آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 10:16
ارزیابی «خبرشمال» از سخنان استاندار مازندران مبنی بر فقدان صنایع مادر در استان؛

از رنجی که می‌بریم

 
 
 
 

حدود ده سال است که نام‌ها و درحقیقت دستورکارهایی که رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال انتخاب کردند یا مستقیم و یا غیر مستقیم با اقتصاد پیوند داشت و این خود گویای این حقیقت بوده‌است که عمق یا ریشه بسیاری از مشکلاتی که به زندگی روزانه مردم مربوط می‌شود اقتصادی است و هم دولت، هم بخش خصوصی و هم سایر ارکان نظام از مجلس و حتی دستگاه قضایی از طریق برخی مکانیسم‌ها، تکلیف دارند بر اقتصاد تمرکز کنند و با تسهیل قوانین، حمایت‌های عملی و تشویق بخش خصوصی به مشارکت در سرمایه‌گذاری، تلاش کنند مشکلات اقتصادی و معیشتی را مدیریت، بیکاری را کنترل  و  اشتغال را تقویت کنند. 
بدیهی است استان مازندران نیز نباید از  این سیاست کلان غفلت کند به‌ویژه اینکه مازندران، گیلان و گلستان از مواریث خداداد و ظرفیت‌های عظیمی چون همسایگی با چند کشور، بهره‌مندی از اراضی کشاورزی، سرمایه‌هایی چون دریا و جنگل برخوردارند که بسیاری از دیگر مناطق کشور، از آن محروم هستند اما در عمل اتفاقات دیگری رقم خورد و علی‌رغم وجود ظرفیت‌های عظیم در این استان، هم از نظر بیکاری جوانان دانش‌آموخته و فرار نخبگان و مغزهای جوان به پایتخت و سایر مراکز استان، در صدر قرار داریم و هم در حال حاضر فاقد صنایع عظیم هستیم ضمن اینکه صنایع کوچک و متوسط مازندران نیز که تبعات و عوارض زیست‌محیطی کمتری دارد و در دو دهه قبل، فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد کرده بود به حال خود رها شد و امروز مورد حمایت عملی دولت قرار ندارد و صدای شکستن ستون فقرات این صنایع در مازندران نیز در اثر فشار مضاعف رکود تورمی و زیاده‌خواهی برخی بانک‌ها، به گوش می‌آید. 
نکته‌ای که رفته‌رفته به شکل یک راز درآمده این است که تمام مدیران، نمایندگان و حتی وزرا در طرح مطالب انتقادی، با رسانه‌ها همراه هستند و گویا دیدگاه‌های انتقادی اهالی رسانه را تکرار می‌کنند این در حالی است که این افراد، به دلیل قدرت قانونی و مسئولیتی که دارند باید پاسخگو باشند و یا نسبت به رفع و حل مشکلات گام بردارند هرچند اقرار و اعتراف مدیران نیز خود می‌تواند زمینه‌ای برای اقدام و عمل باشد و به نوعی طرح مشکل از سوی مدیران، خود یک گام به جلو است و می‌تواند سبب‌ساز حرکتی موثر باشد.  
نماینده عالی دولت در استان روز گذشته در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مازندران در شهرک صنعتی بشل سوادکوه که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور انجام شد اظهار داشت: تلاش می‌کنیم با رایزنی‌های ملی، صنایع پتروشیمی و فولاد را در استان راه‌اندازی کنیم. استاندار مازندران با تاکید بر ضرورت توسعه صنایع تبدیلی در استان، گفت: مازندران همچنان از فقدان صنایع مادر رنج می‌برد.
 احمد حسین‌زادگان افزود: تولیداتی در تراز ملی در استان وجود دارد که در برخی مواقع به تولیدکننده کاری نداشته باشیم و مانع آنها نباشیم، مفید است.
استاندار مازندران با بیان اینکه راه‌اندازی واحدهای راکد و تملیک شده از سوی بانک‌ها در راستای رونق تولید در دستور کار استان قرار دارد، تصریح کرد: پیگیری امور فعالان اقتصادی را منوط به ملاقات‌های عمومی نکرده و در زمان‌های مختلف پیگیر مسائل و مشکلات آنان هستیم. وی افزود: در پیگیری امور تولیدکنندگان، بانک‌های خصوصی همکاری لازم را ندارند و مجبور می‌شویم که مصوبات خاص جهت حمایت از تولیدکنندگان صادر کنیم.
استاندار مازندران درباره برخی واحدهای بزرگ و قدیمی استان نیز گفت: نساجی مازندران، نساجی قائم‌شهر و شرکت چوب و کاغذ به هر دلیلی به واسطه تزریق بیش از نیاز نیروی کار در دولت‌های مختلف به شرایط بدی رسیده اند. چوب و کاغذ به جایی رسیده که تنها  بتواند خود را اداره کند. مشکلات نساجی را در سطح ملی در حال پیگیری هستیم.
حسین‌زادگان تاکید کرد: تحول در تولید و رونق آن نیازمند عزم و همت همه دستگاه‌ها، نهادها و بانک‌ها است و هر کسی باید برای تحقق رونق تولید نقش خود را بدرستی ایفا کند. وی با بیان اینکه نیروی انسانی توانمندی در مازندران وجود دارد، گفت: زیرساخت‌های اقتصادی خوبی نظیر سه بندر در استان به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شده و سعی کردیم براساس مزیت‌های موجود، به دنبال استفاده از ظرفیت‌های استان نظیر فرودگاه‌ها و بنادر باشیم. 
حسین‌زادگان با اشاره به اینکه ایجاد منطقه آزاد شروع خوبی برای رونق اقتصادی استان است، تصریح کرد: موانعی در حوزه اقتصادی داریم و از داشتن صنایع مادر به دلیل محدودیت‌های زیست محیطی محروم هستیم.
وی گفت: شاید بتوان اذعان کرد این نظر صحیح است که اگر توجه کافی به کشاورزی و صنایع تبدیلی بشود، نیاز به صنایع بزرگ رفع می‌شود اما به آن بخش نیز توجه خوبی نشده است.
در پیوند با سخنان استاندار و ضمن تایید این موضوع که ضرورت دارد شهرک‌های صنعتی مازندران آباد شوند و رونق و تحرک به شهرک‌های صنعتی برگردد سه نکته را قابل طرح می‌دانیم، نکته اول اینکه حسین‌زادگان از نخستین روز آغاز به کار خود تا امروز، همواره بر همین بخش یعنی اقتصاد استان و ضرورت تقویت زیرساخت‌های اقتصادی مازندران  ازجمله بنادر و شهرک‌های صنعتی تمرکز داشت هرچند بعضاً به دلیل موانع قانونی و مشکلاتی که در سطح ملی وجود دارد، تا امروز نتیجه مورد نظر خود را نگرفت.
نکته دوم اینکه با توجه به شرایط فعلی کشور و اعمال تحریم‌های ظالمانه و فقر اعتباری که دامن دولت را گرفته، نباید از دولت و استاندار مازندران، توقع داشت به‌تنهایی تمام مشکلات حوزه زیرساخت‌های اقتصادی استان را مرتفع سازد.
فعالان اقتصادی و نخبگان دلسوز این بخش نباید از یاد ببرند که مدیران بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در عمل با دستان خالی بر سر پروژه‌های محوری خود حاضر می‌شوند و به همین دلیل، هیچ دستگاهی اجازه آغاز طرح و پروژه جدیدی را ندارد و تنها باید بر اتمام طرح‌های نیمه‌کاره تمرکز کنند.
نکته آخر اینکه مازندران موطن آبا و اجدادی ماست و همانگونه که دیگران، این استان را سالم و زیبا به ما تحویل دادند ما نیز تکلیف شرعی داریم به اندازه سهم خود در توسعه این استان، گام برداریم و در حفظ و صیانت از منابع و محیط زیست این استان، کوشا باشیم و در نهایت آن را به فرزندانمان انتقال دهیم. در این خصوص تفاوتی بین یکایک شهروندان و استاندار وجود ندارد و اجازه نداریم تکلیف و سهم  خود را به مدیران حواله داده به این ترتیب از انجام وظایف شهروندی خود، شانه خالی کنیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی