• منتشر شده در دوشنبه, 27 خرداد 1398 09:41
مهندس افضلی؛ مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران وگلستان در تشریح برنامه‌ها واقدامات این شرکت در سال رونق تولید مطرح کرد؛

ضرورت توجه ویژه مسوولان استانی و ملی به مازندران

 
 
 
 

مهندس حسین افضلی مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران وگلستان  طی گفتگویی برنامه‌ها واقدمات شرکت  برق منطقه‌ای مازندران و گلستان را درسال رونق تولید تشریح کرد‌.

وضعیت صنعت برق در مازندران را تشریح کنید؟

استان مازندران به دلیل شرایط جغرافیایی، گردشگری، کشاورزی، حمل و نقل و ... به عنوان یکی از استان­های مهم و حائز اهمیت شمالی کشور می‌باشد. با عنایت به موقعیت گردشگری استان و ورود خیل عظیم مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در فصول مختلف سال به ویژه فصل گرما با شرایط  آب و هوای شرجی و نسبتاً گرم در منطقه و هم‌چنین لزوم ایجاد زیرساخت­های توسعه گردشگری و صنعت توریسم، مسوولین استان در خدمت­رسانی مناسب و در شأن مردم شریف این استان درزمینه­های مختلف از جمله تأمین نیاز مصرف انرژی منطقه، با چالش اساسی مواجه می­باشند. رشد حداقل دو برابری مصرف برق استان در چند سال اخیر نسبت به متوسط رشد کشور، نشان از ضرورت توجه خاص و ویژه مسوولین استانی و حتی ملی به این استان دارد. علیرغم مشکلات مورد اشاره و کمبود نقدینگی در صنعت برق، این شرکت با ظرفیت­سازی مناسب توانسته است مشکلات شبکه برق استان را به حداقل رسانده و با کمترین مشکلات جوابگوی نیاز مصرف فزاینده منطقه باشد. در حال حاضر ظرفیت پست­های انتقال و فوق­توزیع و طول خطوط در استان مازندران تا پایان سال 97 به ترتیب برابر با 111 پست به ظرفیت 15436 مگاولت­آمپر و 5731 کیلومتر مدار خط می­باشد.

درسال رونق تولید شرکت برق منطقه­ای مازندران و گلستان چه تمهیداتی در جهت بسترسازی اجرای این شعار در دست اجرا دارد؟

با توجه به به نام­گذاری امسال به عنوان «سال رونق تولید»، از آنجائیکه صنعت برق به عنوان یکی از 
صنایع مهم زیرساخت و هم­چنین موتور محرکه دیگر صنایع، می‌تواند کمک شایانی به رونق تولید و اشتغال­زایی در کشور بنماید، در این راستا شرکت برق منطقه­ای مازندران و گلستان با رویکرد حمایت از تولید و ایجاد اشتغال، تمهیدات موثری در دست اقدام دارد. از آن جمله می­توان به برنامه و اقدامات زیر در سال 98 اشاره نمود:

 • برنامه‌­ریزی جهت احداث نیروگاه­های مقیاس کوچک به ظرفیت 146.6 مگاوات در سال 98
 • احداث و افزایش ظرفیت پست­های انتقال و فوق­توزیع به میزان 2325 مگاولت­آمپر
 • احداث 42 کیلومترمدار خط
 • استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه سال 98 برای کاهش یا تهاتر بدهی به پیمانکاران ساختمانی و تأمین‌کنندگان قطعات و تجهیزات پروژه­های احداث و توسعه پست­ها و خطوط
 • بهره­مندی از قانون ”حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی، تولیدی، صنعتی و اجرایی کشور“ برای تأمین نیازهای پروژه­های در دست اجرا
 • کمک به جذب سرمایه­گذاری­های خارجی نظیر فاینانس کشور چین، بانک توسعه اسلامی و ...

درخصوص مشترکین صنعتی شرکت(مصرف کنندگان بزرگ) توضیحانی بیان دارید؟(تعداد آنها – بدهی آنها و ...)

شرکت برق منطقه ­ای مازندران و گلستان در حال حاضر مأموریت تأمین برق 14 مشترک بزرگ با مجموع قدرت خریداری شده 275 مگاوات را در استان­های مازندران و گلستان به عهده دارد ( 12 مشترک در استان مازندران و 2 مشترک در استان گلستان) که بزرگترین مشترک آن شرکت سیمان مازندران واقع در شهرستان نکاء با 45 مگاوات قدرت خریداری شده می­باشد. شرکت برق منطقه­ای با ارائه برق مطمئن انتظار دارد تا مشترکین نیز نسبت به پرداخت بهای برق مصرفی در موعد مقرر اقدام نمایند در حالیکه ابتدای سال 98 مانده بدهی مشترکین به برق منطقه­ای مازندران مبلغ 188 میلیارد ریال بوده و در حال حاضر نیز این رقم به 240 میلیارد ریال رسیده است. این مبلغ بدهی بطور قطع و یقین در آینده­ای نزدیک موجب چالش­های جدی شده و تأمین برق مطمئن مشترکین را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

درخصوص وضعیت نیروگاه­های تولید پراکنده در استان توضیحاتی بیان دارید؟

با توجه به شرایط تولید و مصرف منطقه، شرکت برق منطقه­ای مازندران و گلستان تاکنون اقدامات قابل توجهی در زمینه بهره­برداری و توسعه واحدهای تولید پراکنده انجام داده است از آن جمله نصب
 133.59 
مگاوات نیروگاه تولید پراکنده، انعقاد 762.797 مگاوات قرارداد خرید تضمینی و صدور
904.6 
مگاوات پروانه احداث می باشد.

وضعیت نیروگاه­های نیمه کاره استان درچه مرحله­ای است؟

با توجه به روند فزاینده مصرف برق در سال­های اخیر در استان و کمبود تولید برق در منطقه، احداث سه نیروگاه بزرگ سیکل ترکیبی مصوب و ابلاغی شرکت توانیر در استان مازندران( دولتی سرخرود، خصوصی آمل، بخش بخار نیروگاه غرب مازندران و زیم‌آور ساری) در دستور کار شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی به‌ عنوان متولی اجرای نیروگاه‌ها قرار گرفته است. با توجه به پیگیریهای مداوم، همچنان احداث نیروگاه دولتی484 مگاواتی مرکز مازندران، علیرغم دریافت مجوز زیست محیطی و تعیین ساختگاه نیروگاه، در مرحله تملک زمین و نیروگاه خصوصی 484 مگاواتی آمل در مرحله تهیه و ارائه گزارش دوم زیست محیطی به سازمان محیط زیست متوقف شده است. موضوع احداث نیروگاه زیم­آور ساری به ظرفیت150 مگاوات نیز با توجه به پیشرفت محسوس در مراحل انجام کار، به دلیل عدم تعیین تکلیف قرارداد خرید تضمینی برق پروژه (ECA) بر اساس ضوابط برنامه توسعه ششم کشور با تأخیر مواجه شده است. در صورت محقق شدن موضوع مورد اشاره، انتظار می‌رود سرمایه‌گذار نیروگاه زیم­آور با توجه به نیاز مبرم شبکه برق مرکز مازندران، در اسرع‌وقت نسبت به اجرایی شدن پروژه و نهایتاً بهره‌برداری از آن جهت جبران کمبود تولید در منطقه اقدام لازم به عمل آورد.

وضعیت برق پایداردر سال جاری را چگونه ارزیابیمیکنید؟ آیا خاموشی داریم؟

با توجه به ابلاغ مراجع بالادستی و هم­چنین سیاست­های کلی شرکت­مبنی بر تلاش برای اعمال حداقل خاموشی و تأمین برق مستمر و پایدار برای مشترکین، طرح­های ویژه‌ای تحت عنوان ”مأموریت ویژه مدیرعامل“ ابلاغی از سوی وزارت نیرو در دستور کار قرار دارد که در صورت تأمین اعتبار مورد نیاز وبهره­برداری از آنها، شرکت برق منطقه­ای با تمام امکانات تلاش خواهد کرد در سال جاری خاموشی به شبکه اعمال نگردد.

با توجه به شاخصه  گردشگرپذیر بودن و حضور جمعیت شناور در استان، مدیریت مصرف در استان به خصوص فصول پرمصرف سال چگونه است؟ و برای تأمین برق این مناطق برنامه­ای در دست اجرا دارید؟(باتوجه به اینکه شرکت توزیع وظیفه این کاررا برعهده دارد ولی زیرساخت هایی در این زمینه نیاز است که در حیطه وظایف شرکت برق منطقه­ای می­باشد(.

مشترکین تحت پوشش برق منطقه‌ای مازندران و گلستان، صرفا" صنایع سطح انتقال و فوق­توزیع می‌باشند که به منظور مدیریت مصرف این مشترکین در ساعات و روزهای اوج مصرف برق، برنامه‌های پاسخگویی بار وفق ضوابط ابلاغی اجرا می‌گردد که رویکرد این برنامه‌ها، کاهش بار مصرفی صنایع در ازای مشوق‌های پرداختی از سوی صنعت برق می‌باشد. ضمن اینکه جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی صنایع تحت پوشش، در طول سال نیز برنامه‌های مدیریت انرژی ( اعم از برگزاری دوره‌های آموزشی، پیگیری انجام مطالعات ممیزی انرژی، پیگیری انجام بازرسی انرژی و ...) پیاده سازی می‌گردد.

با توجه به سوال فوق آیا سخت افزارهای لازم از جمله ایستگاه‌های برق در استان وجود دارد؟

با توجه به روند رشد بار در سال­های گذشته و پیش­بینی سال­های آتی، این شرکت همواره در تلاش است با استفاده حداکثری از شرایط موجود و بکارگیری استراتژی ”حداقل امکانات حداکثراستفاده“ علیرغم کمبود شدید نقدینگی در صنعت برق، با احداث، توسعه و افزایش ظرفیت پست­ها و خطوط ارتباطی، برق مطمئن و پایدار برای مشترکین را تأمین نماید.

اولویت شرکت در سال جاری چیست؟

با توجه به شرایط موجود و رشد مصرف در طی سال­های اخیر، شرکت برق منطقه­ای در تلاش است تا حداکثر استفاده را از حداقل امکانات موجود بنماید و تأمین برق مطمئن و پایدار در دستور کار این شرکت قرار دارد. در این راستا، پیگیری احداث نیروگاه­های بزرگ و مقیاس کوچک، بهره‌برداری از طرح­ها و پروژه‌های حساس و حائز اهمیت با هدف بهره‌برداری تا قبل از تابستان 98، از مهم­ترین اقدامات این شرکت در سال جاری می­باشد که با جدیت در حال انجام است.

درسال جدید چه پروژه­هایی را در دست اجرا دارید؟

در سال 1398، 20 پروژه در دست اقدام شرکت قرار دارد که از این میزان 14 طرح مربوط به احداث و افزایش ظرفیت پست­های انتقال و فوق­توزیع به میزان 2325 مگاولت­آمپر می­باشد و تعداد 6 طرح نیز در راستای توسعه و احداث خطوط ارتباطی جدید به میزان 42 کیلومترمدار با اعتباری بالغ بر 4160 میلیارد ریال در دستور کار قرار دارد.

درخصوص اعتبارات لازم برای پروژه­های نیمه­کاره و پروژه­های در دست اجرا توضیحاتی بیان دارید؟

در سال‌های اخیر بسیاری از طرح‌های عمرانی کشور به دلیل عدم تأمین و تخصیص اعتبارات لازم دچار رکود چند ساله شده­اند و روند تکمیل آنها با مشکلات اساسی مواجه گردیده است. تأمین منابع مالی لازم جهت اجرای پروژه­های احداث و توسعه­ای یکی از مهم­ترین چالش­های پیش روی شرکت برق منطقه­ای مازندران و گلستان بوده است. برای فائق آمدن بر این چالش، استفاده از راهکارهای تأمین منابع مالی خارجی نظیر فاینانس کشور چین، بانک توسعه و تجارت اکو، بانک توسعه اسلامی و... در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

مسئولین استانی چگونه می­توانند شرکت را در راه رسیدن به اهداف خود یاری رسانند؟

با توجه به لزوم همکاری تمام دستگاه­های استانی جهت پیشبرد هر چه بهتر طرح­های تعریف شده در شرکت برق منطقه­ای مازندران و گلستان، حضور و همکاری ویژه مسئولین استانی در جلسات مربوط به طرح مسائل و مشکلات پیشرو و اتخاذ تصمیمات به موقع جهت کمک به راهکارهای ارائه شده از جمله صدور مجوزات لازم در دستگاه­های مختلف، رفع موانع حقوقی و ... می­تواند بهره­برداری از طرح­های در دست اقدام را تسریع نماید. هم­چنین پیگیری مسئولین استانی از مراجع و جایگاه­های تأمین­کننده اعتبار نظیر سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان مدیریت و برنامه­ریزی استان مازندران و گلستان، شرکت شهرک­های صنعتی کشور و... برای تصویب اعتبارات و تخصیص منابع مورد نیاز، می­تواند کمک شایانی به تحقق اهداف و برنامه­های شرکت نماید.

وضعیت و رتبه شرکت برق منطقه­ایمازندران و گلستان در کشور چگونه است؟

شرکت برق منطقه­ای مازندران و گلستان در طی سال­های متمادی موفق به اخذ رتبه برتر در حوزه­های مختلف شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می­گردد:

  • کسب رتبه برتر در جشنواره شهید رجائی و دریافت لوح تقدیر از مقام محترم ریاست جمهوری در سال 97
  • کسب رتبه برتر استانی در حوزه نشر و ترویج فرهنگ نماز در سال 97
  • کسب رتبه برتر در ارزیابی شرکت­ها و بهره­گیری از خدمات الکترونیکی و دریافت تقدیرنامه از معاون محترم برنامه­ریزی و اقتصادی وزارت نیرو در سال 97
  • دریافت لوح استانی سطح یک در زمینه رعایت حقوق مصرف­­کنندگان از استاندار محترم در سال 97
  • کسب عنوان شرکت برتر در زمینه مدیریت GIS در سال 96
  • کسب عنوان شرکت برتر در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در سال 96 و 95
  • کسب رتبه برتر کشوری در زمینه نظام پیشنهادها در سال 96
  • کسب رتبه برتر در ارزیابی عملکرد شاخص­های عمومی دستگاه­های اجرایی استان مازندران در سال 96
  • کسب رتبه اول رؤیت­پذیری در سال 96
  • کسب رتبه برتر در جشنواره شهید رجائی در سال 95
  • اخذ تندیس و نشان ملی جشنواره مؤلفه­های اجتماعی مؤثر بر سلامت جامه از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 95
  • کسب رتبه برتر در زمینه ارتقای شاخص­های سیستم حفاظت برق کشور در سال 95

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی