آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 10:39
«خبرشمال» با توجه به خبر افزایش 4 درصدی نزاع در مازندران بررسی می‌کند؛

خشمی که عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


مدیرکل پزشکی قانونی مازندران در تازه‌ترین اظهارات خود، از افزایش 4 درصدی مراجعان نزاع به درب ادارات پزشکی قانونی خبر داد.

علی عباسی با اعلام این خبر که سال گذشته ۲۳ هزار و ۵۴۲ نفر به دلیل وقوع نزاع با ۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۹۶، به مراکز پزشکی قانونی مازندران مراجعه کردند، گفت: بر اساس این گزارش بیشترین نزاع به ترتیب مربوط به شهرستان‌های ساری و میاندورود با ۵ هزار و ۲۹۶، بابل با ۲ هزار و ۹۲۵، آمل با ۲ هزار و ۳۰۹ نفر و کمترین این موارد به ترتیب در شهرستان‌های عباس‌آباد با ۳۲۴ و فریدونکنار با ۴۶۳ نفر ثبت شده است.

*کم تحملیم!
دکتر علی عباسی افزود: بر اساس گزارش مراکز پزشکی قانونی استان، شهریور با ۲ هزار و ۳۴۰ مورد، مرداد ۲ هزار و ۳۰۲ و تیر با ۲ هزار و ۲۵۲ نفر به ترتیب، بیشترین و اسفند پارسال با هزار و ۶۰۲ نفر کمترین ماه ثبت شده است.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با تاکید بر اینکه نزاع و درگیری، بیشترین دلیل مراجعه افراد به مراکز پزشکی قانونی است گفت: بخش قابل توجهی از افراد به دنبال وقوع نزاع و درگیری با معرفی مراجع قضایی و انتظامی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده و بر اساس نوع و میزان آسیب‌دیدگی با توجه به قانون مجازات اسلامی برای آنان گواهی صادر می‌شود.
دکتر علی عباسی یکی از دلایل بالا بودن آمار نزاع را، کم تحمل بودن افراد جامعه عنوان کرد و افزود: با آموزش مهارت‌های زندگی به ویژه در سنین پایین، میزان تحمل افراد در شرایط استرس بالا رفته و افراد به جای درگیری فیزیکی با بحث، گفتگو و تفاهم، مشکلات میان خود را برطرف می‌کنند.

*آمار بالای پرونده‌های تشکیل شده در شعبات دادگستری استان با موضوع نزاع و درگیری 
رییس کل دادگستری مازندران نیز بارها در گزارش‌های سالانه خود در خصوص فراوانی موضوع تشکیل پرونده‌ها، بیشتر پرونده‌ها در این استان را به موضوعاتی از قبیل اهانت، تهدید، تخریب، طلاق، درگیری و نزاع و اختلافات خانوادگی مرتبط دانسته است.

*نزاع چیست؟
نزاع، به طور کلی، به زد و خورد فیزیکی بین دو یا چند نفر اطلاق می‌شود که به بروز آثار یا عوارض جسمی یا روانی منجر شود و از جمله موضوعاتی است که در فرهنگ بعضی از افراد، شاخص قدرت و یا دفاع از منزلت اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود. این مسئله در جامعه در زمره آن دسته از آسیب‌هایی است که با ایجاد اختلال در روابط اجتماعی، فضایی آکنده از کینه، نفرت و دشمنی را درمیان افراد جامعه بوجود می‌آورد و در روابط اجتماعی به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی که ناشی از روابط ناسالم انسانی‌ است، از آن یاد می‌شود.
توصیف نزاع و تبیین علل و عوامل آن، هم از لحاظ کمی و کیفی و هم از لحاظ علمی و اجتماعی اهمیت دارد، زیرا از لحاظ علمی، نزاع مسئله‌ای اجتماعی، واقعی، قانونمند و قابل شناخت محسوب می‌شود و از لحاظ اجتماعی به مثابه یکی از موانع توسعه اجتماعی انسانی به شمار می‌رود.

*انواع مجازات بر اساس سطح خشم و نزاع
یک جامعه شناس و کارشناس رسمی پایه یک دادگستری در این باره می‌گوید:« نزاع همچون سایر ناهنجاری‌های اجتماعی به واسطه عوامل مختلف اجتماعی و فرهنگی رشد و نمو می‌یابد و در گروه وقایع جنایی و کیفری دسته‌بندی می‌شود. مطابق ماده 615 قانون مجازات اسلامی هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه نمایند هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات زیر محکوم می‌شوند:
1ـ در صورتی که نزاع منتهی به قتل شود به حبس از یک تا سه سال.
2 ـ در صورتی که منتهی به نقص عضو شود به حبس از شش ماه تا سه سال.
3ـ‌ در صورتی که منتهی به ایراد ضرب و جرح شود به حبس از سه ماه تا یکسال.
مطابق تبصره دوم همین ماده قانونی مجازات‌های فوق مانع اجرای مقررات قصاص یا دیه حسب مورد نخواهد شد.

*در نبود آموزش کنترل خشم، جامعه هر روز آبستن اتفاقی تلخ خواهدبود
دکتر معصومه بااوش، با تاکید بر ضرورت ارائه آموزش‌های لازم در این باره می‌افزاید: آموزش مهارت‌های زندگی و مدیریت خشم، با افزایش آستانه تحمل افراد، آنان را از نظر سلامت روانی در وضعیت مصونیت از نزاع قرار می‌دهد و متاسفانه در حال حاضر خلاء این آموزش‌ها در برنامه‌های رسانه‌ای و مدارس به طور کاملا جدی احساس می‌شود.
*جنون آنی و یک عمر پشیمانی
با توجه به افزایش حوادث خشونت‌بار در میان جامعه ایرانی در سالهای گذشته و آماری که سازمان پزشکی قانونی درباره کاربرد سلاح سرد و قتل افراد به وسیله آن اعلام کرده است، ملاحظه می‌شود که افزایش خشونت و کاهش آستانه تحمل از عوامل اصلی وقایع تاسف‌آور به ویژه طی سال‌های اخیر است. از آنجا که وقوع بعضی از قتل‌ها بدون مقدمه قبلی و فاقد نیت و برنامه‌ریزی از قبل بوده است، پرخاشگری لحظه و خروج کنترل رفتار، عوامل اصلی آنها قلمداد می‌شود.
(آنچنانکه قتل شیخ مظلوم و بی‌دفاع همدانی در هفته‌های اخیر به واسطه همین جنون آنی و پرخاشگری در لحظه و بدون نیت و 
برنامه‌ریزی قبلی اتفاق افتاد.)
بروز خشونت در خانواده یعنی درگیری کلامی و فیزیکی والدین، بازی‌های رایانه‌ای که 95 درصد از آنها دارای صحنه‌های خشن هستند، فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای که هدفمند و با برنامه پخش می‌شوند تا با از هم گسستن خانواده‌ها راه را برای ترویج خشونت و نزاع باز کنند و حتی بعضی از فیلم‌ها و سریال‌های داخلی زمینه‌ها و بسترهای اصلی خشونت در جامعه را رقم می‌زنند.

*صحنه‌هایی تلخ از بروز خشونت در جامعه
قتل یک دختر دانشجو در روز روشن و در مقابل دیدگان رهگذران، حمله به قوی‌ترین مرد ایران و جهان، آزارهای کودکان توسط والدین و ناهنجاری‌های مشابه و مرتبط، اصلی‌ترین میوه افزایش خشونت در جامعه است.
بیان حوادث یاد شده بدون کالبدشکافی باعث گسترش نامحسوس خشونت در جامعه است. 
وقتی دو ورزشکار در میدان ورزشی در مقابل چشمان حیرت زده میلیون‌ها تماشاچی با یکدیگر به زد و خورد می‌پردازند چگونه می‌توان به الگوهای رفتاری در جامعه دل بست؟
وقتی از آن مهم‌تر، پدر و مادر خانواده به خاطر یک اتفاق کوچک، گرمای کانون خانواده را به سرمای زمهریر قهر و خشم و کینه تبدیل می‌کنند، در حالی که تا پیش از آن، فرزندان را به مدارا و سازگاری با یکدیگر دعوت می‌کرده‌اند، دیگر چه انتظاری می‌توان داشت که فرزندان در شرایط مشابه و یا حتی بدتر از آن، اقدام به بروز خشم و خشونت‌های افسارگسیخته به طور مثال در مقابل گروه همسالان نکنند؟!

*نتیجه گیری
اینها همه در حالی است که در یک جامعه شاد و با نشاط که به همه ابزارهای کوچک و بزرگ و مستقیم و غیرمستقیم شادی‌افزایی و نشاط‌آفرینی در کنار آموزش مهارت‌های زندگی اجتماعی به افراد جامعه به ویژه برای نونهالان و نوجوانان در مدارس مجهز است، کمتر از جرم و جنایت و قتل و غارت بر اثر نزاع‌های از پیش تعیین شده و یا نشده خبری هست، چون جامعه بر بستری از صلح و صفا و آرامش و دوستی شکل گرفته و وقتی بنای جامعه‌ای بر روی آشتی و صمیمیت و شادی و نشاط شکل گرفته باشد، دیگر نیازی نیست برای برآورده نشدن کمترین حاجات و مطالبات، با یکدیگر به جدال لفظی پرداخته و یا بدتر از آن کار را به درگیری و نزاع فیزیکی کشاند و دست به قبضه شمشیر برد.
بنابراین، تا به اینجای سخن می‌توان اینطور نتیجه گرفت:« مادام که راه‌های کنترل خشم و نشاط‌آفرینی در جامعه‌ای مسدود باشد، هیچ امیدی به کاهش نزاع و درگیری در هر سطحی از آن نمی‌توان داشت.»
از طرف دیگر یادمان باشد که کمرنگ شدن باورهای دینی هم نقش مهمی در این زمینه دارد چرا که به عنوان اهرم اصلی کنترل رفتار شناسایی می‌شود همانطور که بر اساس آموزه‌های دینی ما فروخوردن خشم و عدم پاسخ به بی‌ادبی‌های دیگران جزو اصلی‌ترین رفتارهای انسانی قلمداد شده و مولا علی (ع) فرموده‌اند: بپرهیزید از خشم که آغاز آن جنون و فرجامش 
پشیمانی است. 
بنابراین اگر فقط همین یک جمله سرلوحه رفتار اجتماعی ما قرار گیرد بروز حوادث متوقف شده و شاهد جامعه‌ای آرام و بی‌خطر
 خواهیم بود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی