• منتشر شده در سه شنبه, 21 خرداد 1398 05:42
ارزیابی «خبرشمال» از طرح برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسانه و احساسی در ماجرای سد لفور؛

گردشگری را قربانی نکنید!

 
 
 
 

باور ما این است که در خصوص چالش‌های فرهنگی در استان مازندران، غالباً بدترین و پرهزینه‌ترین راه‌حل‌ها انتخاب می‌شود، دلیل این امر را نمی‌دانیم اما به «رأی‌العین» مشاهده می‌کنیم که گویا برخی مدیران، چندراه حل را بر روی میز می‌گذارند و با دقت و درایت آنها را بررسی می‌کنند و درنهایت نه معقول‌ترین و منطقی‌ترین راه‌حل که بدترین را انتخاب می‌کنند. 
در ماجرای سد لفور نیز  عکس‌ها و اخبار  مربوط به  جمع کردن و توقیف قایق‌ها، مهر تأییدی بر این موضوع بود که گویا در این ماجرا نیز قرار است پرهزینه‌ترین راه حل انتخاب شود هرچند دادستان محترم در اظهارات خود، نشان داد در صدد رهگیری عاملان و شناسایی خاطیان است و ما به ادامه این مسیر، امیدوار هستیم اما نسبت به برخی سخنان که «گردشگری» را هدف گرفتند چند نکته را لازم به طرح می‌دانیم:
اول اینکه در پی ماجرای سد لفور، برخی دلسوزان به صنعت گردشگری حمله کردند و تلاش کردند ارمغان گردشگری را برای مازندران به «زباله»، «ترافیک»، «تنش‌های فردی و اجتماعی»، «گرانی» و اخیراً نیز «فساد و فحشا» محدود سازند. طرح این سخنان غیرکارشناسی و احساسی موجب شد عوامل انتظامی به منطقه رفتند و تمام قایق‌های تفریحی که توسط چند تن مورد سوء استفاده قرار گرفت را جمع کردند و احتمالاً تا اطلاع ثانوی، چندین نفر که شغلی آبرومندانه داشتند، بیکار شدند. در چنین شرایط دشوار اقتصادی، چه کسی جوابگوی سفره این خانواده‌ها است؟  
اگر چنین نگاهی به صنعت گردشگری داشته باشیم و با چنین منطقی، باید تمام کاردها و چاقوها را از بازار جمع کرد چون یک دو جین کار نابخردانه و بزهکاری توسط همین کاردها و چاقوهایی که در بازار به فروش می‌رسد توسط برخی انجام می‌شود. 
نکته دوم اینکه صنعت گردشگری، یکی از بهترین و هوشمندانه‌ترین راه‌های رونق به اقتصاد و اشتغال در مناطقی چون مازندران، گیلان و گلستان است و به این دلیل گردشگری را در رویکرد نوین، صنعت می‌دانند که طیف گسترده‌ای از صنایع در پرتو تردد مسافران و حضور گردشگران،  جان می‌گیرند و مشاغل زیادی ایجاد می‌شود که برخی فصلی و برخی نیز دائمی و پایدار هستند. افزون بر آن ایجاد شاخه‌های جدیدی چون گردشگری سلامت، طبیعت‌گردی و اکوتوریسم نیز حکایت از قدرت اثر صنعت گردشگری در زندگی و دنیای هزاره سوم است که در اثر گسترش ارتباطات فرهنگی و همچنین زیرساخت‌ها و وسایل حمل و نقل متحول شد.
نکته سوم اینکه اگر ارمغان گردشگری برای استان‌هایی چون مازندران، گیلان و گلستان گرانی و زباله و ترافیک بود که بهدرستی هم بود، مشکل نه در خود صنعت گردشگری است که برخی درصدد محو کامل آنند بلکه مشکل در عدم اجرای درست و تحقق همه‌جانبه این صنعت است.
فقدان زیرساخت‌ها به انباشت زباله و آلودگی زیست‌محیطی در مناطق حضور مسافران و گردشگران منتهی خواهد شد همان‌گونه که نقص در زیرساخت‌های مواصلاتی، به ایجاد گره ترافیکی و به تَبَع آن تنش‌های عصبی شهروندان می‌انجامد و فقدان نظارت نیز بی‌تردید به گرانی ختم می‌شود  و هیچ‌کدام از  این موارد به صنعت گردشگری مربوط نمیشود بلکه مدیران دستگاه‌های متولی، باید پاسخگوی این مشکلات باشند. 
نکته آخر اینکه در شرایط تحریمی و به‌ویژه تحریم نفتی و بانکی که کشور با درآمد مهم خود، قطع ارتباط شد هوشمندانه این است که به فکر مسیرهای جایگزین باشم و استان‌های شمالی که در مجاورت به چندین کشور حاشیه دریای خزر هستند یکی از بهترین گزینه‌های موجود هستند. امروز دولت جمهوری اسلامی ایران و حاکمیت جمهوری اسلامی در تدارک راهی برای گسترش مناسبات تجاری با کشورهای همسایه است و گردشگری، یکی از سازوکارها یا مکانیسم مطمئنی است که می‌تواند سبب‌ساز افزایش تجارت با این کشورها شود و تخطئه صنعت گردشگری به دلیل سوء استفاده چند تن و «تهدید» معرفی کردن این فرصت عظیم، کاری است که در تعارض با منافع ملی و اقتصاد محلی دارد.   
پایان سخن اینکه دستگاه‌های متولی امر گردشگری باید در ایجاد زیرساخت‌ها سریع و چابک عمل کنند تا از تبعات منفی این صنعت تا حد امکان کاسته شود و نهادهای نظارتی نیز باید هوشیار باشند و از تکرار این ماجراها، پیشگیری کنند تا غیرت دینی مردم جریحه‌دار نشود. رجال و دلسوزان فرهنگی و مذهبی نیز باید پیگیری این امور را به دستگاه قضا محول کنند و اجازه دهند دادستانی با عوامل و دست‌های دخیل در این موضوع، برخورد کند هرچند هیچ‌کدام از این مسائل نباید مستمسکی برای حمله به صنعت گردشگری در استان شود، صنعتی که در همین شرایط و با همین اجرای ناقص، مشاغل بسیاری به این صنعت وابسته هستند و هرنوع تلاش برای حذف آن، به افزایش آمار بیکاران منجر می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی