آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 10:14
«خبرشمال» با توجه به اظهارات اخیر رییس اتحادیه نانوایان ساری بررسی می‌کند؛

روسیاهی نان‌های سفید

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


حتما این ضرب‌المثل معروف را شنیده‌اید که می‌گویند:«آش آنقدر شور شده که صدای آشپز هم درآمده است» حالا داستان میزان سبوس‌گیری آرد و سخنان جنجالی رییس اتحادیه نانوایان ساری نیز به مصداق بارز و روشن این ضرب‌المثل تبدیل شده است.
رییس اتحادیه نانوایان ساری، طی مصاحبه‌ای در روز گذشته با بیان اینکه نان استان مازندران بسیار سفید و بدون ارزش غذایی است، گفت: در حال حاضر نان سنگک آزاد مازندران با آرد 22 درصد سبوس‌گیری شده و نان یارانه‌ای با آرد 18 تا 20 درصد سبوس‌گیری و تولید می‌شود و تاکنون نیز هیچگونه اقدامی برای سبوس‌دار کردن نان استان صورت نگرفته و متأسفانه مسئولان استان به دنبال افزایش سبوس نان نیستند.
محمودی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه اتحادیه در راستای سبوس‌دار کردن نان استان به تنهایی اهرم اجرایی نداشته و مسئولان عالی‌رتبه استان باید در این زمینه وارد عمل شوند، خاطرنشان کرد: از مسئولان صداوسیمای استان مازندران در این زمینه درخواست همکاری کرده‌ایم اما متأسفانه تا کنون جوابی دریافت نشده است.
رئیس اتحادیه نانوایان ساری افزود: نصب بنر در خصوص افزایش سطح آگاهی جامعه درباره نان‌های سبوس‌دار، هزینه‌بر است که با توجه به شرایط فعلی اقتصادی، نانوایان حاضر به صرف این هزینه نیستند.
محمودی با تأکید بر اینکه افزایش میزان سبوس نان استان مازندران همت همگانی مسئولین ذی‌ربط استان را می‌طلبد، ادامه داد: کارخانه‌های آردسازی باید به تولید آرد سبوس‌دار مجاب شوند و یک قانون اجباری برای استفاده از آردهای سبوس‌دار در نانوایی‌ها وضع شود.
موضوع کیفیت نان و نظارت بر چگونگی تولید آن، همواره از مباحث چالش‌برانگیز میان دستگاه‌های ذیربط بوده است، به گونه‌ای که گاهی دانشگاه علوم پزشکی، گاه سازمان صنعت، معدن و تجارت و گاهی نیز نانوایان و حتی استانداران و فرمانداران برای نشان دادن میزان حساسیت‌ و اهمیت موضوع، از آن سخن به میان آورده‌اند.
سخنانی که هرچند به درستی بیان می‌شود اما در عمل نه تنها کمترین تاثیری را از خود برجای گذاشته است بلکه حتی در برخی موارد، جنبه معکوس پیدا کرده و به جای بهبود شرایط به بدتر شدن کیفیت آن انجامیده است.

*استاندارد تعیین شده برای سبوس‌گیری آرد باید اصلاح شود
در همین راستا در روزهای ابتدایی اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ارتباط با بحث کیفیت نان در استان، با بیان اینکه میزان استاندارد سبوس‌گیری نان در کشور اشکال دارد و سازمان استاندارد باید آن را اصلاح کند، گفت: نظارت بر کیفيت نان برعهده سازمان غله و خدمات بازرگاني استان است.
اعرابی همچنین خاطرنشان کرد: اداره کل استاندارد میزان سبوس‌گیری که برای نان در نظر گرفته را باید تغییر دهد زیرا میزان سبوس موجود در نان کشور به صورت کلی کم است و باید این روند را به صورت مناسب اصلاح کنیم و حساسیت‌ها در این بخش باید به صورت جدی‌تر رعایت شود.

*نان‌هایی که به نفع سلامت
 مردم نیست
این معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حالی از لزوم تغییر استاندارد سبوس‌گیری برای تولید نان گفته است که مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت نیز در سال گذشته با اشاره به اینکه استاندارد سبوس نان بازنگری می‌شود، اظهار داشت: سبوس‌گیری از آرد نانوایی‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته و این مسئله خطر افزایش بیماری‌های دستگاه گوارشی، سرطان و دیابت را افزایش داده است، بنابراین بازنگری در استاندارد سبوس نان در دستور کار وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد قرار گرفته است.
زهرا عبداللهی، افزود: مشکلی که اکنون در کیفیت تولید آرد نانوایی‌ها وجود دارد، میزان بالای سبوس‌گیری آن است که متاسفانه به بهانه ذائقه مردم و با این استدلال که مردم نان سفیدتر دوست دارند، کارخانه‌های تولید آرد به سمت سبوس‌گیری بیشتر حرکت کرده‌اند و آردهایی را روانه نانوایی‌ها کرده‌اند که به نفع سلامت مردم نیست.
عبداللهی تصریح کرد: پیشنهاد وزارت بهداشت این است که استاندارد سبوس آرد نان‌ها به استاندارد قبلی بازگردد و برای نان سنگک 7 درصد، برای نان تافتون 5/13 درصد باشد. در مورد آرد نان بربری استاندارد قبلی 18 درصد سبوس‌گیری بود که پیشنهاد وزارت بهداشت این است که این استاندارد نیز بازنگری شود و میزان سبوس‌گیری آرد بربری نیز کاهش یابد.

*عدم حق انتخاب آرد و طبخ مستقیم عوامل اصلی نان نامرغوب
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های خبازان مازندران نیز چندی پیش طی گفت‌و‌گویی با بیان اینکه فقدان آرد باکیفیت از جمله مشکلات اساسی ما در زمینه تولید نان است، تاکید کرد: آرد ما واقعا بی‌کیفیت است و همان‌طور که قبلا هم این موضوع را مطرح کردم نانوا نمی‌تواند با آرد کم کیفیت معجزه کند!
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های خبازان مازندران با بیان اینکه نانواهای استان حق انتخاب آرد را ندارند، گفت: شرکت غله، گندم فروش است و الان همه چیز در اختیار این شرکت است. کارخانه‌دارها از گندم دولتی استفاده می‌کنند و چون دارای نفوذ هستند، آرد مرغوب را در اختیاران خبازان قرار نمی‌دهند.
شریفی همچنین تأکید کرد: اصل عدم مرغوبیت نان، از یک‌سو عدم حق انتخاب آرد از سوی خبازان و از سویی دیگر، طبخ نان با حرارت مستقیم است.

*کیفیت آرد اصلا خوب نیست
همانطور که گفتیم، موضوع کم کیفیت بودن آرد نه فقط صدای دانشگاه علوم پزشکی بلکه صدای نانوایان نیز را درآورده است.
یک نانوای ساروی در همین رابطه می‌گوید:« متاسفانه کیفیت آرد اصلا خوب نیست و اگر ما افزودنی استفاده نکنیم نمی‌توان نان پخت. بنده خودم از نان راضی نیستم چون تا به منزل برسم نان خشک و بیات می‌شود که اگر به همین منوال باشد نانوایی را می‌بندم نه تنها بنده بلکه تمام نانوایی‌های دولتی گله دارند.
نانوای ساروی دیگری که خود از بازرسان اتحادیه نانوایان مرکز استان بوده نیز با گله‌مندی از وضعیت کیفیت آرد بیان کرد: متاسفانه کیفیت آرد بسیار پایین است و مشتریان نیز از کیفیت نان شاکی هستند متاسفانه تعداد نانوایی‌های آزادپز نیز زیاد شد که نانوایی‌های دولتی را با مشکل مواجه کرد.

*و اما داستان پرآب و
 چشم سبوس‌
قاسمعلی عزیزی متخصص فرآورده‌های خمیری و رشته‌ای نیز در این باره می‌گوید:« سبوسی که با خود گندم آرد شده داشته باشد، برای بدن مفید است. به عبارت دیگر وقتی گندم شسته و بوجاری شد، باید به گونه‌ای آسیاب شود که سبوس از آرد گندم جدا نشود، در این حالت خواص زیادی برای بدن دارد، اما در حال حاضر این اتفاق نمی‌افتد و جوانه، سبوس، گلوتُن از آرد جدا می‌شود و آردی که به نانوایی‌ها داده می‌شود فاقد این سه ماده است و به نوعی تفاله گندم را به نانوایی می‌دهند!
عزیزی افزود: سبوس اولیه که از گندم گرفته می‌شود، خیلی سطحی بوده و از  آنجایی که گرد و غبار داخل گندم نیز با آن مخلوط می‌شود برای دام استفاده می‌شود، هرچند اگر همان سبوس نیز اگر آلودگی داشته باشد، نباید به دام بدهند.

*نان سبوس‌مال به جای
 نان سبوس‌دار
البته باید به این نکته نیز توجه داشت که حتی نانوایی‌هایی هم که روی شیشه نانوایی می‌نویسند «نان سبوس دار موجود است»، نان را سبوس‌مال می‌کنند و آرد آنها سبوس‌دار نیست و آنچه که به عنوان نان سبوس‌دار توسط نانوایی‌ها به مردم عرضه می‌شود فقط اندکی بوی سبوس به خود گرفته است.

*نان سبوس‌دار هم نخورید 
اما مصیبت‌نامه نان‌های سبوس‌دار نیز اگر از نان‌های سفید بیشتر نباشد کمتر نیست و متاسفانه همین نان سبوس‌دار هم که مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی است، چندان مفید به حال سلامتی آحاد جامعه نیست، چنانچه معاون وزیر جهاد کشاورزی در سال گذشته اعلام کرد که آرد باید مستقیما در تولید نان مورد استفاده قرار گیرد و هرگونه افزودنی مانند سبوس، غیرقانونی و غیربهداشتی بوده و مردم نباید بخرند، چراکه گاهی اوقات از سبوس دامی در پخت نان استفاده می‌شود.

*سخن پایانی
نان، قوت غالب مردم بوده و مسلم است وقتی چیزی به غذای اصلی یک جامعه تبدیل می‌شود، میزان کیفیت و سالم بودن آن به شدت بر روی سلامت جامعه تاثیر می‌گذارد و دلیل وسواس و حساسیت و اهمیتی هم که به این مبحث 
داده می‌شود دقیقا از همین امر ناشی می‌شود و امیدواریم مسئولان محترم بعد از پاسکاری‌ها و شوت کردن توپ به درون زمین دیگران، راهی برای برون رفت از مشکلات نان بیابند چرا که سلامت جامعه به سلامت نان وابسته است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی