• منتشر شده در یکشنبه, 25 فروردين 1398 09:33
ارزیابی «خبرشمال» از سخنان نماینده گیلان در خصوص تشکیل کمیسیون رونق اقتصادی در مجلس

در حاشیه سیاست‌گذاری‌ها!

 
 
 
 

در چندین شماره «خبرشمال» از مدیران دولتی انتقاد کردیم که علیرغم اینکه رنج مردم و معیشت دشوار خانوارها را می‌بینند و خبر دقیق از تورم، رکود و نرخ‌های نجومی دارند اما اقدام خاصی به‌عمل نمی‌آورند. بی‌توجهی دولت به اقتصاد و فشار تورم موجب شد نوروز امسال، یکی از کم‌نشاط‌ترین نوروزهایی بود که به یاد داریم هرچند ماجرای تلخ سیل در چندین استان و مرگ هموطنان در سیلاب‌های سریالی نیز نوروز 98 را به تلخ و دردناک‌ترین نوروز تبدیل کرد.
با وجود همه مشکلات، مقام معظم رهبری در پیام نوروزی امسال را سال «رونق تولید» نامیدند و در واقع، بر ضرورت رونق اقتصاد و معیشت مردم، تأکید کردند. معظم له افزودند: دولت و مجلس تمام امکانات خود را به سمتی به کار بگیرند که به تقویت بخش دولتی و تولید داخلی منجر شود. اما متاسفانه موجی از سیلاب که از 27 اسفند کشور را در کام  خود فرو برد مانع از این شد که دولت و مجلس، تا این لحظه بتوانند طرحی عملیاتی را برای رونق تولید و جهش اقتصاد، کلید بزنند. کم‌تحرکی دولت موجب شد برخی نمایندگان به «حسن روحانی» اخطار کم‌کاری بدهند و علناً از این موضوع سخن گفتند که دولت عزمی برای حل مشکلات اقتصادی و معیشت مردم ندارد.
  یکی از اعضای مجمع نمایندگان گیلان روز گذشته گفت: «کمیسیون رونق اقتصادی با هدف رفع موانع تحقق شعار سال و زمینه‌سازی مؤثر برای عمل به منویات مقام معظم رهبری در مجلس تشکیل می‌شود.
حسن خسته‌بند اظهار داشت: هم‌اکنون کمیته‌ای شامل رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس ایجاد شد تا پس از فراهم آوردن مقدمات کار،‌ «کمیسیون رونق اقتصادی» در «خانه ملت» تشکیل شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه از گذشته قوانین و مقرراتی در جهت رونق تولید توسط نمایندگان مصوب شده است عنوان کرد: قانون رفع موانع کسب‌وکار و قانون استفاده از حداکثر توان تولید کشور از جمله این مصوبات هستند که می‌توانند در مسیر تحقق شعار رونق تولید مؤثر باشند.
نماینده مردم بندرانزلی آمادگی مجلس در زمینه وضع قوانین جدید و کمک به دولت برای تحقق شعار رونق تولید را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:‌ امیدواریم با تشکیل کمیسیون رونق اقتصادی موانع و مشکلات موجود در این حوزه بهتر از گذشته رصد و سپس برطرف شوند.
خسته‌بند با انتقاد شدید به عملکرد بانک‌ها خاطرنشان کرد: بانک‌های کشور از دیرباز تاکنون به همین سبک و سیاق کار کرده‌اند و به‌جای حمایت واقعی از تولیدکننده داخلی بیشتر به‌دنبال بنگاه‌داری و سود و منفعت اقتصادی خود بوده‌اند.
وی تلاش بدون نتیجه دولت برای اصلاح روش کار بانک‌ها با وجود همه فشارها و برنامه‌های پیاده‌شده را مورد تأکید قرار داد و گفت: علاوه بر این مشکلات، مجلس تاکنون‌ در حوزه نظارت نیز بسیار ضعیف عمل کرده است اما امیدواریم امسال گام‌های مثبت‌‌تری در این حوزه توسط قوه مقننه برداشته شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس با تصریح به اینکه دولتی‌ها و دستگاه‌های اجرایی تحت امر آن‌ها تمایلی به نظارت مجلس ندارند افزود: وضع تحریم‌های اقتصادی به‌تعبیر زیبای مقام معظم رهبری یک فرصت بی‌نظیر برای کشور است که باید با کار و تلاش از آن در جهت رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال استفاده کرد.
نماینده مردم بندرانزلی در مجلس زمینه‌سازی برای ورود مؤثر سرمایه‌گذاران به عرصه تولید و اقتصاد را لازم و ضروری خواند و ابراز داشت:‌ در حال حاضر به‌علت یک‌سری بوروکراسی‌های اداری و عدم حمایت لازم مسئولان،‌ امنیت لازم برای ورود سرمایه‌گذاران واقعی به عرصه اقتصاد فراهم نیست.»
حقیقت آن است که رونق تولید و رشد اقتصاد در کشور تا حد زیادی به فعالیت بخش خصوصی اصیل دارد. بدون فراهم‌سازی بسترهای لازم برای رشد بخش خصوصی، دولت و مجلس با تصویب قوانین و مصوبات متعدد، نتیجه‌ای بجز پیچیده‌تر کردن بوروکراسی اداری بر داشت نخواهند کرد. 
یکی از سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی در این زمینه به «خبرشمال» گفت: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از حوزه‌ها، مشکل فقدان قانون یا مصوبه ندارد و  اتفاقاً مشکل اصلی ما بخشی در وجود مصوبات اضافی و بخشی نیز در فقدان تمایل قلبی مدیران به اجرای قوانین و مصوبات موجود است.
این فعال بخش خصوصی  نگاه تاجرمآبانه برخی نمایندگان، مدیران و واسطه‌ها به فعالان بخش خصوصی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: در تمام دنیا و حتی در برخی استان‌های کشور، استاندار و مدیران کل، شخصاً به دیدار تولیدکننده می‌روند و خواهان حل و رفع مشکلات این کارآفرینان می‌شوند اما در مازندران ما باید از قبل نوبت بگیریم و ساعات طولانی منتظر بمانیم تا فلان مدیر و بهمان نماینده از جلسه بیرون بیاید و کسی نمیداند اینهمه جلسه برای چیست وقتی حاصل و نتیجه کار، اوضاع امروز است.
وی خاطرنشان کرد: همه می‌گویند در خصوص موضوعات مختلف باید فرهنگ‌سازی کرد و من از شما اصحاب رسانه می‌خواهم قبل از هر کاری در خصوص این موضوع که کارآفرینی و تولید، نوعی فداکاری و ایثارگری است، برای مدیران مازندران «فرهنگسازی» کنید تا قدر کارفرما را بدانند و همچنین متوجه باشند بدون حمایت از این بخش، هرگز به رونق تولید و گشایش اقتصاد دست پیدا نمی‌کنند.
در پایان لازم است یادآور شوم تحقق شعار سال رهبری انقلاب، نه کار مجلس است و نه کار دولت، چون نه نمایندگان مجلس و نه کارگزاران دولت اجازه ورود به این حوزه را ندارند. ضمن اینکه اصل 44 قانون اساسی، «بخش خصوصی» را به‌عنوان  ابزار تحقق رونق تولید، معرفی کرده است. مجلس و دولت به جای طرح لایحه و تدوین مصوبات جدید بهتر است موانع قانونی و غیر قانونی را ازیش پای بخش خصوصی بردارند و اجازه دهند این سرداران عرصه جهاد اقتصادی، به سوی تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد گام بردارند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی