• منتشر شده در دوشنبه, 27 خرداد 1398 09:42
ارزیابی «خبرشمال» از جلسه معارفه و آغاز به کار رسمی نماینده عالی دولت؛

بیم و امیدهای گلستان

 
 
 
 

سرانجام و در مدت زمانی کمتر از دوماه، استاندار گلستان انتخاب شد هرچند به دلیل سیلاب شدید و بحران آبگرفتگیِ در دو شهرستان و چندین روستا و مشکلات پیچیده این استان، دوماه نیز بسیار طولانی به نظر آمد.

انتخاب یک  گیلانی که سابقه حضور در مجلس شورای اسلامی را نیز داشت به‌عنوان استاندار گلستان در شرایطی اتفاق افتاد که بسیاری از نمایندگان بر ضرورت انتخاب استاندار بومی تأکید داشتند و از سیاست نگاه به درون، دفاع می‌کردند هرچند برخی  دلسوزان بر این باورند که  استاندار سابق گلستان، از مدیران موفق و کارآزموده بود و عزل وی در شرایط هیجانی صورت گرفت و چندان کار شایسته‌ای نبود.
سرپرست سابق استانداری گلستان با اشاره به اینکه در یکسال گذشته ۶۰ درصد واحدهای تولیدی راکد استان فعال شدند، گفت: کارنامه سیدمناف هاشمی در رونق تولید و جذب سرمایه گذار موفق بود.
 میرمحمد غراوی در جلسه معارفه استاندار جدید گلستان گفت: هر مدیری که سمتی را قبول می‌کند باید شاخص ها و استانداردها را بشناسد و در پایان کار باید گزارش بدهد که چه چیزی را تحویل گرفته و چقدر در توسعه شاخص‌ها موثر بوده و اگر عامل رشد نبود از مردم عذرخواهی کند.
سرپرست سابق استانداری گلستان افزود: کارنامه سید مناف هاشمی در تولید و جذب سرمایه‌گذار، کارنامه موفقی بود و نرخ بیکاری گلستان در سال گذشته از ۱۲.۲ درصد به ۹.۸ درصد رسید.
دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان گفت: تاکید نماینده ولی فقیه در استان و مجمع نمایندگان بر انتخاب استاندار بومی بود اما هم‌اکنون تمام قد از استاندار غیربومی حمایت می‌کنیم.
نبی هزارجریبی  در این جلسه به مشکلات و ضرورت همدلی اشاره کرد و گفت: در سیل گلستان با کمبود امکانات مواجه بودیم و در جریان حادثه سیل هرچند همه کمک کردند اما  خدمات عده‌ای نادیده ماند.
وی افزود: هم اکنون بحران اجتماعی در مناطق سیل‌زده گلستان در حال شکل‌گیری است و مردم مناطق سیل‌زده، نیازمند کمک‌های اساسی هستند.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشمکش‌ها و بحث‌های زیادی بین احزاب و … در گلستان برای انتخاب استاندار بومی وجود داشت اما اکنون ضرورت ایجاب می‌کند تمام قد از استاندار غیربومی استان
 حمایت می‌کنیم.
هزارجریبی تاکید کرد: مدیران باید باهم متحد شوند و اجازه ندهیم مسائل سیاسی و احزاب باعث شوند مردم آسیب ببینند.
وی  ضمن انتقاد از استانداران سابق گفت: در زمان فعالیت استانداران گذشته گلستان، اتحاد لازم بین قوه مجریه و مقننه برقرار نشد و بسیاری از مدیران دستگاه‌های اجرایی بسیار کم با نمایندگان در ارتباط بودند.
دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان با اشاره به اینکه گلستان درگیر پروژه‌های بر زمین مانده بسیاری مانند گردشگری آشوراده است، بیان کرد: طرح گردشگری آشوراده و مرزهای گلستان با استان‌های سمنان، خراسان شمالی و مازندران باید تعیین تکلیف شود.
استاندار جدید گلستان نیز در جلسه  معارفه خود اظهار کرد: یک استاندار و یا دستگاه اجرایی نمی‌تواند به تنهایی استان را به مقصد برساند و تلاش داریم با همکاری هر سه قوه و همه دستگاه‌های اجرایی گام مهمی در توسعه استان برداریم.
هادی حق‌شناس با اشاره به اینکه توسعه استان بر اساس اسناد بالادستی از جمله برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب و … را در دستور کار داریم، گفت: هم اکنون اولویت اصلی در گلستان موضوع سیل و از بین بردن آثار آن است.
وی با بیان اینکه اگر گلستان درگیر سیل نبود اشتغال نخستین اولویت استان بود، اضافه کرد: هرچند در حوزه کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال در گلستان کارهای بزرگی انجام شده و نرخ بیکاری گلستان به ۹.۸ درصد رسید اما این موضوع برای مردم ملموس نیست و نرخ بیکاری فعلی مطلوب نیست.
حق‌شناس با اشاره به اینکه گلستان ظرفیت‌های غیرقابل انکاری دارد، تصریح کرد: رفع موانع تولید و ایجاد بستر مناسب برای سرمایه‌گذاران از اولویت‌هایی است که مد نظر قرار داده ایم و برای ایجاد اشتغال پایدار در استان تلاش می کنیم.
وی توجه به بخش بازرگانی را از دیگر برنامه‌های خود برای استان اعلام و بیان کرد: ۲۰۰ میلیون دلار صادرات رقم قابل توجهی برای گلستان نیست و تلاش داریم با ایجاد منطقه آزاد اینچه برون، تقویت بازارچه‌های مرزی و ایجاد منافع مشترک با ترکمنستان برای توسعه بخش بازرگانی استان گام‌های موثری برداریم.
استاندار گلستان با تاکید بر اینکه توسعه گردشگری استان و آشوراده را با رعایت الزامات زیست محیطی با جدیت دنبال می‌کنیم افزود: اگر به داد خلیج گرگان نرسیم دریاچه ارومیه دیگری به وجود می‌آید، تلاش داریم مشکلات مخرب زیست محیطی در منطقه را با لایروبی کانال خوزینی و چاپاقلی حل کرده و بندرترکمن را به عنوان بندر بازرگانی احیاء کنیم.
وی بر توسعه فرهنگی و اجتماعی و همچنین رعایت حقوق شهروندی در گلستان تاکید  و خاطرنشان کرد: توسعه متوازن، اشتغال و حل مشکلات معیشت مردم و ایجاد امنیت از الزامات استان است.
نماینده ولی فقیه نیز در این جلسه گفت: استاندار جدید گلستان باید مشکلات استان را حل کند و پیگیر عملیاتی شدن وعده‌های رییس‌جمهور باشد.
آیت الله سیدمحمدکاظم نورمفیدی اظهار کرد: سیدمناف هاشمی استاندار پیشین گلستان زحمات زیادی برای استان کشیدند و باید منصف باشیم و از خدمات ایشان به گلستان تشکر کنیم.
امام جمعه گرگان ادامه داد:  از استاندار  می‌خواهم توسعه استان را در بعضی زمینه‌ها مانند گردشگری که بازدهی سریعی دارند دنبال کند.
آیت الله نورمفیدی با تاکید بر اینکه حفظ وحدت، مسأله مهم گلستان است، خاطرنشان کرد: دست‌های پیدا و پنهانی تلاش دارند جنگ فرقه‌ای و مذهبی در گلستان راه بیندازند و انتظر داریم استاندار جدید به هیچ وجه اجازه ندهند گلستان دچار تفرقه شود.
نکته پایانی این است که اراضی کشاورزی و زیرساخت‌های گلستان که از سیلاب، آب‌گرفتگی و رانش در بخش‌های مختلف شهری و روستایی آسیب زیادی دیده و زخم کاری بر بدن دارد با انتخاب جدید، در بیم و امید به سر می‌برد و باید منتظر بود و دید که حق‌شناس چه ابزاری برای مدیریت این مشکلات در آستین دارد.
گفتنی است معارفه استاندار جدید گلستان با حضور معاون سیاسی وزیر کشور انجام شد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی