آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 19 خرداد 1398 11:37
«خبرشمال» از واکنش‌ها به اقدام هنجارشکنانه تعداد معدودی گردشگرنما در سد لفور سوادکوه گزارش می‌دهد؛

جای خالی فرهنگ در گردشگری

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /
عکس‌هایی که از وقوع یک ناهنجاری فرهنگی و اقدام خلاف شرع و قانون عده‌ای گردشگر در سد لفور سوادکوه شمالی منتشر شد، بازتاب‌های فراوانی را از سوی مردم و مسئولان در پی داشت.
اتفاقی که البته با درجه‌های کمتر و کمرنگ‌تر در گوشه گوشه‌هایی از شمال زیبا مسبوق به سابقه بود، اما این بار به دلیل رسانه‌ای شدن این اقدام هنجارشکنانه، انعکاسی بسیار وسیع در سطح استان و حتی کشور یافت.
پای بخش خصوصی در میان است!
بعد از انتشار این عکس‌ها، پلیس مازندران تقریبا نخستین مرجعی بود که نسبت به آن واکنش نشان داد.
در اطلاعیه پلیس آمده است:« مرکز اطلاع رسانی پلیس مازندران در خصوص انتشار تصویری از حضور گردشگران با وضعیت نامناسب در سد لفور در شهرستان سوادکوه شمالی ضمن بررسی همه جانبه موضوع و در جهت پاسخگویی به مطالبات مردمی و حفظ ارزش‌های دینی و اخلاقی مراتب را سریعا از طریق پلیس امنیت عمومی استان و فرماندهی انتظامی شهرستان سوادکوه شمالی پیگیری شد.
برابر بررسی‌های به عمل آمده متولی و مسئولیت حوزه سرزمینی سد لفور برعهده آب منطقه‌ای مازندران بوده و حضور گردشگران در آب مربوط به بخش خصوصی است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که بعد از شناسایی مسئول بخش خصوصی، توسط مرکز پلیس استان، این فرد به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سوادکوه شمالی احضار شده است.
حال که پای بخش خصوصی در میان است، دو پرسش اساسی در اینجا به ذهن متبادر می‌شود و آن، اینکه آیا با هر واگذاری اماکن گردشگری، به بخش خصوصی باید راه برای چنین اقدامات خلاف قانون و عرفی هموار شود و دیگر آنکه، آیا با اعطای بهره‌‎برداری از طرح‌های گردشگری به این بخش، مسئولیت نظارت بر این اماکن نیز از روی دوش مراجع ذیربط برداشته می‌شود؟!

مراجع ذیصلاح باید پاسخگو باشند و از خود سلب مسئولیت نکنند!
حسینى عالمى، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران نیز در همین باره و در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقى و قضایى خبرگزارى میزان از ورود دادستانى به موضوع بی‌حجابی صورت گرفته و هنجارشکنی در سدلفور خبر داد و گفت: پیرو دستور رئیس کل دادگستری استان مازندران به دادستان استان مازندران این موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است.
دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان مازندران با بیان اینکه در ابتدای هفته جاری بازدیدی از این منطقه صورت می‌گیرد و با خاطیان این مسأله به صورت جدی برخورد می‌شود، گفت: حضور عده‌ای از افراد به صورت مختلط و با پوشش نامناسب جرم محسوب می‌شود و قطعا با خاطیان این مسأله برخورد خواهد شد.
وى با تاکید بر اینکه برای آب منطقه‌ای نیز تکالیفی جهت محصور کردن فضا در نظر گرفته شده و آن‌ها اعلام کردند فضا در اختیار بخش خصوصی بوده و به آن‌ها ارتباطی ندارد، عنوان کرد: نظارت بر عهده آب منطقه‌ای است و ممکن است واگذاری مقطعی در اختیار بخش خصوصی باشد، اما تکلیف اینکه به چه کسانی واگذار شود و مراقبت‌های نظارتی از سوی آب منطقه‌ای بوده است.
حسینى عالمى با اشاره به اینکه نیروی انتظامی نیز در این زمینه به صورت قاطعانه وارد شده است، تصریح کرد: تا زمانی که مسؤولان به وظایف خود به درستی عمل نکنند این تخلفات صورت می‌گیرد و مسؤولان در این زمان سعی می‌کنند مسؤلیت خود را واگذار کنند که در این زمینه بخشی از تخلفات متوجه آب منطقه‌ای مازندران است.
دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان مازندران با اعلام حضور مسؤولانه نهاد‌های مرتبط با مناطق گردشگری جلوی تخلفات و ناهنجاری‌های اجتماعی را می‌گیرد، گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری استان باید در حوزه مسئولیتى خود به درستی عمل کنند و نباید به بهانه اینکه دست بخش خصوصی است سلب مسئولیت کنند.

دستور مکتوب استاندار به فرماندار سوادکوه شمالی در راستای برخورد با خاطیان و عوامل این ماجرای ضدفرهنگی
معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران نیز در پی اقدام تعدادی گردشگر در سد لفور شهرستان سوادکوه شمالی و انتشار تصویری از این ناهنجاری‌ گفت: با وجود همه تمهیدات؛ به دلیل حجم بالای حضور گردشگران و گستردگی استان، عده‌ای معدود در نقاطی دور از منظر عمومی به اقدام ضدفرهنگی و اخلاقی مبادرت می‌کنند که این مسئله با انجام بررسی‌های لازم از سوی دستگاه‌های مسئول مورد رسیدگی قانونی قرار خواهد گرفت.
حسن نژاد در ادامه افزود: به دنبال اطلاع از این موضوع و در پی دستور استاندار مازندران به شکل مکتوب به فرماندار شهرستان سوادکوه اعلام شد تا بررسی و شناسایی عوامل این اقدام ناشایست و معرفی آنان به مراجع ذیربط و انجام اقدامات قانونی در دستور کار قرار گیرد.
وی، ضمن ابراز تاسف از بروز این اقدام تاکید کرد: با کسانی که بخواهند زمینه انجام امور غیراخلاقی را در استان رقم بزنند، به طور جدی در چارچوب قانون برخورد می‌شود.
درخواست بازداشت انتشاردهندگان تصاویر گردشگران سد لفور
امام جمعه سوادکوه شمالی نیز از جمله دیگر افرادی بوده است که با درخواست بازداشت انتشاردهندگان این عکس‌ها، وارد گود واکنش‌ها به این اتفاق منافی عفت عمومی شد.
حجت الاسلام حسین ابراهیمی  در پاسخ به سؤالی درباره انتشار برخی از عکس‌هایی با پوشش نامناسب در سد البرز گفت: همه افرادی که به اماکن تفریحی می‌آیند، یک‌جور نیستند و افرادی دنبال فرصت هستند و تعدادشان هم زیاد نیست و در جای خلوت و دور از نظر مسؤولان رفتارهای نادرستی انجام دادند و عده‌ای هم تصاویر آنها را منتشر کردند.
وی با اشاره به اینکه مسؤولان باید برخورد کنند و انتشار این تصاویر هم اشاعه فحشا است، افزود: انتشار چنین عکس‌های خلاف عفت، دارای اشکال شرعی است و اگر برای متولیان برای پیگیری ارسال شود، درست است ولی اگر برای همه مردم منتشر شود، اشاعه فحشا است.
امام جمعه سوادکوه‌شمالی خاطرنشان کرد: افرادی که عکس‌شان معلوم است، با آنها برخورد شود و اشاعه‌دهندگان عکس‌ها هم معرفی و بازخواست شوند.
ابراهیمی با اشاره به اینکه مسؤولان مرتبط گردشگری و کسانی که وظیفه کنترل اماکن گردشگری را دارند هم باید پاسخ‌گو باشند، گفت: مسؤولان مرتبط با مکان‌های تفریحی و گردشگری هم وظیفه کنترل اماکن تفریحی را دارند.

پخش تصاویر این اقدام، عوامل آن را رسوا کرد
علی مطهری، نماینده مردم تهران، عضو کمیسیون فرهنگی و نایب رییس سابق مجلس شورای اسلامی نیز از جمله دیگر افراد مهمی بود که در اظهارات کوتاهی در حساب توئیتری خود در این باره نوشت:« تعجب اینجاست که پخش تصاویر ناهنجاری‌های رخ داده در سد لفور سوادکوه در روز عید فطر از سوی برخی مراجع ذیصلاح، تخلف دانسته شده تا همچنان اینگونه قانون شکنی‌ها ادامه داشته باشد.» وی در ادامه نیز در یک جمله خاطرنشان کرد:«وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی هم باید پاسخگو باشند.»

سخن پایانی
اما فارغ از اینکه چرا هر از گاهی در شمال کشور شاهد و ناظر چنین صحنه‌های غریبی هستیم و چگونه می‌توان راه را بر این سوء‌استفاده‌های اخلاقی بست و عوامل چنین حرکت‌های سوئی را سرجایشان نشاند، نکته مهم‌تری در این باره وجود دارد که به ایجاد ناامنی برای گردش خانواده‌های شریف و نجیب ایرانی بازمی‌گردد. مسلما این خانواده‌های مقید به رعایت الزامات دینی و اخلاقی با دیدن چنین صحنه‌های مفتضحانه‌ و نابهنجاری، (که متاسفانه روز به روز هم به ویژه در شمال کشور رو به افزایش گذاشته است،) عطای سیر و سفر و سیاحت را که برای برخی معنای ولگردی و ولنگاری می‌دهد، به لقایش می‌بخشند و این خود، موجب سرخوردگی اجتماعی و فرهنگی و خانه نشینی بخش اعظمی از خانواده‌های اصیل ایرانی به خصوص فرزندان‌شان شده و تبعات اجتماعی و روانی بعدی از جمله (افسردگی، انزواطلبی و...) را برای آنها به دنبال خواهد داشت.
بنابراین، این امر می‌طلبد که مراجع و نهادهای ذیربط، با تشدید نظارت‌ها و اعمال قوانین سخت‌تر، به عده‌ای متخلف و هنجارشکن در عمل نشان دهند که اینجا ایران است و مادام که در این آب و خاک نفس می‌کشند، مثل هرکجای دیگر این کره خاکی باید به آداب و عادات فرهنگی و خرده‌فرهنگ‌های این مرز و بوم احترام بگذارند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی