آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 09:50
ارزیابی «خبرشمال» از ضرورت استفاده از فرصت حضور سه معاون مازندرانی در وزارت راه و شهرسازی و نگاه محبت‌آمیز استاندار سابق مازندران

قدرشناسی و مردمداری به سبک اسلامی

 
 
 
 

به قلم مهدی روحی/
  مدیر مسئول روزنامه خبرشمال/


 
قرآن مجید در آیه 216 سوره مبارکه «بقره»، صراحتاً بیان فرمود:«چه بسا اتفاقی که برایتان افتاده را خوش نمی‌دارید در حالیکه آن اتفاق، در نهایت به نفع شماست». روزی که نام مهندس «محمد اسلامی» به‌عنوان استاندار مازندران، در هیأت دولت تدبیر و امید طرح شد، بسیاری از دلسوزان و بزرگان استان البته از سر دلسوزی و نه با نیّت شیطنت، به انتخاب یک فرد غیربومی، انتقاد کردند با این استدلال که در مازندران، مدیر لایق برای پوشیدنِ قبای استانداری، زیاد است.
 مدت زمان کوتاهی پس از اینکه این مدیر بلندقامت اصفهانی، کار خود را در ساختمان سفید خیابان انقلاب ساری، آغاز کرد بسیاری از همان معترضان، تغییر عقیده داده بودند و حتی زمانی‌که سخن از رفتن استاندار مازندران به اتاق وزارت راه و شهرسازی شد، بسیاری از همان دلسوزان، اعتراض داشتند که چرا سایه  این مدیر توانمند را به این زودی از سر مازندران و شهروندانش، کوتاه می‌کنید؟ این افراد این بار نیز از سر دلسوزی، احساس می‌کردند اگر «اسلامی» استاندار بماند، برای مازندران اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد. این تغییر نگاه که در عرض چندماه ایجاد شد به رفتار و باورهای محمد اسلامی استاندار سابق مازندران برمی‌گردد که در ادامه به برخی از آنان اشاره می‌شود.

یک)
 محمد اسلامی فردی به معنای واقعی کلمه، شریف و متشرّع بود بدون اینکه کمترین تمایلی به «ریاکاری» و تظاهر داشته باشد. یکی از دوستان نزدیک وی می‌گفت: زمانی‌که در سمت معاونت وزارت وفاع خدمت می‌کرد، ماهانه مبلغی از حقوق شخصی خود به وی می‌داد تا هزینه قند و چای اتاق را از پول شخصی تأمین کند، اسلامی  این عادت و حساسیت را در استانداری مازندران نیز ادامه داد و امروز در مقام وزیر راه و شهرسازی نیز ادامه می‌دهد. از نظر اعتقادی، فردی که تلاش دارد برای دو کیلو قند و دو بسته چای، مدیون بیت‌المال نباشد، هرگز به مدیریت به‌عنوان فرصتی برای «پولدار شدن و خانه خود را آباد کردن» نگاه نمی‌کند.  

دو)
 بسیاری از افراد و تحلیل‌نویسان براین باور بودند که با آغاز استانداری «محمد اسلامی»، دستِ کم اتاق مدیران ستادی استانداری مازندران را مردانی از اصفهان، قُرُق خواهند کرد. دیدیم که این اتفاق هم نیفتاد و وی تلاش کرد در انتصابات خود نیز از ظرفیت بومیِ مازندران حداکثر استفاده را ببرد و انتخاب «حاج مجید حسین‌زادگان» به‌عنوان معاون سیاسی، اوج این رویکرد بود، ضمن اینکه هرگز بدون مشورت با نمایندگان حوزه‌های انتخابیه و برخی مراجع سیاسی داخل استان، دست به عزل و نصب نبرد و اساساً «تکروی و رویکردِ استبدادی در تصمیم‌گیری‌ها» در دکترین مدیریتی مهندس اسلامی، محلی از اِعراب نداشت.

سه) 
حق نان و نمک که بزرگان فرهنگی ما در گذشته به آن «حق ممالحت» می‌گفتند ازجمله حقوقی است که در فرهنگ کهن ما بسیار مورد تأکید قرار گرفت. شاید برای ما اتفاق افتاده باشد که به حق نان و نمکی که خورده‌ایم، بی‌توجه باشیم اما  مهندس اسلامی که چندماه به اتفاق خانواده خود در مازندران اقامت داشت و به نوعی نان و نمک این استان را خورد و بزرگان و نخبگان مازندران را از نزدیک شناخت و همچنین بر ظرفیت بالای نیروی انسانی این استان، آگاهی یافت، درخصوص مازندران به‌نوعی رفتار می‌کند که گویا زادگاه و وطن وی است. 
بدون اینکه قصد بُت‌سازی از یک انسان را داشته باشم باید بگویم مهندس محمد اسلامی در همین مدت کوتاهی که ساحت مدیریت در مازندران را به یک مدیر بومی و خوشنام سپرد و به وزارت راه و شهرسازی رفت،  برای مازندران کارهایی کرد و گام‌هایی برداشت که پُر بیراه نیست اگر بگوییم بسیاری از نمایندگان نکردند. باور من این است که اگر وی اصالتاً اهل مازندران بود، چه بسا برخی منتقدان دولت، وی را متهم به تبعیض و اعمال نگاه ویژه به مازندران می‌کردند.

چهار) 
بسیاری از مردم و حتی اهل فرهنگ، سیاست را  «کثیف» و قطاری خالی توصیف کرده‌اند، قطعاً یکی از دلایلش این است که قاطبه سیاسیون، خیلی زود گذشته‌ها را فراموش می‌کنند اعم از وعده‌هایی که دادند تا مردمی که در مسیر پرش آنان، موثر بودند تا حتی باورهای گذشته خود را. محمد اسلامی گویا ازجمله معدود مردان سیاست است که گذشته را فراموش نمی‌کند و چند ماه اقامت در میان شهروندان نجیب استان مازندران یکی از همان «گذشته‌ها» است.

پنج)
 در 27 اسفند مهندس محمد اسلامی و
زیر راه و شهرسازی برابر اعلام قبلی، برنامه داشت برای افتتاح چند طرح مهم در مرکز و شرق مازندران، به این استان بیاید. بامداد همان روز موجی از سیلاب در رودخانه‌های مختلف مازندران به راه افتاد و مطابق معمول، مدیران برنامه‌ریز در وزارت راه و شهرسازی، بنا به مسایل حفاظتی و امنیتی  سفر را لغو اعلام کردند و حتی «حسینی» سخنگوی این وزارت‌خانه، با خبرگزاری‌ها گفتگو کرده این خبر را رسانه‌ای کرد.  محمد اسلامی علیرغم خطراتی که در چنین شرایطی برای هر کسی متصوّر است بلافاصله برابر برنامه به سمت مازندران راه افتاد و در میان برف و باران و سرما، برنامه‌هایش را پیش برد.

شش) 
در همان نخستین روزهای پس از آغاز به کار در وزارت راه و شهرسازی، کلید یکی از معاونت‌ها را به مهندس علی نبیان معاون سابق هماهنگی امور عمرانی خود در استانداری مازندران سپرد. عبدالهاشم  حسن‌نیا مازندرانی دیگری که  رییس سازمان راهداری بود را ابقا کرد و در نهایت در روزهای گذشته، «مهدی عبوری» شهردار محبوب مرکز مازندران را به معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی منصوب کرد.
نکته مهمی که نباید از نظر دور داشت  اینکه در هیچ مقطعی از تاریخ وزارت راه و شهرسازی، این وزارت‌خانه به اندازه امروز با مازندران، مهربان نبود. امروز وزیری اصفهانی و مصمم در وزارت راه و شهرسازی مستقر است که بهتر از بسیاری از مدیران مازندران، وضعیت راه‌ها و محورهای مواصلاتی این استان را می‌شناسد و از چالش‌های مازندران در این بخش آگاهی ریز و دقیق دارد. وجود سه معاون وزیر در این وزارت‌خانه ازجمله امتیازاتی است که فرصت را برای اجرای طرح‌های زیرساختی و توسعه‌محور مغتنم ‌کرد.   
استاندار مازندران، مدیران دستگاه‌ها و اعضای مجمع نمایندگان استان به خوبی از مشکلات محورهای استان آگاهی دارند ضمن اینکه در مقام نظر، هیچ کس با این گزاره مخالفتی ندارد که «راه‌ها و شریان‌های مواصلاتی زمینی، دریایی و هوایی، محور  و از مولفه‌های ضروری توسعه محسوب می‌شوند». از نمایندگان استان توقع داریم با هوشمندی و وقت‌شناسی، هر چه سریعتر اقدام به اخذ امتیازاتی برای محورهای استان کنند، محورهایی که درحقیقت به مردم تمام کشور و نه تنها شهروندان مازندران، خدمت می‌رساند و همانند سفره‌ای در مقابل چند ده میلیون نفر مسافر، پهن هستند اما همواره از فقر اعتبار رنج می‌بردند چون  سرویس ملی می‌دادند و اعتبار محلی می‌گرفتند.
پایان سخن اینکه استان مازندران، پیش از این هم استاندار اصفهانی داشت اما این اصفهانی، با دیگران تفاوت‌های بنیادین دارد. مدیران ارشد استان و نمایندگان نیز بهتر است به جای اینکه به تخریب رقبا و گرفتن پای همدیگر، مشغول باشند با هم‌افزایی و هم‌گرایی برای این بخش اقدامی عاجل به‌عمل آورند. فرصتی که امروز در وزارت راه و شهرسازی برای مازندران، مهیا شد قطعاً در گذشته وجود نداشت و شاید هرگز چنین هماهنگی بین مدیران ارشد این وزارت‌خانه و نیازهای مازندران در حوزه محورهای مواصلاتی، فراهم نشود/.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی