آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 04 خرداد 1398 06:08
با گذشت 64 روز از سیل؛

کشاورزان خسارت‌دیده مازندران همچنان سرگردانند!

 
 
 
 

با گذشت بیش از دو ماه از وقوع سیل در مازندران نه تنها خسارتی به کشاورزان از سوی دستگاه‌های ذیربط پرداخت نشده بلکه کشاورزان را امروز با آوردن مدارک، فردا با ارائه شماره حساب و روزهای آینده با ارائه مدارکی ازجمله سند باغ و دفترچه باغ سرگرم می‌کنند کما اینکه دو ماه گذشته کار کشاورزان، شوراهای محل و دهیاران تنها در این مسائل خلاصه شد و حتی یک ریال هم به آنان پرداخت نشد.
آنان در حالی از کشاورزان سند زمین‌ها و باغات‌شان را مطالبه می‌کنند که اکثر زمین‌ها با باغات موروثی بوده و به این ترتیب سندی برای ارائه وجود ندارد.
حالا سؤال کشاورزان از مسؤولان این است چرا ابتدا اعلام کردند خسارت‌ها را پرداخت می‌کنند و درست در زمانی که باید خسارت‌ها پرداخت می‌شد کارشناس می‌آورند و شرط و شروط می‌گذارند؟

*بیمه باید  صداقت خود را به کشاورز نشان دهد
رئیس شورای روستای چمازتپه گهرباران ساری در این‌باره اظهار کرد: هنوز یک ریال خسارت در روستا پرداخت نشد و فقط دارند مدرک جمع‌آوری می‌کنند و هر روز یکی از مدارک کشاورزان را بهانه می‌گیرند و درحال بررسی هستند.
شعبان‌علی نجفی با اشاره به اینکه تمام غلات از جمله گندم، جو و کلزا کاملا از بین رفته است، اضافه کرد: با توجه به قول‌ها و وعده‌های داده شده باید خسارت‌ها به‌موقع پرداخت می‌شد و کشاورزان به بیمه محصولات‌شان اطمینانی ندارند و بیمه باید صداقت خود را به کشاورز نشان دهد ولی سال‌های گذشته که نشان نداد.
*خسارت‌های سیل در درازمدت خودش را نشان می‌دهد
اصغر گلی رئیس شورای بزمین‌آباد گهرباران با طرح این سؤال که کشاورزی که سال‌ها چشم انتظار به بار نشستن محصولاتش است تا بتواند درآمدی به دست آورد به‌عنوان کشاورز مرکبات پنج و باغ هلو شلیل باید سه تا چهار سال منتظر باشد تکلیفش چیست و چگونه می‌تواند امیدوار به کشاورزی باشد، تصریح کرد: در سیل اخیر تنها از مردم خواستند فرم تکمیل کنند به‌طوری‌که در این مدت بیش از دو ماه هر روز بهانه‌ای آوردند که واقعا همه کشاورزان از این شرایط خسته و ناامید هستند.

*خبری از پرداخت خسارت‌ها نیست
دهیار روستای بزمین‌آباد گهرباران نیز در ادامه، اظهار کرد: از ابتدا میزان خسارت‌ها را صد در صد اعلام کردند ولی الان با گذشت بیش از دو ماه از سیل خبری از تسهیلات یا بلاعوض برای حمایت از کشاورزان نیست. حسینعلی نوروزی افزود: به اعتقاد بنده کشاورزان مازندران در سیل اخیر 500 درصد خسارت دیدند که شامل از بین رفتن 100 درصدی محصولات، قابل استفاده نبوده سیتم آبیاری قطره‌ای بر اثر موفون شدن با گل و لای، نفوذ گل و لای برای چاه و هزینه برای احداث مجدد، از بین رفتن و کنده شدن 90 درصد فنس‌های باغ‌ها و از همه مهم‌ترین احتمال خشک شدن درختان است.

*زمینی داریم که با گذشت 64 روز از سیل هنوز خشک نشد
این کشاورز تصریح کرد: هنوز زمینی داریم که با گذشت دو ماه از سیل خشک نشد که کشاورز وارد زمین نشده تا ببیند چه بلایی بر سر باغ‌هایش آمده است.

*خسارت
 250 میلیارد تومانی سیل
مدیر جهاد کشاورزی ساری نیز در ادامه اظهار کرد: مراحل دریافت خسارت کشاورزان سیل‌زده خوداظهاری کشاورز و فرد خسارت‌دیده بوده است باتوجه به اینکه برآورد خسارت در باغ‌های کشاورزی معمولا یک تا دو هفته بعد از وقوع حادثه
 مشخص می‌شود. رضا پورفلاح افزود: کارشناسان کشاورزی برای برآورد خسارت بر اساس مرکز تا شعاع خسارت حضور یافتند و بازدید اولیه میدانی صورت گرفت و راستی آزمایی نیز انجام شد.
وی بیان کرد: برای پرداخت خسارت کمیته تشخیص در شهرستان‌های استان مازندران مشخص شد که بعد از کمیته تشخیص وارد کارگروه شهرستان و سپس برای تایید و پرداخت
 اقدام می‌شود. مدیر جهاد کشاورزی ساری تصریح کرد: از روز پنج‌شنبه گذشته سامانه سجاد برای پرداخت خسارت‌های کشاورزان سیل‌زده آغاز به کار کرد که اطلاعات کشاورزان در این سامانه درحال بارگزاری است.
پورفلاح یادآور شد: با احتساب خسارت سیل و همچنین بارندگی در روزهای سوم و چهارم اردیبهشت ماه، 250 میلیارد تومان خسارت به حوزه کشاورزی ساری وارد شده که برای جبران خسارت‌ها تسهیلات و کمک‌های بلاعوض پیش‌بینی 
شده است.
وی خاطرنشان کرد: کشاورزان مطمئن باشند هر کسی خسارت دید براساس مصوبه هیات دولت به او تسهیلات داده خواهد شد. / فارس

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی