آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 09:52
گزارش«خبرشمال» درپی مرگ بانوی ساروی درمیانه ی یک عمل جراحی ساده

آیا قصور پزشکی جزئی از پزشکی است؟!

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


پس از تحقیق و بررسی بسیار و علیرغم میل باطنی به عمل جراحی لوزه سوم دختر چهارساله‌اش نیوشا رضایت داده بود. 
او پس از ماه‌ها جنگ درونی با خود این تصمیم را گرفته بود! چون می‌دانست دختر کوچکش باید چه پروسه احتمالا دردناک و حساسی را پشت سر بگذارد و می‌ترسید که مبادا توان این عمل جراحی را نداشته باشد و البته هیچگاه به این موضوع فکر هم نکرده بود که شاید...
پزشک متخصص با اعتماد بنفس بسیار بالایی به او اطمینان خاطر داده بود که اصلا جای هیچگونه ترس و دلهره و نگرانی وجود ندارد و در سال ده‌ها نفر از کوچک و بزرگ برای عمل جراحی لوزه سوم به من مراجعه می‌کنند و همه آنها بعد از گذشت چند روز به زندگی عادی خود بازمی‌گردند و برای هیچ کدام‌شان هم هیچ مشکل خاصی پیش نیامده
 است و...
اما سرنوشت برای نیوشای کوچولوی ما طور دیگری رقم خورد و متاسفانه او که هنوز چهار بهار بیشتر را به چشم ندیده بود، به دلیل چیزی که «قصور پزشکی‌»‌اش می‌خواندند، در اتاق عمل و در حالت بیهوشی، زندگی را بدرود گفت و پدر و مادر و برادر بزرگترش را در غم بزرگی فرو برد.
اما پدر نیوشا هم بیکار ننشست و تمام سعی‌اش را کرد تا بتواند دستکم با محکوم کردن پزشک، آبی بر آتش درون خود و خانواده‌اش بریزد اما بالاخره قانون، درست جلویش درآمد و اوضاع آنطوری پیش نرفت که دلش می‌خواست.
پدر نیوشا، بالاخره پس از دویدن‌های بسیار خسته شد و وقتی دید تلاش‌هایش به جایی نمی‌رسد، در نهایت پزشک را به خدای نیوشا واگذار کرد و تمام.

*داستان تلخ اما تکراری
اما این داستان، بارها در جای جای ایران و البته مازندران تکرار می‌شود و فریاد بسیاری از خانواده‌های دردمند که با هزار امید و آرزو عزیزان‌شان را بدست پزشک می‌سپارند، اما با پیکر بی‌جان آنها مواجه می‌شوند به جایی نمی‌رسد.
به غیر از قصور و اشتباهاتی که منجر به مرگ بیماران می‌شود، گاه نیز سهل‌انگاری‌ها و بی‌احتیاطی‌هایی اتفاق می‌افتد که بر اثر آن، جان بیمار گرفته نمی‌شود اما نقصانی برای او پیش می‌آید که گاه نیز غیرقابل جبران است.
به طور مثال، بارها این خبر را از اینترنت و یا روزنامه و اخبار تلویزیون خوانده و یا شنیده‌ایم که دکتر متخصصی برای درآوردن کیست و یا تومور از اندام‌های داخلی بدن بیمار، به یکی از اعضای داخلی دیگر او آسیب رسانده است و یا این طنز تلخ که پنس یا قیچی اتاق جراحی بعد از سالها جاخوش کردن در بدن بیمار و دردهای گاه و بیگاه او، بالاخره پس از سالها و بعد از گرفتن عکس رادیولوژی، طی عمل جراحی دیگری از بدن او خارج شد.

*تعریف قصور پزشکی و تفاوت آن با تقصیر پزشک
بنا به گفته رئیس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران، قصور و تقصیر به‌عنوان مصادیق خطا از دو حیث مدنی و کیفری قابل‌بررسی است، تقصیر پزشکی اما معادل خطای جزایی است و تفاوت «قصور پزشکی» و «تقصیر پزشکی» در این است که در «تقصیر پزشکی» نوعی عمد نهفته است و اراده قبلی در آن دخالت دارد اما در «قصور پزشکی» نوعی غفلت وجود دارد که از روی سهو اتفاق می‌افتد. دکتر محمود عباسی، ادامه می‌دهد:« تقصیر پزشکی مصادیقی دارد که بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی، نبود مهارت و رعایت نکردن نظام دولتی مصادیق آن را تشکیل می‌دهد و قانون‌گذار در قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ مصادیق تقصیر پزشکی یا همان خطای جزایی را شامل «بی‌احتیاطی» و «بی‌مبالاتی» می‌داند و نبود مهارت و رعایت نکردن نظام دولتی ذیل بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی قرار می‌گیرند؛ اکثر شکایات بیماران یا اطرافیان آنها از پزشکان در خصوص «خطا در تشخیص»، «بی‌احتیاطی» و «بی‌مبالاتی در معالجه و درمان بیماران» یا «مراقبت‌های بعد از عمل جراحی» است.

*قصور پزشکی چگونه قابل اثبات است؟
بر اساس اظهارات این پزشک، علاوه بر قانون مجازات اسلامی که به ماهیت تقصیر پزشکی و جرایم مرتبط با آن می‌پردازد و مجازات حاکم بر جرایم و تقصیرات را مقرر می‌کند؛ قانون آیین دادرسی کیفری نیز نحوه اثبات دعوی و چگونگی اثبات و رسیدگی به آن را بیان کرده است؛ در این رابطه تقصیر پزشکی با اخذ نظریه کارشناسی از سازمان پزشکی قانونی یا سازمان نظام پزشکی ثابت می‌شود.

*چگونگی مجازات پزشکانی که دچار قصور می‌شوند؟
دکتر عباسی همچنین در خصوص مجازات پزشکانی که سهوا دچار خطا در تصمیم‌گیری یا اعمال آن می‌شوند، توضیح می‌دهد:« در صورت احراز تقصیر پزشکی توسط بازرس و حکم قاضی محکمه، برای جبران خسارت وارده ممکن است پزشکان و کادر درمانی به پرداخت دیه یا ارش محکوم شوند و از حیث جنبه عمومی جرم به مجازات یا مجازات‌های جایگزین حبس که در ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن پیش‌بینی شده است محکوم می‌شوند که البته تا زمان اصلاح قانون مجازات اسلامی، قاضی محکمه مجازات حبس را می‌توانست تا یک سوم تقلیل دهد که در قانون جدید حذف شده است.

*فوت خانم ساروی در اثر یک جراحی کوچک و ساده
اما فوت یک بیمار بانوی ساروی بر اثر یک جراحی ساده زنان، برای چندین و چندمین بار، از احتمال وجود یک قصور پزشکی حکایت می‌کند. اما این بار ماجرا برخلاف همیشه، این بار نه از سمت خانواده متوفی، بلکه از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و آن هم به دلیل پیگیری‌های خبرنگاران و اصحاب رسانه و راحت شدن خیال افکار عمومی رقم می‌خورد.

*تا هفته آینده، علت مرگ بررسی و اطلاع‌رسانی می‌شود
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، درباره علت مرگ و اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار کرد: این خانم برای نمونه‌برداری به بیمارستان امیر مازندرانی ساری مراجعه کرده بود.
حامد روحانی‌زاده با اعلام اینکه برای انجام عمل، بیهوشی سبک به بیمار داده می‌شود، گفت: وقت عمل حدود یک ربع بوده که بیمار در حین درمان دچار ایست قلبی می‌شود و اقدامات درمانی در اتاق عمل، برای احیا پاسخگو نبوده و بیمار فوت می‌کند.
وی اضافه کرد: برای بررسی علت مرگ، پرونده بیمار را درخواست کردیم و تیم نظارتی دانشگاه، کل اتاق عمل را مورد بررسی قرار داده و از کارکنان و پرسنل بیهوشی هم مصاحبه گرفتیم و در جلسه کاری دانشگاه موضوع به‌ صورت ویژه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال قصور در درمان وجود دارد، افزود: خانم دکتر جراح نقشی در علت فوت ندارد، به این دلیل که اقدام درمانی بسیار ساده‌ای را انجام می‌داد، اگر قصوری رخ داده باشد باید در روند بیهوشی مورد بررسی قرار گیرد.
روحانی‌زاده تأکید کرد: اگر بیمارستان و تیم آنها قصور داشته باشد، برخورد انتظامی شدیدی با آنها انجام می‌شود و بنده در این زمینه حساسیت خاصی دارم.
وی در پایان گفت: هفته آینده این موضوع را بررسی و نتایج آن را برای انتشار اطلاع‌رسانی می‌کنم.

*برخورد انتظامی در صورت  وقوع خطای پزشکی با متخلفین
دکتر گوهردهی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز طی گفت‌و‌گوی کوتاهی با خبرشمال با تاکید بر اینکه با رضایت خانواده کارهای قانونی تدفین متوفی انجام گرفته است و در حال حاضر، دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای رفع شبهات و ابهامات، موضوع رسیدگی پرونده متوفی را در دستور کار قرار داده است، اظهار داشت: دانشگاه، فعلا بر اساس مستندات دریافتی و گزارش پزشکی مشغول بررسی پرونده است و تا زمان اتمام بررسی‌ها، پاسخ قطعی را نمی‌توان داد، اما این اطمینان را به همه کسانی که این پرونده را دنبال می‌‌کنند، می‌دهیم که در صورت اثبات وقوع جرم و خطا از سوی هریک از کادر پزشکی، برخورد انتظامی با فرد یا افراد متخلف انجام خواهد گرفت.

*سخن پایانی
پاسخ به این سوال که این بانوی ساروی واقعا عمرش به این دنیا بود یا نه را تا هفته آینده و از زبان معاون دانشگاه علوم پزشکی خواهیم گرفت، اما جواب این سوال که قصور یا تقصیر پزشکی تا به کی می‌خواهد جان بیماران را بگیرد معلوم نیست چه زمانی و چه کسی خواهد داد و این بازه زمانی کاملا باز، کمی تا قسمتی نگران‌کننده است! هرچند که برخی معتقدند:« قصور پزشکی نیز همچون اشتباه داور در فوتبال، جزئی از داوری (پزشکی) است و کاری‌اش هم
 نمی‌شود کرد!»

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی