آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 27 فروردين 1398 04:09
ارزیابی «خبرشمال» از سیاست‌گذاری‌های جدید دولت در حوزه گردشگری دریایی در حاشیه خزر

اقتصادِ دریا پایه

 
 
 
 

روز گذشته و در دو جلسه جداگانه، استانداران مازندران و گیلان در جلسه ساماندهی سواحل شرکت کردند و از عزم جدی دولت برای هدایت سرمايه‏گذاران به این بخش خبر دادند و بر استفاده بهینه از اقتصاد گردشگری در سواحل دریای خزر تأکید کردند.
بسیاری از کارشناسان سرمایه‌گذاری بر این باور هستند که علاوه بر ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانِ خداداد که در شمال کشور وجود دارد، بهترین نقطه برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال در سه استان مازندران، گیلان و گلستان دریای خزر است. «اقتصاد دریاپایه» البته مفهومی گسترده است که گردشگری دریایی، به‌عنوان بخشی از آن به‌تنهایی می‌تواند اقتصاد این منطقه را به جنبش و تکاپو درآورد. اما بنا به دلایلی که جای پرداختن به آن در این مقال نیست تا امروز، به اندازه لازم به این موضوع در عمل پرداخته نشد و نتیجه این بی‌توجهی همین بود که «صنعت گردشگری» که در تمام دنیا با عناوینی چون صنعت سبز و صنعت سازگار با محیط زیست شناخته می‌شود در استان‌های مازندران و گیلان در حد  مجموعه‌ای از مشاغل پراکنده، غیر منتظم و فصلی شناخته می‌شود که رونق چندانی در اشتغال و اقتصاد به‌همراه نداشته است. 
روز گذشته و در دو جلسه جداگانه، استانداران مازندران و گیلان در جلسه ساماندهی سواحل شرکت کردند و از عزم جدی دولت برای هدایت سرمایه گذاران به این بخش خبر دادند و بر استفاده بهینه از اقتصاد گردشگری در سواحل دریای خزر تأکید کردند.
احمد حسین‌زادگان در جلسه ساماندهی سواحل مازندران به آمادگی برخی سرمایه‌گذاران برای اجرای اسکله‌های گردشگری اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح پس از تصویب نهایی و تایید صلاحیت سرمایه‌گذاران، قابل‌اجرا است.
وی افزود: افرادی که تمایل برای سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارند پس از تصویب نهایی می‌توانند به دستگاه مربوطه مراجعه کنند.
استاندار مازندران با بیان اینکه این اسکله‌ها برای گشت‌زنی، پذیرایی و تردد گردشگران تعبیه ‌شده‌اند، تصریح کرد: جهت تردد مسافران خط ساحلی ایجاد می‌شود تا تردد دریایی را در استان داشته باشیم.
حسین‌زادگان درباره آزادسازی سواحل نیز افزود: آزادسازی حریم ساحل توسط مجتمع‌های دولتی به‌نحوی که عمومی شود و استفاده عمومی از آن‌ها صورت گیرد، در قالب طرح عملیاتی در حال تهیه و تدوین است تا برای هیأت دولت ارسال شود.
وی با اشاره به اینکه 136 مکان برای ساخت اسکله‌های گردشگری از رامسر تا گلوگاه شناسایی‌شده است، گفت: ساخت اسکله‌های گردشگری توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگری دریایی را به همراه دارد.
استاندار مازندران با بیان اینکه اسکله‌های گردشگری موجب افزایش دسترسی و خدمات گردشگری به گردشگران را در تمام فصول سال فراهم می‌کند، تصریح کرد: اشتغال مستقیم و غیرمستقیم پایدار، توسعه اجتماعی، اقتصادی و توریستی مناطق گردشگری، افزایش ضریب ایمنی سفرها و گشت‌های تفریحی دریایی و ایجاد بستر رفاهی مناسب برای گردشگران ازجمله نقاط مثبت اجرای این پروژه است.
حسین‌زادگان پیش‌بینی هزینه ساخت هر اسکله درجه یک را 700 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این اسکله‌ها توسط متخصصان داخلی و استانی نظیر شرکت کشتی‌سازی صدرا با سازه‌های سبک فلزی ساخته می‌شود.
به گفته استاندار مازندران ساختار این اسکله‌ها به‌گونه‌ای است که مانع رفت‌ و آمد آب دریا نمی‌شود و تمام ملاحظات زیست‌محیطی نیز در نظر گرفته می‌شود».

•  درآمدزایی و اشتغال در  نوار ساحلی گیلان 
استاندار گیلان نیز در پیوند با این موضوع گفت: «در نقاط، مکان‌ها و برخی نوار ساحلی گیلان که جزء نقاط پر استقبال و پر گردشگر هستند باید جهت ایجاد اشتغال برای افراد مختلف و درآمدزایی استفاده کرد.
مصطفی ‌سالاری در جلسه ساماندهی سواحل گیلان در رشت گفت: با توجه به اینکه در فصول بهار و تابستان میزان استفاده مردم و گردشگران از دریا و سواحل بیشتر است باید در این راستا آماده‌سازی‌ها و ساماندهی با دقت و توجه بیشتر انجام شود.
سالاری خاطرنشان کرد: در نقاط، مکان‌ها و برخی نوار ساحلی گیلان که جزء نقاط پر استقبال و پر گردشگر محسوب می‌شوند باید همچنان از این ظرفیت جهت ایجاد اشتغال برای افراد مختلف و درآمدزایی استفاده کرد و تا حد امکان میزان هزینه‌ها را کاهش داد.
نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه حتی در ضعیف‌ترین نقاط و مکان‌های ساحلی گیلان که میزان گردشگر و استقبال‌کننده کمتر بوده نیز باید طرح‌های اشتغال‌زایی و درآمدزایی را اجرا کرد افزود: تعدادی از نقاط و نوار ساحلی گیلان که هنوز عملیات سالم‌‌سازی انجام نشده نیز باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند.
وی به نوع واگذاری، شیوه اجرایی و اقدامات سرمایه‌گذاران جهت اجرای طرح‌ها و سازه‌ها در نوار ساحلی گیلان اشاره کرد و‌ ابراز داشت: در این راستا طرح‌های سالم‌سازی باید
 با دقت بررسی شود که چه نقاطی
 قابل واگذاری به بخش خصوصی هستند.
استاندار گیلان با بیان اینکه طرح‌ها و سازه‌های اجرایی در نقاط و نوار ساحلی باید نمای سازگار با محیط و طبیعت داشته باشند گفت: در اجرای طرح‌هایی مانند رستوران‌، چایخانه، فروشگاه، آلاچیق و دیگر شاخصه‌ها که برای سرمایه‌گذار درآمدزا هستند باید مسائل بهداشتی، پارکینگ، نحوه تفکیک فضاها و مسائل سازه‌ای نیز در نظر گرفته شود.»
حقیقت این است که در شرایط جدید که به دلیل تحریم‌ها، اعتبارات دولتی به شدت اُفت کرد و در برخی موارد از یک چشمه باریکه نیز لاغر تر شد. هوشمندی در مدیریت ایجاب می‌کند در چنین شرایطی سراغ راه برون رفت برویم یا مسیرهای جدیدی خلق کنیم.
یکی از بهترین و موثر ترین راه‌ها به‌ویژه در استان‌های شمالی، تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های اقلیمی و بهره بردن از استعدادهایی چون دریا و جنگل و دعوت از بخش خصوصی برای مشارکت در گسترش صنعت گردشگری است. مسافران داخلی و گردشگران خارجی تمایل غیرقابل وصفی به استان‌هایی چون مازندران،  گیلان و گلستان دارند ضمن اینکه
 قرار داشتن بر سرراه مشهد الرضا(ع خود یکی دیگر از انگیزه‌های ورود مسافر به محورهای استان‌های شمالی است. اگر مسافران و گردشگران، زیرساختهای لازم را 
در این منطقه ببینند و از خدمات‌رسانی رضایت داشته باشند، قطعا مدت
 زمان اقامت خود را افزایش خواهند داد.
تمرکز و تأکیدی که استانداران گیلان و مازندران در استفاده بهتر و بیشتر از دریا و سواحل خزر دارند می‌تواند نشانه امیدبخشی باشد از توجه دولت به صنعت گردشگری، امری که در کوتاه زمان به رونق اقتصاد منطقه و افزایش اشتغال منجر خواهد شد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی