آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 31 فروردين 1398 08:38
خبرشمال، از عزم جدی و دستور اکید استاندار برای رفع بیکاری در استان گزارش می‌دهد

تشکیل جبهه اشتغال در برابر لشگر بیکاری

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


مدل محرک توسعه مازندران هفته آینده به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود.
این جمله‌ای بود که استاندار مازندران طی جلسه اداری که در دو روز گذشته در نور و محمودآباد برگزار شده بود، به زبان آورد.
احمد حسین زادگان در این جلسه با بیان اینکه این مدل،‌ شبیه مدل‌ جهادی دهه 60 است که بر اساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها، دستگاه‌ها باید پای کار باشند. وی با اعلام اینکه نقش همه دستگاه‌ها از صدا و سیما گرفته تا نیروهای نظامی و انتظامی و سایر دستگاه‌ها در مدل محرک توسعه به درستی تعریف شده است، توضیح داد: هسته‌ای در شهرستان‌ها تشکیل می‌شود که فرماندار، نماینده مجلس و امام جمعه به عنوان پایه‌های اصلی و یک معاون استاندار و مدیرکل به عنوان معین آن شهرستان محسوب می‌شوند و سپاه هم در کنار ما به عنوان معین شهرستان‌ها انتخاب می‌شود و بخش‌های خصوصی هم ورود پیدا می‌کنند.
حسین زادگان هدف از اجرای مدل محرک توسعه را ایجاد اشتغال در مناطق محروم با استفاده از تسهیلات کم بهره دولتی و کمک سایر نهادهای اجرایی برشمرد و تاکید کرد: باید از ظرفیت نمایندگان استان برای توسعه همه جانبه استان بهره‌مند شویم. 
 استاندار مازندران با بیان اینکه همه باید در کنار هم به توسعه مازندران اهتمام کنیم، گفت: از حواشی باید بپرهیزیم و با ظرفیت‌های استانی و ملی جایگاه و حق مردم مازندران را محقق نماییم.
 وی یکی از راه‌های ساده حل مشکلات استان و دستیابی به توسعه با نگاه به رضایتمندی مردم را حضور در بین مردم و برگزاری جلسات رو در رو و شنیدن مشکلاتشان برشمرد و افزود: ارتباط هرچه نزدیک‌تر با مردم به رفع مشکلات کمک شایانی می‌کند.
*مدل‌های محرک توسعه باید بر اساس استعدادهای هر منطقه تعیین شود
اما در تحلیل این نکات ابتدا به مسئله بسیار مهم تحرک توسعه از نگاه استاندار می‌رسیم.
همانگونه که دانشمندان علم اقتصاد اذعان دارند، نسخه‌های اقتصادی برای پیشرفت و توسعه در هر منطقه‌ای با سایر مناطق تفاوت دارد و عمده تفاوت‌ها نیز از فرق میان ظرفیت‌های و استعدادهای هر منطقه ناشی می‌شود و بنابراین، قبل از هرگونه تصمیم‌گیری برای تعیین مدل‌های محرک توسعه و پیشرفت باید بر روی این موضوع، به وجه احسن دقت شود تا حقی از استعدادی ضایع نشود.
به طور مثال در منطقه‌ای که کشاورزی رونق فراوان دارد، به رغم وجود بیکاری در میان جوانان، نباید بکوشیم تا صنعت را بر آن مقدم داشته و همان اندک کسب و کار کشاورزی را کساد کنیم، 
بلکه باید تلاش کنیم تا دستکم با آوردن صنایع تبدیلی مرتبط با کشت و کار منطقه، علاوه بر خنثی کردن تاثیرات بیکاری در زندگی مردم، پایه‌های کشاورزی منطقه را استحکام بخشیم.

*الگوگیری از مدل جهادی دهه 60 ، در شکل نه در محتوا
اینکه استاندار محترم در جایی از سخنانش، به موضوع مدل جهادی دهه 60 اشاره کرد، در واقع نه معنای کپی برداری از معنای آن، بلکه الگو گرفتن از شکل کار، یعنی کار جهادگونه بوده است، چراکه مدل محرک توسعه در سال‌های دهه 60 بر اساس دغدغه‌ها و ظرفیت‌های آن زمان تدوین شده است و حال آنکه ظرفیت‌ها و استعدادهای سال‌های دهه 90،  با 30 سال گذشته تفاوت‌های آشکاری دارد.

*پای کار بودن از صدر تا ذیل
احمد حسین زادگان در این طرح بنیادین از همه دستگاه‌های اجرایی از صداوسیما گرفته تا نیروهای مسلح خواسته است تا پای کار باشند، زیرا می‌داند زمانی، کارها در امر اقتصاد و اشتغال و تولید به خوبی پیش می‌رود که همه دستگاه‌های مرتبط و بعضا کمتر مرتبط، به میدان بیایند و اتحاد، خود، یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌هاست که وقتی به مدد گرفته شود، بزرگ‌ترین و مبارک‌ترین اتفاقات در عرصه اقتصاد رقم خواهد خورد، چه آنکه نشانه‌های بارز این اتحاد و انسجام را در امر خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان در مازندران دیدیم که مسئولان، اعم از نظامی و غیر نظامی، فارغ از هرگونه تعلقی، به مردم خود متعهدانه خدمت کردند.

*توان مدل محرک توسعه می‌تواند بسیار فراتر از ایجاد اشتغال در مناطق محروم باشد
هدف از اجرای مدل محرک توسعه هرچند که از نگاه استاندار مازندران، بیشتر در جهت اشتغالزایی در مناطق محروم قرار است بکارگیری شود، اما مسلم است که این الگو از آن چنان ظرفیتی می‌تواند برخوردار باشد که در سایر بخش‌های اقتصادی نیز سبب تحرک و پویایی شود و البته از این مهم نیز نباید چشم پوشید که اشتغال، خود مولد و محرک سایر بخش‌های اقتصاد خواهد بود.

*استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای توسعه مازندران
شاید نکته پایانی که باید در جمع‌بندی سخنان استاندار محترم از آن سخن به میان آوریم، موضوع بکارگیری از تمامی ظرفیت‌ها، از جمله استفاده از نیروی اراده نمایندگان استان و به دنبال آن سرازیر شدن بودجه‌ها و اعتبارات و تزریق آن به بدنه مولد اقتصاد در مازندران باشد.
کیست که نداند در این سال‌های رفته بر مازندران، چگونه همه کمبودها و کاستی‌ها در زیر چتر سبز طبیعت خدادادی، پنهان شد و هر بار که خواستیم دم بر بیاوریم و از نداشتن‌ها بگوییم، با چماق طبیعت بر سرمان کوبیدند که «شما بسیار دارید اما قدر نمی‌دانید» غافل از اینکه طبیعت هرچه داشت، خرج مان کرد و حالا این ماییم که باید برای حفظ و نگهداشت آن هزینه کنیم.

*سخن پایانی
مدل محرک توسعه چنانچه به درستی اجرا شود، می‌تواند راه را بر بسیاری از مشکلات به ویژه در عرصه اشتغالزایی ببندد و در سالی که به عنوان «رونق تولید» نامگذاری شده است، امیدها و آرزوها را به بار بنشاند.
امیدواریم اکنون که استاندار بومی مازندران به عنوان فرمانده اقتصادی استان، عزم را برای اشتغالزایی بیش از پیش، جزم کرده است، دعوتش را لبیک گفته و تا پایان این جنگ نابرابر با بیکاری با او همراه و همقدم باشیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی