آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 10:17
تحلیل «خبرشمال» درباره آهنگ و ترانه‌ای بسیار عمیق که این روزها در برخی مدارس هم تدریس می‌شود؛

آیا به راستی جنتلمن است؟!

 
 
 
 
هومن حکیمی/

اشاره: کارشناسان معتقدند که اصولا ماندگاری یک آهنگ به چند چیز بستگی دارد؛ متن و محتوای ترانه، موسیقی و تنظیم آن و صدای خواننده که البته همه اینها باید در راستای نیاز روز جامعه و مخاطب و وقایع اجتماعی و سیاسی و فرهنگی همین زمانه و در ادامه، آینده دور باشد! با این توضیح دقیق به آهنگ و ترانه بسیار حساس و اثرگذار «آقامون جنتلمنه، جنتلمنه...» و موارد مثبت و منفی عمیق نهفته در آن می‌پردازیم؛ باشد که رستگار شویم!
 

*وجوه مثبت!
-وای، بدنو ببین جون بابا!
اینجا کاملا مشخص است که شاعر قصد دارد نگاه‌ها را از سمت فوتبال که تمام بودجه و امکانات را در نوردیده و مال خود کرده است، برباید و به سمت ورزش‌های دیگری همچون بدنسازی و پاورلیفتینگ و... (البته تاکید می‌کنم که منظور، بخش آقایان این رشته است نه بانوان!) جلب کند تا این عزیزان هم دلشان خوش بشود و در آوردگاه‌های جهانی و المپیک، مدال کسب بنمایند!

-واسه همه زنگ زدنات مرسی!
این قسمت از ترانه که کاملا مبتنی بر ارزش‌ها و ویژگی‌های مثبت انسانی و اخلاقی می‌باشد! همان‌طور که مستحضرید، صله رحم و دید و بازدیدها و از حال یکدیگر خبر داشتن‌ها، جزو آداب و سنن ما ایرانی‌هاست که متاسفانه به دلیل مشکلات جامعه امروز، کمتر وقت و مجالی برای آن قائل می‌شویم. اینجا شاعر و خواننده کاملا تعمدانه بر این آداب و سنت ما تاکید و آن را یادآوری می‌کند!
-واسه همه پیگیریات مرسی!
غیر از اینکه شاعر دارد روی واژه و مفهوم «تشکر» تاکید می‌کند (که البته بهتر بود به جای «مرسی» که واژه‌ای بیگانه است از معادلی مثل «درازآویز زینتی»...؛ ئه ببخشید اشتباه شد!، از «سپاس» و اینها استفاده می‌کرد!) که بسیار ارزشمند است، نشان می‌دهد که هنوز در این زمانه «بی های و هوی لال پرست»، هستند کسانی که پیگیر مشکلات دیگران باشند!

-آقامون جنتلمنه، جنتلمنه!
اینجا به نظر می‌رسد که شاعر و خواننده با ابراز صادقانه و عاشقانه و بی‌پروای خویش با صدای بلند  (که دو بار هم در هر بند تکرار می‌کند!) در جامعه، دارد پیامی را منتقل می‌نماید که «ای مردم! نترسید و دوست داشتن‌تان را فریاد بزنید!»؛ منتها قطعا منظور شاعر، ابراز عشق زنی کدبانو و اهل کمال، نسبت به همسر یا عروس آینده نسبت به نامزدش است و ربطی به قرتی‌بازی‌های دوست پسر دوست دختری ندارد!

-این خانوم هم عشق منه، 
عشق منه!
احسنت بر فهم شاعر و خواننده، احسنت! چقدر با درایت و برای اینکه تبعیض بین زن و مرد قائل نشود، بعد از اینکه در بیت بالایی به ابراز محبت زن نسبت به همسرش می‌پردازد، اینجا عکس قضیه را به شیوایی مطرح می‌کند و از زبان یک مرد متشخص که احتمالا «پراید» هم دارد نسبت به همسرش ابراز عشق می‌کند که شنونده آگاه، قطعا درک می‌کند که نمادی از ابراز احساسات جامعه مردان متاهل به همسرانشان 
می‌باشد و لاغیر!
ضمنا یادمان باشد که مردسالاری یکی از آفت‌هایی‌ست که گریبان بخشی از خانواده‌ها را گرفته و ول هم نمی‌کند و به حتی به بخش‌های مدیریتی ما هم کشیده شده است! 
*وجوه منفی!
-سلطان سلطان، جون بله قربان!
تمسخر چهره‌های نام‌آشنای کشورمان که هر کدام افتخاری برای ما هستند، به هیچ وجه و در هیچ شرایطی، زیبنده نیست! در نتیجه هر واژه‌ای مثل سلطان که اشاره‌ای هر چند نازک و ناچیز به «سلطان علی پروین» داشته باشد، از نظر ما نکوهیده می‌باشد! ارجاعتان می‌دهم به «وحید قلیچ» و تیر دروازه و اینها!

-سلامتی اونا که بالان!
کلماتی که در این مصرع به کار گرفته شده، ابهام زیادی را ایجاد می‌کند. «سلامتی» البته در معنای عام، بسیار هم پسندیده می‌باشد اما از وقتی مرحوم «زکریای رازی» و... اینها، کمی منشوری شده می‌باشد و بهتر است از معادل استفاده شود! از طرف دیگر، «بالان» (که به نظر می‌رسد همان «بالا هستند» به زبان محاوره است!) با توجه به فضایی که «ژن‌های خوب» ایجاد کرده‌اند و منتسب می‌شوند به «بچه‌های بالا»، دوز سیاسی این آهنگ و ترانه را افزایش داده و در نتیجه، این قسمت، مورد تایید
 ما نمی‌باشد!

-خودتو بلرزون بابا!
از چنین شاعری که در ابتدا اینقدر زیبا به تکثیر مفاهیم انسانی و اخلاقی در شعرش پرداخت (که در بخش ابتدایی این مطلب به آن اشاره کردیم) انتظار نداشتیم که وارد وادی بی احترامی به حریم خانواده بشود!
اولا ما قدیم‌ها جرأت نمی‌کردیم جلوی پدر و پدربزرگمان پایمان را دراز کنیم! حالا را کاری نداریم که بچه‌های امروز، توی پمپ‌بنزین هم سیگار می‌کشند اما قبلا از این خبرها نبود که! بنابراین اینکه شاعر در این قسمت «بابا» را خطاب قرار داده و از او می‌خواهد که حرکات موزون انجام دهد بسیار کار ناپسندی‌ست!
توضیح: همین الآن از اتاق فرمان، اطلاع دادند که به بخش‌های دیگر این ترانه ورود و آنها را بررسی نکنیم وگرنه... و اینها!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی