آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 خرداد 1398 07:05
استاندار گیلان در جلسه مشترک کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی عنوان کرد؛

هدف گذاری برای صادرات 500 میلیون دلاری گیلان در سال‌ جاری

 
 
 
 

استاندار گیلان گفت : در سال جاری میزان صادرات استان گیلان بر مبنای 500 میلیون دلار هدف گذاری شده است و همه باید برای تحقق آن با جدیت تلاش کنیم.
دکتر مصطفی سالاری در جلسه مشترک کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و کمیته تجارت خارجی استان گیلان با اشاره به وضعیت مثبت آمار صادرات و ترانزیت کالا از استان گیلان در مقایسه سال 97 نسبت به سال 96 افزود: در این مدت صادرات از حیث وزنی 70 درصد و از حیث ارزش ریالی 33 درصد رشد داشته است.
 وی همچنین به افزایش 4 درصدی ترانزیت کالا از حیث وزنی و 28 درصدی از حیث ارزش ریالی اشاره و خاطرنشان کرد: باتوجه به سیاست کلی کشور مبنی بر محدود کردن واردات، این شاخص  کاهش داشته است.
 نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه مباحث رفتاری و اعمال سلیقه‌ها در مواجهه با بازرگانان به شاخص‌های رقابتی با بنادر دیگر لطمه وارد می‌کند، اظهار داشت: متأسفانه روند نامطلوب رفتاری کماکان استمرار دارد و این موضوع باعث می‌شود بنادر دیگر با تقویت زیرساخت‌ها روز به روز بر میزان مبادلات تجاری آنان افزایش پیدا کند.
 وی خاطرنشان کرد: سطح امکانات زیرساختی و لجستیکی، تسریع در تخلیه و بارگیری و تسهیل امور مرتبط با صادرات، واردات و ترانزیت کالا در میزان ترغیب بازرگانان برای حضور در بنادر مختلف اثرگذار است.
 استاندار گیلان با اشاره به اینکه میزان تغییرات اعمال شده در ماه‌های اخیر رضایت‌بخش نیست، گفت: هر مسئولی در هر جایگاهی باید نسبت به وظایف خود مسئولیت بپذیرد و در جهت رفع دغدغه تجار و بازرگانان 
گام‌های اساسی بردارد.
 وی افزود: محافظه‌کاری غیرضروری برخی افراد نباید رونق و پیشرفت استان را تحت‌الشعاع قرار دهد.
 دکتر سالاری بر ضرورت اجرایی‌شدن تصمیمات جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و الزام هر یک از مسئولان به این موضوع تأکید و تصریح کرد: نسبت به هر بخشنامه‌ای که با واقعیات صادرات همخوانی ندارد باید به صورت مستدل واکنش نشان داده و درخواست 
بازنگری شود.
 وی با بیان اینکه اگر رفتارها در روند صادرات و ترانزیت کالا اصلاح شود باید میزان هدف‌گذاری سال جدید را افزایش دهیم افزود: در سال جاری میزان صادرات بر مبنای 500 میلیون دلار هدف گذاری شده است و باید برای تحقق آن با جدیت تلاش کنیم.
 نماینده عالی دولت در گیلان تقویت تجهیزات بندری در منطقه آزاد انزلی را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: بندر کاسپین و بارانداز ریلی آستارا از ظرفیت‌های خوبی برای افزایش میزان صادرات و ترانزیت کالا برخوردار هستند و باید در جهت تقویت ارائه خدمات در بندرانزلی نیز گام‌های موثری
 برداشته شود.
 وی بندر انزلی و بندرکاسپین را مکمل یکدیگر در بخش صادرات، واردات و ترانزیت کالا دانست و گفت: رقابت مثبت بین بندر انزلی و بندر کاسپین در ارائه خدمات مطلوب‌تر، کاهش هزینه‌ها و مدیریت بهتر هیچ خللی به وظایف ذاتی آنان ایجاد نمی‌کند.

استفاده از ظرفیت چین موجب گسترش مبادلات تجاری
 گیلان می‌شود 
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز  گفت: استفاده از ظرفیت چین برای اتصال کالا از قزاقستان به گیلان و گسترش مبادلات تجاری این استان ضروری است. 
رضا مسرور اظهار داشت: در گذشته ظرفیت تولید فولاد در کشور 4 میلیون تن بود اما هم اکنون این میزان به 24 میلیون تن افزایش یافته است و در حال حاضر ما صادرکننده 
فولاد هستیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه 80 درصد از مبادلات تجاری در بندر انزلی مربوط به آهن و فولاد است گفت: بایستی روی تجارت کالاهای دیگر در استان گیلان تمرکز کنیم زیرا در بخش‌های دیگر نیز ظرفیت خوبی برای گسترش مبادلات تجاری
 وجود دارد.
وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت چین برای گسترش مبادلات تجاری در استان گیلان خاطرنشان کرد: برای اتصال کالا از قزاقستان به استان گیلان بایستی از ظرفیت چین بهره گیریم تا مشکلات تجاری خود را تا حد چشمگیری
 برطرف کنیم.
مسرور با بیان اینکه در سال گذشته 550 میلیون دلار کالاهای تولیدی شمال کشور صادر شده است افزود: تفاهم نامه بندر انزلی، چابهار و روسیه منعقد شود تا کریدور شمال و جنوب را از این سه منطقه انجام دهیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی