• منتشر شده در یکشنبه, 26 خرداد 1398 10:17
سرانجام پس از حدود 10 ماه، شهردار مرکز گیلان، رسماً آغاز به‌کار کرد؛

معارفه‌ در وقت اضافه!

 
 
 
 

شورای شهر رشت تا مرز انحلال پیش رفت و در وقت اضافه و در زمانی که بسیاری این تصور را داشتند که انتخاب شهردار از اعضای پارلمان شهری ساخته نیست، چهارمین گزینه برای تصدی شهرداری رشت به وزارت کشور معرفی شد و اندکی از تب و تاب کاست.
عصر روز گذشته در حالی بعد از ماه‌ها انتظار «ناصر حاج محمدی» به‌عنوان شهردار رشت معارفه  شد که شهروندان این شهر منتظر ایجاد تحولات اساسی در حوزه مدیریت شهری هستند.
 ساعت ۱۶ عصر دیروز شنبه، بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار شهروندان و کش و قوس‌های فراوان اعضای شورای شهر در انتخاب شهردار، «ناصر حاج محمدی» با دریافت حکم از سوی وزارت کشور به‌عنوان شصت و ششمین شهردار رشت طی مراسمی و با حضور مسئولان ارشد استان و شهرستان رشت معارفه شد.
از مرداد ماه سال گذشته و در پی استعفای «مسعود نصرتی» پس از ۹ ماه سکان‌داری شهرداری، به دلیل مشکلات خانوادگی استعفا  کرد اما بعدها مشخص شد که وی به‌عنوان معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور منصوب شده است. بهرحال شهرداری رشت بدون سکاندار ماند البته اعضا با انتخاب «علی بهارمست» به‌عنوان سرپرست شهرداری به‌دنبال این بودند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن با انتخاب شهردار به مدیریت شهری رشت سر و سامانی دهند، انتخابی که حدود ۱۰ ماه طول کشید.
در این مدت جلسات انتخاب شهردار رشت همیشه با حواشی و انتقادات فراوانی همراه بود، از گلایه شهروندان رشتی به خاطر تأخیر در انتخاب شهردار گرفته تا آبستراکسیون شدن چندین باره این جلسات از سوی برخی  اعضای شورای شهر و حتی تأخیرهای چند ساعته برای برگزاری جلسه شورا به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضا، همه و همه سبب شد که حتی بسیاری از مسئولان ارشد استان و شهرستان رشت نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و امام جمعه رشت نیز از تریبون نماز جمعه خواستار تسریع در این انتخاب شود.
البته در این مدت اعضای شورای شهر رشت چندین نفر همانند «حامد عبداللهی» و «حجت جذب» از اعضای این شورا را نیز به‌عنوان شهردار انتخاب کردند که صلاحیت آن از سوی وزارت کشور برای تصدی پست شهرداری رشت احراز نشد و کار به جایی رسید که حتی خطر انحلال، شورای شهر رشت را تهدید می‌کرد. در این میان همه اعضای سخن از وفاق و همدلی برای انتخاب هر چه سریع‌تر یک فرد دارای سابقه خوب برای مدیریت شهری رشت می‌گفتند اما چیزی که از گوشه و کنار به گوش می‌رسید وجود اختلاف در میان اعضا برای هر کدام از این انتخاب‌ها بود چیزی که بارها در طول ۱۰ ماه گذشته سبب شد تا جلسات مربوط به انتخاب شهردار با حواشی همراه شود.
بالاخره بعد کش و قوس‌های فراوان ۱۶ اردیبهشت امسال بود که اعضا در جلسه شورا، «ناصر حاج محمدی» را با ۱۰ رأی موافق به عنوان شصت و ششمین شهردار رشت انتخاب و به وزارت کشور برای احراز صلاحیت وی معرفی کنند. خوشبختانه این بار بخت با اعضای شورای شهر رشت یار بود که وزارت کشور صلاحیت حاج محمدی را احراز و حکم آن را برای تصدی شهرداری رشت امضا و ابلاغ کرد تا شهروندان رشتی بعد از ماه ها انتظار عصر امروز شاهد معارفه شهردار رشت باشند.
ناصر حاج محمدی شهردار جدید رشت اهل روستای ده ملأ از توابع بخش مرکزی شهرستان شاهرود و دارای مدرک دکترای برنامه ریزی محیط زیست است که در کارنامه کاری وی شهردار شاهرود در سال ۸۶، شهرداری رامسر، اسلامشهر، و همچنین معاون عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به چشم می‌خورد. 
نکته پایانی که بر آن تصریح داریم این است که در این مدت زمان قریب یک سال که مرکز گیلان بدون شهردار بود، قطعاً طرح‌های کلان و کلیدی بسیاری از نظر دور داشته شد و فرصت‌های بسیاری از دست رفت و هزینه‌های معتنابهی بر شهروندان تحمیل شد که جبران بخش اعظمی از آن غیرممکن است. اما از امروز به بعد که دایره مدیران شهری کامل شد، شایسته است افراد از معاونان و مدیران میانی شهرداری تا اعضای شورا دست در دست هم دهند و با هم‌افزایی در کنار هم قرار گیرند و  تنها به فکر عمران و آبادانی شهر باشند و از پرداختن به موضوعات فرعی جداً پرهیز کنند.
هرچند این سوال برای بسیاری از شهروندان همچنان تازه و بی‌پاسخ است که چرا در تمام این مدت که وزارت کشور، انتخاب‌های شورای  شهر را رد می‌کرد چرا پارلمان شهری با استفاده از ظرفیت نمایندگان به لابیگری دست نزد و مشکل را زودتر از این رفع و حل نکرد؟ و چرا نمایندگان رشت در تمام این مدت زمان طولانی که موجب شد مرکز گیلان از این منظر در کشور، رکورددار شود، سکوت کردند و با وزیر یا مدیران وزارت‌خانه صحبتی نکردند و چرا استاندار به‌عنوان نماینده عالی دولت در گیلان در تمام این مدت سکوت کرد و راضی شد به اینکه خسارت قابل توجهی به مردم و شهر تحمیل شود؟

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی