آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 10:37
گزارش «خبرشمال» از وقوع یک قتل فرهنگی در مازندران؛

«تنکابن» مُرد از بس که سینما ندارد!

 
 
 
 

هومن حکیمی/


اشاره: اینکه شما این مطلب را که با گزارشی از «ایرنا» ادغام شده، تا انتها می‌خوانید یا نه، خیلی در اصل ماجرا تفاوتی ایجاد نمی‌کند چون در هر حالت، اصل ماجرا خیلی تاسف‌بار و اهانت‌آمیز است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در هنگام برپایی جشنواره «وارش» چنان از اهمیت آن و تاثیرش بر رونق سینمای مازندران می‌گفت که انگار ما در فرانسه به سر می‌بریم و اینجا (منظورم آنجا؛ یعنی بابل است) شهر ساحلی «کَن» است. همان لحظه به همکار محترم و صاحب تفکرم؛ «اشکان جهان‌آرای» گفتم که «این ره که اینها می‌روند به ترکستان است». 
این مسأله در دیگر رفتارهای «محمود شالویی» هم البته نمود بارز و آشکاری دارد. او به زیبایی و شایستگی از شعر و ادبیات و تئاتر و خوشنویسی و... می‌گوید و از نیاز به زمان طولانی برای نتیجه گرفتن در حوزه فرهنگ و هنر اما این را نمی‌گوید که برای نتیجه گرفتن در درازمدت، نیاز به نتیجه‌گیری در کوتاه و میان مدت نیز هست. یعنی نمی‌شود مثلا تئاتر مازندران بودجه متوسط هم نداشته باشد و سالن‌های درست و حسابی نداشته باشد و آموزش درست هم و... و آن وقت با سمینار و حرف‌های قشنگ زدن، معجزه بشود و تئاتر مازندران، جهانی شود!
نمی‌شود که کاغذ، گران و گران‌تر شود و هزینه چاپ سر به فلک بکشد و مطبوعات تبدیل به رپرتاژ‌نامه شوند و رانت و... و آن‌وقت ادعا کنیم که مازندران در بخش رسانه‌های مکتوب، جزو قطب‌های کشور است!
نمی‌شود که سینما نداشته باشیم و همین چند تا سالن نیمه استاندارد در شهرهای مازندران، پرچمدار رونق آن باشند و مثلا سینما «سپهر» ساری از کلی بدهکاری بنالد و مجبور شود دست به سوی نهادهای دیگر دراز کند و همایش و سمینار برگزار کند تا چرخش بچرخد و آن‌وقت آقای مدیر کل، چندصد میلیون هزینه جشنواره‌ای کند که داخلش «برای اینکه فلانی ناراحت نشود، یک جایزه هم به او بدهیم»!
من و چند نفر دیگر البته اینهایی را که نوشتم، بارها و بارها گفته‌ایم و نوشته‌ایم و حتی به شکل حضوری هم به آقای مدیرکل و برخی مسوولان دیگر عرض کرده‌ایم. تقریبا هم همه‌شان تایید کرده‌اند و قول داده‌اند که فلان و بهمان اما همچنان «نقطه اول خط»!
 حالا دوباره و چندباره، شاهد از غیب رسیده است و سینمای «تنکابن» هم به کما رفته است.
حرف‌های شهردارش را در این‌باره که بخوانیم و بعد آن را بگذاریم کنار ادعاهایی که رییس ارشاد تنکابن کرده و انتظار شهروندان تنکابنی، آن موقع است که متوجه می‌شویم، چرا من و امثال من می‌گوییم که فرهنگ و هنر در مازندران تبدیل به یک شوخی قدیمی و بی‌مزه شده است... .
ناامیدانه سایت رسمی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران را هر روز رصد می‌کنم. تعداد اخبار و گزارش‌هایش و کیفیت و کمیت آنها خیلی واضح نشان می‌دهد که در این اداره‌کل خبری نیست و هیچ‌کس به این فکر نمی‌کند که اداره فرهنگ و هنر استانی مانند مازندران، در کنار اینکه پول و برنامه می‌خواهد، «جنم» هم لازم دارد.
راستی، ما از تهاجم فرهنگی، زیاد می‌گوییم اما حواسمان به خودزنی فرهنگی نیست.

ایرنا گزارش می‌دهد؛

غفلت دستگاه‌های فرهنگی

تعطیلی تنها سینمای شهرستان تنکابن با وجود برخی اعتراض‌های مردمی همچنان ادامه دارد و دستگاه‌های مربوطه نیز تاکنون اقدام موثری در جهت بازگشایی مجدد آن انجام نداده‌اند.
شهرستان تنکابن در گذشته نه چندان دور چهار سالن سینمایی به نام‌های انقلاب (شهر فرنگ)، ایران، کاپری و شقایق داشت و بسیاری از مردم برای گذراندن اوقات فراغت و دیدن فیلم‌های روز کشور به آنجا می‌رفتند و لحظات شاد و مفرحی را سپری می‌کردند.
با گذشت زمان، سینماها یکی پس از دیگری دستخوش تغییراتی شدند و چراغ هنر هفتم در این سالن‌ها یکی پس از دیگری
 خاموش شد. 
سینما کاپری در اوایل انقلاب دچار آتش‌سوزی شد و پس از گذشت سال‌ها سرانجام با تغییر کاربری به مجتمع تجاری تبدیل شد و سینما شقایق نیز که در شهر خرم آباد واقع بود نیز به صورت متروکه همچنان باقی مانده اما سینماهای ایران و انقلاب به کار خود ادامه می‌دادند تا اینکه سینما ایران با ظرفیتی حدود 450 نفر بر اثر برف شدید سال 92 تخریب شد و هیچ اقدامی هم جهت بازسازی آن صورت نگرفت.
سینما انقلاب هم که حدود 500 نفر ظرفیت داشت پس از چندین بار بسته شدن و بازگشایی مجدد سرانجام در ماه های پایانی سال 97 به طور کامل تعطیل شد تا پرده نقره‌ای آن برای همیشه سفید بماند.
اکنون بیش از چهار ماه از تعطیلی تنها سینمای شهر تنکابن می‌گذرد و تلاش‌ها برای بازگشایی مجدد آن بی‌نتیجه مانده است و مردم و به ویژه جوانان از دیدن فیلم‌های روز سینمای ایران بر روی پرده نقره‌ای محروم مانده‌اند.

 تعطیلی سینما نتیجه غفلت فرهنگی مدیران
یک شهروند تنکابنی با ابراز تاسف از تعطیلی تنها سینمای این شهر، گفت: متاسفانه در شرایطی که فیلم‌های بسیار خوبی بر روی پرده سینماهای کشور است و فروش بالای فیلم‌ها نشان از استقبال خوب مخاطبان دارد، مردم این شهر از دیدن این فیلم‌ها محروم شده‌اند.
عارف نفاستی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در شهری که به‌عنوان مرکزی فرهنگی همواره در

هنر و هنرپروری پیشگام بوده و در عرصه هنر نمایش و سینما اساتید و بازیگران ارزشمند و فرهیخته‌ای را تقدیم جامعه کرده و مردمان آن نگاه ویژه‌ای به مقوله فرهنگ و هنر دارند، نداشتن سالن سینما بسیار غم انگیز و دردناک است.
وی اظهار داشت: بسته شدن یک مرکز فرهنگی همچون سینما نتیجه غفلت فرهنگی مدیران دستگاه‌های مربوطه است و این مسئله به مراتب آسیب‌های بیشتری را در مقایسه با تهاجم فرهنگی خواهد داشت.
این شهروند با انتقاد از سکوت و بی تفاوتی مسئولان نسبت به بسته شدن سینماهای این شهر، افزود: مدیرانی که دغدغه فرهنگی دارند و جلسات متعددی پیرامون این موضوع برگزار می‌کنند باید نسبت به بسته شدن سینماها به افکار عمومی پاسخ بدهند اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخ روشنی از آنها شنیده نشد.

سینماهای مجتمع آدینه در انتظار بخش خصوصی
شهردار تنکابن با ابراز تاسف از بسته شدن تنها سینمای این شهر گفت: پس از اطلاع از این موضوع تلاش‌های زیادی جهت خرید سینما انقلاب صورت گرفت تا پس از بازسازی، مجددا به فعالیت خود ادامه دهد اما متاسفانه توافقی در این زمینه حاصل نشد.
محمد زرودی گفت: مالک هر دو سینمای ایران و انقلاب یک شخص حقیقی بود که متاسفانه در سال‌های گذشته فوت کرده و اکنون در دست وراث قرار دارند و نتوانستیم با آنها جهت خرید یک سینما به توافق برسیم.
وی به سینماهای در حال ساخت مجتمع فرهنگی تجاری آدینه اشاره کرد و اظهار داشت: این سینماها بر اساس توافق صورت گرفته مربوط به شهرداری است و می‌توانیم آنها را به بخش خصوصی واگذار نماییم.
زرودی افزود: نداشتن سالن سینما در شهری همچون تنکابن با پیشینه تاریخی و فرهنگی درخشان بسیار غم انگیز است و تلاش خواهیم کرد تا هر چه سریع‌تر چراغ هنر هفتم در این شهر روشن شود.

 ورود دو سرمایه گذار بومی برای احداث سالن سینما در تنکابن
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن درباره آخرین وضعیت سینما انقلاب این شهرستان گفت: در طول دو سال گذشته در سینما انقلاب پخش فیلم و اجرای برنامه‌های هنری صورت می‌گرفت تا اینکه در آخرین جلسه کمیسیون بند 5 ایمنی مواردی در خصوص ایمن نبودن سالن سینما مطرح شد.
بابک شمس ناتری افزود: با توجه به ایراداتی که در ایمنی سالن سینما مطرح شد، به بهره‌بردار اعلام گردید که تا زمان رفع مشکلات، اکران فیلم صورت نگیرد.
وی با بیان اینکه بحث ایمنی یکی از نکات حائز اهمیت در هر مرکز هنری است، اظهار داشت: در این زمینه بهره‌بردار با مالکین سینما صحبت‌هایی داشته و منتظر اتفاقات خوبی در این زمینه هستیم.
شمس ناتری گفت: در حال حاضر با رایزنی‌های صورت گرفته، یکی از هنرمندان شهرستان جهت راه‌اندازی سینما سیار به استان معرفی شده تا به اکران فیلم‌های روز سینما در نقاطی که ظرفیت و شرایط آن مهیا باشد، بپردازد.
وی در ادامه از رایزنی با دو سرمایه گذار بومی برای ساخت سینما در این شهرستان خبر داد و افزود: نخستین سرمایه گذار در حال احداث یک مجموعه تفریحی، گردشگری و پذیرایی در یک نقطه از ساحل شهرستان است که با صحبت‌های انجام شده قرار است یک سالن سینما با ظرفیت مناسب نیز احداث نماید.
شمس ناتری گفت: سرمایه گذار بومی دیگر با توجه به اینکه دو سازه در حال ساخت دارد اعلام نموده که در هر دو سازه فضای مناسب برای ایجاد سالن سینما وجود دارد و بنابراین قرار است بازدیدی از محل صورت گیرد و نتیجه نهایی به زودی اعلام می‌شود.
این مسئول گفت: موضوع سینماهای مجتمع آدینه که توسط شهرداری مطرح شده به دلیل مشکلات حقوقی زمان بهره‌برداری آنها مشخص نیست و در حال حاضر تنها گزینه اصلی و قطعی همان دو سرمایه گذار بومی می‌باشد. 
شهرستان 166 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران 
واقع است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی