندران به خصوص در مناطق جلگه‌ای و پایین دست همه ساله با مشکل آب گرفتگی مواجه بوده‌ایم، افزود: بارندگی که اواخر سال گذشته و اوایل امسال شاهد بوده‌ایم این بارندگی‌ها خسارت‌هایی را به زیرساخت‌های بخش کشاورزی استان مازندران وارد کرد که باعث 
آب گرفتگی مزارع و باغات شد.
وی گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته توسط سازمان جهاد کشاورزی و معاونت آب و خاک وزارتخانه ما هم اکنون مشغول زهکشی اراضی هستیم که امیدواریم برای زهکشی اراضی استان‌های شمالی سرفصل مستقل اعتباری از سوی مسئولین استانی و نماینده‌ها دیده شود تا بتوانیم به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: در سال ۹۱ در استان مازندران مطالعه زهکشی قریب به ۱۵۷ هزار هکتار از اراضی انجام شد و هم اکنون هم حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی تالاب میانکاله در دست مطالعه است که اسناد مناقصه تا پایان امسال آماده می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی