آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 25 فروردين 1398 09:28
استاندار گیلان در دیدار با مدیر و کارکنان بنیاد مسکن گیلان :

طرح هادی گردشگری ، یک اقدام مثبت است

 
 
 
 

استاندار گیلان معتقداست که: اجرای طرح های بوم گردی از ویلاسازی غیر هم استانی ها جلوگیری می کند.
دکتر مصطفی سالاری در دیدار با مدیر و کارکنان بنیاد مسکن گیلان گفت: یکی از کارهای مهم بنیاد مسکن رسیدگی به مشکلات و توسعه روستاها است. اقدامات این خدمتگزاران در مسیر تغییر چهره روستا، ایمنی روستانشینان، وضعیت رفاهی و بهبود سطح زندگی آنان بسیار موثر است.
وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های بنیاد مسکن در روستاها بر میزان رضایت مردم اثرگذار است، افزود: تسریع در کارها با کمترین هزینه و بروکراسی قضاوت مردم نسبت به نظام و دولت را شکل می‌دهد و بنیاد مسکن در تحقق این امر می تواند موثر عمل کند.
وی درآمدزایی برای ساکنان روستا از طریق بوم گردی و مراکز گیل پارک را گام موثری در جهت جلوگیری از ویلاسازی غیرروستاییان عنوان کرد و گفت: ما نمی‌توانیم به کسانی که خانه سازی آنان نفعی برای استان ما و روستانشینان ندارد، بگوییم خانه نسازند اما با تعیین محدودیت‌هایی می‌توانیم مسیر را برای فعالیت بیشتر روستاییان فراهم کنیم.
وی خواستار تسهیل در صدور مجوزهای لازم برای هرگونه فعالیت اشتغالزا برای روستاییان با کمترین هزینه و زمان ممکن شد و گفت: باید با صراحت اعلام کنیم که زمین‌های کشاورزی را تغییر کاربری نمی‌دهیم.
استاندار گیلان افزود: این اقدام با هدف درآمدزایی برای مردم، عدم تعرض به جنگل، مزرعه و باغ انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در تهیه طرح هادی باید وسعت بررسی متناسب با نیازها انجام گیرد، افزود: براین اساس در اجرای طرح هادی اگر وسعت را بیش از نیاز درنظر بگیریم ، باید میزان خدمات را نیز افزایش دهیم که این موضوع ضمن ایجاد  هزینه بیشتر در بودجه عمومی، موجب میشود اعتبارات اختصاص یافته کم اثرتر باشد.
سالاری با تأکید مجدد بر لزوم توجه به سیما و منظر ساخت و سازها در روستاها گفت: در اجرای این بخش با تعیین مشوق‌هایی باید به سمت بومی کردن نماهای ساختمان متناسب با اقلیم و طبیعت گیلان حرکت کنیم.
استاندار گیلان بر ضرورت جلوگیری از ایجاد هرگونه روستای جدید تأکید و تصریح کرد: سکونتگاه‌های فصلی را به هیچ وجه به روستا تبدیل نکنیم زیرا پراکندگی جمعیت هزینه‌های غیرضروری ایجاد می‌کند.
وی تهیه طرح هادی گردشگری را یک اقدام مثبت ارزیابی کرد و افزود: باید با تعیین یک چارچوب مشخص طرح هادی گردشگری تهیه شود اما در مراحل مقدماتی تعهد گرفته شود که این بخش فقط برای درآمدایی است و توقع ایجاد خدمات نظیر مدرسه سازی و ... به وجود نیاید.
سالاری مدیران شهرستانی بنیاد مسکن را موظف به شناسایی و جانمایی زمین‌های ورزشی با همکاری بخشداران و با جلب رضایت مردم محلی کرد و گفت: امیدوارم تا مهر ماه سالجاری شاهد انجام اقدامات مورد نیاز اولیه برای فعالیت‌های ورزشی در روستاها باشیم.

بازنگری طرح هادی ۷۷ روستای گیلان
 مدیرکل بنیاد مسکن گیلان نیز با اشاره به اینکه امسال طرح هادی ۷۷ روستای این استان بازنگری می شود، گفت: گیلان در شاخص صدور سند روستایی نسبت به میانگین کشوری عقب است.
مهندس محمد اکبرزاده ضمن تبریک فرارسیدن سالروز تأسیس بنیاد مسکن و حساب ۱۰۰ امام خمینی (ره) به برخی از اقدامات انجام شده این اداره کل در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: استان گیلان جز ۵ استان برتر و در سطح دو کشور قرار دارد.
وی با بیان اینکه ۳۳ میلیارد تومان در حوزه پروژه‌های عمرانی، سیل، کارگاه سطح و حوزه روستایی در دست اقدام داریم، گفت: دفتر حساب ۱۰۰ امام خمینی (ره) در نظر دارد با پشتیبانی خیرین مسکن ساز استان و شهرستان‌ها و دریافت کمک‌های مردمی در راستای ساخت منزل اقدامات لازم را انجام دهد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان در ادامه همچنین به ساخت واحدهای مسکن روستایی نیز اشاره کرد و افزود: ساخت ۴۷۰ واحد مسکونی به اتمام رسیده و مابقی نیز تا شهریور ماه واگذار می‌شود.
شناسایی ۱۴ خانوار دارای دو معلول و بالاتر فاقد مسکن در گیلان
وی با بیان اینکه بنیاد مسکن به همراه بهزیستی ۱۴ خانوار دارای دو معلول و بالای دو معلول فاقد مسکن در استان گیلان را شناسایی کرده است، گفت: تاکنون ۴ واحد مسکونی برای این خانوارها ساخته شده و ۱۰ واحد نیز در دست ساخت است.
اکبرزاده با اشاره به اینکه در سال ۹۸ بازنگری طرح هادی بیش از ۷۷ روستا در دستور کار قرار دارد، افزود: از محل ردیف‌های عمران ملی ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار دریافت شده است.
وی با بیان اینکه در زمینه احیای مناطق سیل‌زده سال ۹۷ در استان گیلان نیز ۵۰ میلیارد ریال اعتبارات ملی دریافت شده است، اظهار کرد: در حال حاضر پروژه‌های این مناطق از پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصدی برخوردار هستند.
مدیرکل بنیاد مسکن گیلان همچنین به شاخص صدور سند روستایی نیز اشاره و بیان کرد: در این زمینه استان گیلان نسبت به شاخص ملی عقب‌ماندگی دارد که باید جبران شود.
وی ادامه داد: شاخص ملی صدور سند روستایی در کشور ۴۹ درصد بوده در حالی که این شاخص در استان گیلان ۳۶ درصد است.
پرونده مسکن مهر گیلان امسال بسته می‌شود
اکبرزاده با بیان اینکه در حال ثبت ۲۲ هزار پرونده اسناد املاک روستایی هستیم، گفت: در زمینه هدایت خانوارهای ساکن حاشیه رودخانه نیز برای ۱۰۰ خانوار به جمع‌بندی رسیده‌ایم که بنیاد مسکن به این خانوارها ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۱۰ میلیون تومان نیز برای زمین پرداخت می‌کند.
وی با اشاره به اجرای طرح بوم گردی در استان گیلان، افزود: ۵ هزار واحد برای بوم گردی در استان گیلان هدف‌گذاری شده که از این تعداد ۲۷۰۷ واحد موافقت اصولی دریافت کرده‌اند.
مدیرکل بنیاد مسکن گیلان با بیان اینکه این استان دارای ۵۸۸ مجموعه اقامت اقامتگاه بوم گردی است، ادامه داد: بیش از ۴ هزار متقاضی در بنیاد مسکن در این زمینه درخواست داده‌اند.
وی به پروژه مسکن مهر در استان گیلان نیز اشاره کرد و گفت: پرونده مسکن مهر استان گیلان نیز تا پایان شهریورماه امسال بسته خواهد شد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی