• منتشر شده در دوشنبه, 27 خرداد 1398 09:48
«خبرشمال» به بهانه صدور حکم قطعی برای تخریب 28 بنای غیرمجاز در روستای زیارت توسط رییس کل دادگستری گلستان گزارش می‌دهد؛

پایان کار ویلاسازان در بهشتِ زیارت؟!

 
 
 
 


 مائده مطهری‌زاده/


زیارت، از جمله روستاهای بسیار زیبای گرگان و حتی می‌توان گفت ایران است که سال‌ها در چنگال ویلاسازان و متصرفان غیرقانونی اسیر بوده و حالا با حکم دادستان عمومی و انقلاب گرگان، گویا مراحل آزادسازی آن کلید 
خورده است.
زیارت استان گلستان، از آن روستاهای بکر و خوش آب و هوایی‌ست که اگر کسی در طول عمر خود، دستکم یک بار آنجا را ندیده باشد، نصف عمرش بر باد است!
زیارت، یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان بوده و در ادامه جاده ناهارخوران به سوی کوهستان‌های جنوب شهر گرگان حدود ۱۰ کیلومتر جلوتر از ناهارخوران قرار دارد. این روستا گالش‌نشین است اما گالش‌ها در این منطقه در حال ترک سبک زندگی گله‌داری سنتی و مقیم شدن و اشتغال به کارهای کشاورزی و ساخت‌وساز هستند. از اماکن دیدنی این روستا می‌توان به آبشارهای آن، چشمه آبگرم، امامزاده و همچنین بافت قدیمی روستا نام برد و از نکات جالب در مورد این روستا، میانگین عمر بالای مردم آن است که علت آن نیز زندگی طبیعی و استفاده از مواد غذایی جنگلی است.
اما این روستای زیبا به دلیل برخورداری از آب و هوای نسبتا خشک و خنک و همچنین مناظر دیدنی فراوان، سال‌هاست به یکی از محبوب‌ترین اراضی برای برج‌سازان و ویلاسازان تبدیل شده است تا جایی که برخی از آن با عنوان «بهشت ویلاسازان» نیز یاد کرده‌اند!

شتاب آپارتمان‌سازی بومیان و ویلاسازی غیربومیان
روستای زیارت به سرعت رو به گسترش است اگرچه از آغاز سال ۸۳، استانداری گلستان بدون هرگونه برنامه مشخصی محدودیت‌هایی را برای ساخت‌وساز ایجاد کرده ولی آپارتمان‌سازی در این روستا با شتاب فراوان ادامه دارد و بر همین اساس از آنجا که می‌گویند حرمت امامزاده را متولی‌اش نگه می‌دارد، متاسفانه در سال‌های گذشته بیشترین مجوزها از سوی نهادهای ذیربط استانی برای تصرفات غیرقانونی و ویلاسازی غیرمجاز و تغییر کاربری‌ها صادر شد و این در حالی‌ست که روستای خوش آب و هوا و زیبای «زیارت» در استان گلستان سال ١٣٨٥ به عنوان یکی از ۱۰ روستای دارای بافت با ارزش تاریخی معرفی و در فهرست آثار ملی کشور با شماره ۵۰۳ ثبت شد!

زیارت گلستان یا بالاشهر تهران!
اما در سال‌های بعد این روستا مورد هجوم بی‌سابقه قرار گرفت. زمین‌خواران و برج‌سازان راهی زیارت شدند و هر گوشه‌ای از آن، حتی روی تپه‌های اطراف و یا وسط جنگل‌های حاشیه روستا را به محلی برای ساخت برج‌های بلند و ویلاهای اختصاصی تبدیل کردند؛ به شکلی که الان کمترین شباهتی به یک روستا دارد و بیشتر به محلات بالای شهر تهران یا دیگر شهرهای بزرگ شبیه است. دو طرف کوچه‌های تنگ و پر پیچ و خم آن پر شده است از آپارتمان‌ها و برج‌های ٥ تا ١٠ طبقه که آنها را به خریداران مشتاقِ داشتنِ محل اقامتی در دل طبیعت فروخته‌اند!   
در این سال‌ها، بنگاه‌های معاملات املاک و نیز فروشگاه‌های مصالح ساختمانی مثل سنگ، آجر، سیمان و... بیشترین فروش را در این روستا داشته‌اند. امروز دیگر از روستای قدیمی و تاریخی سابق چیزی باقی نمانده و اغلب بومی‌ها و اهالی اصلی این روستا، آن را ترک کرده و به شهر گرگان یا دیگر شهرهای اطراف رفته‌اند.
چند سال پیش صدای اعتراضات بسیاری درباره حجم بالای زمین‌خواری و تخریب طبیعت در این روستا بلند شد و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان دولتی و قوه قضاییه در این رابطه حرف زدند. قرار هم شد که ویلاها و برج‌های ساخته شده در این روستا که اغلب نیز ناایمن هستند را تخریب کنند، اما هنوز سر جای خود ایستاده‌اند و خبری از تخریب آنها نشده است.

بررسی وضعیت ویلاسازی در زیارت در دستور کار ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی 
سال ١٣٩٤ ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در یکی از جلساتش به موضوع تخریب این برج‌ها و ویلاها در روستای زیارت پرداخت و گفته شد که تذکرهای لازم  به مسئولان ذیربط داده شده است.
«عزت‌الله یوسفیان‌ملا»، نماینده آمل در دوره‌های هفتم تا دهم مجلس شورای اسلامی و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در همان سال و در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس»، از زمین‌خواری هفت هزار واحدی در این روستا خبر داد و اعلام کرد این پرونده در جلسات آتی ستاد مبارزه با مفاسد بررسی خواهد شد.
او افزود:« در روستای زیارت گرگان با 7 هزار واحد غیرمجاز روبه‌رو هستیم که در جنگل و چشم‌اندازهای طبیعی ساخته شده‌اند.»
یوسفیان‌ملا گفته بود، عواملی که باید مانع ساخت‌وسازهای غیرمجاز در روستای زیارت می‌شدند، خود، دست به ساخت‌وساز غیرمجاز در این منطقه زده‌اند.
او خبر داده بود:« اکنون گزارش مقدماتی از تخلفات در روستای زیارت به دست ما رسیده است که به محض دریافت گزارش نهایی، رسیدگی جدی به این تخلفات آغاز خواهد شد.»
نماینده مردم آمل هم‎چنین شرح داده بود:« در روستای زیارت استان گلستان، 6 خانه به 7 هزار خانه افزایش پیدا کرده است.»
به گفته او، اکثر زمین‌خواری‌ها در این مناطق از سوی افرادی انجام شده که ناظر بر امور زمین بوده اند:«برای مثال، زمین‌خواری‌ها از طرف سازمان منابع طبیعی یا دستگاه‌های نظارتی صورت گرفته است. این در حالی است که این نهادها باید با تصرفات برخورد کنند.»

75 هکتار ساخت‌و‌ساز غیرمجاز در روستای زیارت گرگان
معاون وقت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور همچنین در تیرماه 96 در این باره گفت: ۷۵ هکتار ساخت‌وساز غیرمجاز و خلاف در خارج از محدوده در منطقه زیارت گلستان انجام شده است و ساخت‌وساز غیرمجاز جرم مخفی نیست و عدم انجام وظیفه و نظارت مناسب توسط دستگاه‌ها باعث ساخت‌و‌ساز غیرمجاز می‌شود و در همین روستای زیارت ساختمان‌های هفت طبقه داریم.
شاملو بیان کرد: متاسفانه استعلام نکردن دهیاران از بنیاد مسکن برای صدور پروانه ساخت‌وساز یکی از مشکلات مهم در ساخت‌وساز غیرمجاز است و حتی در صورت استعلام و اعلام نظر فنی، دهیاران خلاف استعلام و نظر کارشناسی انجام می‌شد.
وی گفت: عدم نظارت که یکی از دلایل مسائل قومی و طایفه‌ای و ملاحظات محلی است، یکی از مشکلاتی‌ست که دهیاران نظارت کافی را در حوزه ساخت‌وسازها ندارند و برخورد لازم صورت نمی‌گیرد.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان تصریح کرد: چندگانگی صدور پروانه یکی دیگر از موضوعات و مشکلاتی‌ست که باعث ساخت‌و‌ساز‌های غیرمجاز و ایجاد مشکل در برخورد با ساخت‌وساز‌های غیرمجاز می‌کند.

منع قانونی اشتراک آب، برق و گاز به بناهای غیرمجاز
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه فعلی ایران نیز، در سال 94 و در کسوت دادستانی کشور، از منع قانونی اشتراک آب، برق و گاز به بناهای غیرمجاز 
خبر داده بود.
حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و هشدارهای همواره ایشان در راستای ضرورت حفظ و صیانت و مواظبت از ذخایر ملی، منابع طبیعی و جنگل‌ها و لزوم برخورد جدی با تغییر کاربری‌های بی‌رویه در شهرهای شمالی کشور به ویژه استان‌های خوش آب و هوا گفت:« ما از مسئولان سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و بخش‌های دیگر کشور که مرزبانان حفظ بیت‌المال هستند درخواست می‌کنیم که به وظایف خود عمل کنند چرا که قانون در مواردی به آنها اختیار مقابله داده است و آنها اختیار دارند با کمک نیروی انتظامی، جلوی احداث بنا را بگیرند نه اینکه بعد از یکی دو سال ساختمانی 10 طبقه ساخته شود و بعد بخواهیم قلع و قمع کنیم و اینها عوارضی دارد.»
دادستان وقت کل کشور در ادامه افزود:« نباید اجازه داد سنگ روی سنگ گذاشته شود و این اختیار به سازمان جهاد کشاورزی، جنگل‌ها و وزارت نیرو در حوزه کاری خود داده شده است که اجازه ندهند بنای غیرمجاز ساخته شود.»

سخن پایانی
اما حالا و در روزهای گذشته، رییس کل دادگستری گلستان با اشاره به شکایت امور اراضی استان، از صدور ۲۸ حکم قطعی و لازم‌الاجرای قلع و قمع بناهای غیرمجاز در دو منطقه زیارت گرگان 
خبر داد.
به گزارش ایسنا، هادی هاشمیان در این باره اظهار کرد:« تعدادی از فنس‌ها و دیوارکشی‌های زمین‌های کشاورزی هم که بدون مجوز ایجاد شده بود 
تخریب شد»
و به این ترتیب اینطور به نظر می‌رسد که پایان کار ویلاسازان در بهشت زیارت نزدیک شده است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی