آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 خرداد 1398 07:00
گزارش «خبرشمال» از استقبال بخش خصوصی داخل و خارج از اجلاسیه کشورهای حاشیه دریای خزر با هدف توسعه مبادلات تجاری؛

سیاست «نگاه به شرق»

 
 
 
 

بارها در گزارش‌ها و تحلیل‌های خود در «خبرشمال» نوشتیم و تکرار کردیم که راه اقتصاد از سیاست می‌گذرد به این معنا که تا سیاست‌گذاری‌های ما اصلاح نشود، نمی‌توان به رونق و بهبود در اقتصاد خوشبین بود. بارها نیز درد دل فعالان بخش خصوصی و سرداران جبهه جنگ اقتصادی مازندران را انعکاس دادیم که اعلام آمادگی برای توسعه صادرات و حتی اقدام به سرمایه‌گذاری کردند اما موانع قانونی را مهمترین مانع مسیر توصیف می‌کردند.
در پی خروج آمریکا از برجام و برافراشتن عَلَم تحریم‌های ظالمانه، دولت و حتی تمام لایه‌های حاکمیت به این نتیجه رسیدند که پس از اعمال تحریم‌های هوشمند، ضرورت دارد به سمت مسیری بروند که خارج از دیدرس دوربین‌های نظارتی وزارت خزانه‌داری آمریکا باشد که مسیر کشورهای حاشیه دریای خزر و اتحادیه اوراسیا یکی از بهترین گزینه‌ها معرفی شد و برهمین اساس تلاش هماهنگی آغاز شد تا بخش خصوصی داخلی و خارجی را به این مسیر سوق دهند. 
 در مازندران نیز با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود داشت، نزدیکی با کشورهای حاشیه دریای خزر در دستور کار قرار گرفت و سرانجام برابر وعده استاندار مازندران،  رویدادهای  مهم اقتصادی از قبیل همین اجلاسیه و به موازات آن، برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی مازندران با هدف توسعه تجارت و رونق صادرات با برگزاری اجلاس شورای بین المللی اتاق‌های بازرگانی حاشیه دریای خزر در  استان  کلید خورد.
 هجدهمین اجلاس شورای بین المللی اتاق‌های بازرگانی حاشیه دریای خزر با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی و فعالان بخش خصوصی و همچنین سفرای 15 کشور در بابلسر آغاز به کار کرد.
از ۲۰ سفیری که از کشورهای همسایه و عضو اجلاس شورای بین المللی همکاری‌های تجاری اتاق‌های بازرگانی موسوم به ICBC برای شرکت در اجلاس هجدهم و بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های مازندران دعوت شدند، ۱۵ سفیر از کشورهایی چون افغانستان، عراق، پاکستان، ویتنام، ازبکستان، قرقیزستان در این اجلاسیه حاضر شدند که با توجه به این حقیقت که بخشی از موانع قانونی، باید با پادرمیانی سیاسیون مرتفع گردد گام مهمی تلقی می‌شود.

ریسک سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو اجلاسیه را 
کاهش دهیم
استاندار مازندران در هیجدهمین اجلاسیه رؤسای اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در بابلسر با تاکید بر اهمیت مراوادت بین المللی به انعقاد قراردادهای خواهرخواندگی، امضای تفاهم‌نامه، برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های متعدد در جهت افزایش تعاملات با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت:  مازندران فراتر از ارتباطات منطقه‌ای، نشست ها و مراودات مختلفی  با این کشورها داشته است.
وی گفت: متأسفانه علیرغم همه ظرفیت‌ها و نیاز همه کشورهای حوزه خزر و آسیای میانه به همدیگر، حجم مبادلات تجاری آن قدر بالا نیست و این مسائل می‌تواند در اجلاس کنونی آسیب‌شناسی و راهکارهای آن بررسی و مشخص شود که آیا دولت باید پای کار بیاید و یا کم‌تحرکی بخش خصوصی مسبب است و احتیاج به تحرک بیشتر در این بخش وجود دارد؟
استاندار مازندران تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه استان مازندران در حوزه‌های مختلف صنایع، کشاورزی، خدمات، صنایع تبدیلی و غیره دارد و از سوی دیگر نیاز کشورهای حوزه خزر که در منطقه تأمین می‌شود، باید به دنبال افزایش تعاملات بود.
وی افزود: یکی از مسائل مهم در زمینه تعاملات که در منطقه با آن مواجهیم این است که ریسک تجاری در کشورهای همسایه ما بالاست و باید تلاش کنیم این ریسک را کاهش دهیم.
نماینده عالی دولت در مازندران بر نظم بخشی بیشتر در برگزاری جلسات اجلاس و پیگیری مصوبات تاکید کرد و گفت: چهار بندر تجاری در مازندران ظرفیت ارزشمندی است که مهیاست و در کنار آن وجود ارتباطات ریلی مناسب، موقعیت جغرافیایی، ظرفیت‌های تولیدی در بخش‌های مختلف به‌ویژه کشاورزی، صنایع تبدیلی مرتبط و شیلات می‌تواند  نقطه اتکای مناسبی برای گسترش روابط تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر باشد.

تجارت کشورهای حاشیه خزر امنیت منطقه را همراه دارد
رییس مجمع نمایندگان استان مازندران در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت: توسعه و تقویت تجارت میان کشورهای حاشیه دریای خزر، امنیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی منطقه را به همراه خواهد داشت.
ولی الله نانواکناری افزود: امروز امنیت سیاسی منطقه وابسته به همکاری تجاری- اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر است و باید از ظرفیت دریای خزر برای تأمین و استمرار صلح در آسیا غربی استفاده کرد.
وی حجم معاملات در میان کشورهای حاشیه دریای خزر را کم و غیرقابل قبول توصیف کرد و گفت: اینکه استکبار جهانی به فکر خدشه دار کردن اقتصاد و امنیت کشورهای حاشیه دریای خزر می افتد، نشانگر نبود همگرایی در میان این کشورهاست و رفع این مشکل به تلاش بیشتر کشورها برای جلوگیری از این فشار نیاز دارد.
نماینده مردم فریدونکنار و بابلسر در مجلس شورای اسلامی افزود: استان‌های شمالی ایران در ابعاد مختلف کشاورزی، صنعت و دامداری می‌توانند در تجارت با کشورهای منطقه نقش بزرگی ایفا کنند.
وی افزود: امروز تولید در استان‌های شمالی ایران به اندازه‌ای رسیده است که به راحتی می‌تواند نیازهای کشورهای منطقه و حاشیه دریای خزر را بر طرف کند.
نانواکناری ایجاد نگاه متمرکز و همسو میان کشورهای حاشیه دریای خزر را پیش نیاز گسترش تجارت در منطقه دانست و تاکید کرد: باید در ابتدا روابط تجاری مستمر بر اساس نکاه مشترک و نیاز و تعهد شکل بگیرد تا امنیت و رونق اقتصادی در حاشیه دریای خزر را شاهد باشیم.
رییس مجمع نمایندگان اظهار داشت: باید خروجی این اجلاسیه تعمیق همکاری کشورهای حاشیه خزر، ایجاد نگاه همسو و تعهد در همکاری اقتصادی باشد.
غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران  نیز در «هجدهمین اجلاس شورای همکاری‌های اتاق‌های بازرگانی حاشیه دریای خزر» در بابلسر با بیان اینکه این اجلاس و ارتباط با همسایگان می‌تواند برای کل فعالان اقتصادی کشور بسیار مهم و تعیین‌کننده باشد افزود: دستگاه‌های مختلف کشورها نقش مهمی در همکاری کشورهای خود دارند چرا که علاوه بر روابط اقتصادی از لحاظ فرهنگی و اجتماعی نیز به هم نزدیک هستند و فرهنگ تجاری و فرهنگ مصرف ما به هم آمیخته است و شاید با تلاش بهتری باید بتوانیم نسبت به تعالی روابط اقتصادی اقدام کنیم.

شرکت‌های روسی علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند
معاون استاندار ولگاگراد روسیه توسعه روابط دوجانبه ایران و روسیه را مهمترین هدف برشمرد و گفت: شرکت‌های روسی علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند.
«ولادیمیر شکارین» نیز در این  اجلاسیه ، ایجاد روابط دوستانه بین ایران و روسیه را هدف و گام مهم دانست و گفت: از دستاوردهای این اجلاس می‌تواند ایجاد روابط بسیار خوب، تامین امنیت و ثبات روابط بین دو کشور باشد.
وی همکاری منطقه‌ای را عنصر اصلی توسعه مناسبات بین ایران و روسیه دانست و گفت: در این میان داشتن روابط دوستانه و قوی مهم است و تعامل تنگاتنگ با ایران این امر را اثبات می‌کند.
شکارین با اظهار اینکه ماه اوت ۲۰۱۷ هیأت استان مازندران به استان ولگاگراد سفر کرده بود افزود: در این بازدید اولین نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های سرمایه‌گذاری استان مازندران به نمایش گذاشت و جلسه‌ای بین دو نهاد دولتی برگزار شد که طرفین با امضای موافقت‌نامه بین دو استان استقبال کردند.
وی همچنین با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۹ نیز استاندار ولگاگراد به مازندران سفر کرده بود افزود: در این بازدید نیز تفاهم‌نامه روابط بین الملل در زمینه‌های مختلف منعقد شد.
معاون استاندار ولگاگراد روسیه، توسعه روابط دوجانبه را مهمترین هدف برشمرد و گفت: مدیران شرکت‌های ما علاقمند به توسعه همکاری در ایران هستند و آمادگی داریم که مشکلات مطرح شده در حوزه ایران و روسیه را در نشستی که به‌زودی بین کشور ایران و روسیه برگزار می‌شود انتقال دهیم و نسبت به رفع آن اقدام کنیم. 
وی تصریح کرد: من معتقد هستم همکاری بین استان‌های ما باید بیشتر شود و در شرایط سیاسی واقتصادی این همکاری‌ها می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا به تصویب مجلس رسید
حسن قشقاوی نماینده وزارت امور خارجه و سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا  نیز در هجدهمین اجلاس بین المللی همکاری‌های اتاق بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر با بیان اینکه در روز گذشته در مجلس شورای اسلامی، کلیات پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا و منطقه آزاد تجاری تصویب شد افزود: این مسأله گام مهمی برای ایران برای توسعه مناسبات در حاشیه دریای خزر و اتحادیه اوراسیا را فراهم می‌کند.
وی در خصوص پیوستن به اوراسیا گفت: این امر می‌تواند سبب کاهش تعرفه تجاری باشد که در گام اول تعرفه ۸۰۰ کالا کاهش می‌یابد.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، ظرفیت های تجاری حاشیه دریای خزر را بالا توصیف کرد و گفت: به گسترش تجارت بین کشورهای حاشیه دریای کمک کنیم. هادی تیزهوش تابان  نیز در هجدهمین اجلاس شورای همکاری اتاق‌های بازرگانی حاشیه دریای خزر دربابلسر، کمک به گسترش تجارت کشورهای حاشیه خزر، تدوین برنامه توسعه همکاری، تبادل اطلاعات بازرگانی و برگزاری سمینارها، کنفرانس‌ها و نمایش‌ها را از جمله برنامه‌های دو کشور از زمان تأسیس اتاق مشترک اعلام کرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰ اتاق از کشورهای مختلف عضو «آی سی بی سی» هستند افزود: این اجلاس باعث شد موضوعات و مشکلات را ارزیابی کنیم و مشکلات بین تجار دو کشور را کاهش دهیم.
تیزهوش تابان، راه اندازی سرای تجاری ایران در آستاراخان را مهمترین دستاورد دو کشور برشمرد که با احداث آن بسیاری از کارهای بازرگانی انجام شد و گفت: ظرفیت‌های تجاری بسیاری در کشورهای حاشیه خزر وجود دارد که با شناسایی و رفع آن می‌توانیم به توسعه و دستاوردهای بسیاری دست یابیم.
حضور رسانه‌های خارجی  نیز در این رویداد بین المللی  چشمگیر بود. خبرنگاران رسانه‌های خارجی از تمام کشورهایی که در این اجلاسیه نماینده داشتند، شرکت کردند که این موضوع نیز حکایت از عزم سیاستمداران این کشورها برای گسترش مناسبات تجاری با مازندران و جمهوری اسلامی ایران دارد.
پوشش فراملی این رویدادها در شرایط کنونی در سطح بین المللی و کشورهای همسایه بازتاب خوبی را به‌دنبال خواهد داشت.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی