آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 10:12
«خبرشمال»به مناسبت اعلام رسمی بنادر امیرآباد، فریدونکنار و نوشهر به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی مي‌نويسد؛

تبديل طعم «گس» به «شيرين» با كاتاليزور «حسين‌زادگان»

 
 
 
 

هومن حكيمي/


اشاره: عادت نداريم به اتفاق خوش دائمي. شايد مقطعي خوشحال و اميدوار مي‌شديم و مي‌شويم اما هميشه يك چيزي، يك كسي، يك نفريني، يك... شامل حالمان شده و شيريني را به تلخي تبديل كرده. طعم گس را انگار بهتر از هر مزه‌اي بلديم و نوشيده‌ايم؛ بلد بوديم و نوشيده بوديم... .

1
«اسلامي» كه به مازندران آمد و استاندار شد، مديريتش را تا حدي به رخ كشيد. خيلي‌ها در مازندران حساب كار دستشان آمد كه او، «ربيع فلاح» نيست. باري به هر جهت نيست. اسلامي، اما در ادامه هم زمان كافي نداشت كه بماند و مديريتش را كامل كند و هم طبق معمول در مازندران مواجه شد با شروع هجمه‌ها و تخريب‌ها از طرف آنهايي كه حاضر نيستند استانشان به عافيت برسد. او خوشبختانه رفت. مي‌گويم خوشبختانه چون اگر مي‌ماند احتمالا خسته مي‌شد و تصوير بدي از مازندران در ذهنش مي‌ماند.
نقطه مثبت ديگر اسلامي اهل اصفهان، انتخاب «مجيد حسين‌زادگان» به‌عنوان معاون سياسي امنيتي‌اش بود. اتفاقي كه مقدمه‌اي شد براي رويداد بهتري براي حسين‌زادگان و مازندران؛ استاندار شدن حاج مجيد. 
حسين‌زادگان آدم موجهي‌ست. تجربه زيادي در عالم سياست دارد. وقتي كسي به او سلام مي‌كند، مي‌ايستد و با خوشرويي جوابش را مي‌دهد. وقتي مي‌خواهد به جايي برود، مثل خيلي‌ها اطراف خودش را با كلي خدم و حشم و باديگارد، پر نمي‌كند.
قاعده بازي را بلد است و خوب مي‌داند وقتي نوبت يك نفر در عالم سياست نيست، ضمن اينكه نبايد منفعل بود اما بايد حرمت‌ها را حفظ كرد و براي بقاي ناپايدار، دست به هر ناشايستي نزد. سكوت به موقع و موثر را و فرياد بلند محترمانه را هم بلد است. 
مازندران را دوست دارد و صدالبته اعتلاي مركزش را و خودش را هم (كه اگر اين‌طور نباشد، بايد به صداقتش شك كرد)... .
2
منطقه ويژه اقتصادي در مازندران تبديل شده بود به پاشنه آشيل؛ در مازندراني كه بيكاري بيداد مي‌كند و اشتغال درست جوانان، نياز واضح آن است. اما در كنار اين نياز، آن عادت مسخره كه اينجا هر كسي دنبال سهم خودش و منطقه‌اش است و كمتر به منافع كل مازندران مي‌انديشد، غلبه مي‌كرد بر آزاد شدن قيد و بند از منطقه‌اي كه بايد آزاد اعلام مي‌شد تا نفس راحت به كالبد مازندران تا حدي دميده شود.
غرب استان سهم خودش را مي‌خواست، مركز هم سهم خودش را و شرق هم. از شرق اندوه تا غرب جدايي‌طلب، خاكستري شد. هر كسي سنگ منطقه خودش را به سينه مي‌زد.
اسلامي كه از اصفهان آمد اينجا، به خوبي تشخيص داد كه يكي از مهم‌ترين كارهايي كه بايد انجام شود،ايجاد ثبات اقتصادي و رونق توليد و گردش درست منابع مالي در سرتاسر مازندران است. پس به شدت پيگير بندر اميرآباد شد كه به گواه مصداق‌ها و اعلام نظر كارشناسان و...، بهترين منطقه براي كار ويژه اقتصادي بود و هست. كار به مراحل پاياني نزديك شده بود كه ناگهان كارشكني‌هاي وحشتناك شروع شد تا اجازه ندهند اميرآباد، آزاد شود. 
دوباره يأس و بلاتكليفي،دوباره شرق اندوه و غرب خاكستري و مركز سرگشته. اسلامي رفت به وزارتخانه و حسين‌زادگان استاندار شد. كسي كه همان توانايي‌هاي اسلامي را داشت با يك چيز اضافه؛ مازندران را بهتر مي‌شناخت و آدم‌هايش را و نيازهايش را و مديريتش را... .

3
از صبح ساعت 5 تا شبي كه از نيمه گذشته. از ساري به تهران و از تهران به شرق و غرب مازندران. حضور در وزارت كشور و مجلس و دوباره ساختمان استانداري و باز شرق و غرب مازندران... . اين چرخه و مسير، راهي‌ست كه استاندار مازندران در اين مدت رفته و مي‌رود و خواهد رفت. آدم بايد خيلي انگيزه و اراده داشته باشد كه تقريبا هر روزش اين‌طوري بگذرد. كه بتواند صفر تا صد مسائل استان را رصد كند و مشكلاتش را ترميم و به خوبي‌هايش اضافه كند. مثل مثلا جراح يا پزشك متخصص هم نيست كه به ازاي هر ويزيت يا جراحي بيشتر، دستمزد بيشتري دريافت كند چون حقوق و مزاياي استاندار بودن تقريبا ثابت و مشخص است. 
استاندار اگر هم اينجوري كه استاندار مازندران پيگير است، فعال نباشد، خيلي اتفاق خاصي برايش نمي‌افتد. مثلا ربيع فلاح كه كار خاصي نكرد اما حدود 5 سال استاندار ماند! پس تلاش حسين‌زادگان كه حالا فقط يك بخشي از آن به دستآوردي بزرگ و مهم يعني اعلام منطقه ويژه اقتصادي منتهي شده است، تلاشي‌ست كه تهش رسيدن عافيت به مازندران و مردم شريفش است. كه تهش ربطي به ساروي و بابلي و رامسري و بهشهري و... بودن ندارد. كه تهش توسعه كل مازندران مهم است و شكوفايي بيشترش. كه تهش وقتي يك روزي حسين‌زادگان از استانداري مازندران برود، مي‌شود در قابي بزرگ با خطي درشت نوشت؛ «خدا پدر و مادرش را بيامرزد كه حال استانمان را 
خوب كرد». 
پ.ن: این‌طوری، احتمالا خاکستری از شرق و مرکز و غرب مازندران رخت بر می‌بندد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی