آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 25 فروردين 1398 09:24
مدیرعامل آبفاشهری مازندران اعلام کرد:

273میلیارد ریال خسارت سیل وبارندگی به تاسیسات آبرسانی

 
 
 
 

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری مازندران با بیان اینکه بارندگی و سیلاب‌های اخیر در مجموع 273 میلیارد ریال به تاسیسات آبرسانی در این استان خسارت زد، اعلام کردکه: آسیب به 3/15 کیلومتر خطوط انتقال آب، از مدار خارج شدن 3 ایستگاه پمپاژ و21  الکتروپمپ و تخریب 6/5 کیلومتر شبکه توزیع بخشی از این آسیب‌ها بوده است.
به گزارش شرکت آبفاشهری مازندران، مهندس مجید عبدالهی با اعلام خبر بالا افزود: مجتمع آبرسانی سیمرغ (سیمرغ، جویبار و بهنیمر)، بابل، بابلسر، سوادکوه (زیرآب، پل سفید و آلاشت)، سوادکوه شمالی و ساری، مرزن آباد، بلده نور، بهشهر و خلیل‌شهر از جمله شهرهایی بودند که بیشترین آسیب را در این سیل متحمل شدند.
وی، به تشریح اقدامات انجام شده در این شهرها پرداخت و تصریح کرد: در ساعت‌های اولیه سیل، ۳ ایستگاه پمپاژ و ۲۰ دستگاه الکتروپمپ، تابلو و دیزل ژنراتور در مجتمع آبرسانی سیمرغ دچار آبگرفتگی و از مدار خارج شدند که  با تلاش اکیپ‌های فنی، الکتروپمپ‌های جایگزین ۳۰ کیلووات برای شهر سیمرغ، ۱۱۰ کیلووات برای شهرستان جویبار و روستاهای مسیر و الکتروپمپ ۷۵ و۹۰ کیلووات برای شهر بهنمیر و روستاهای مسیر تهیه، نصب و راه‌اندازی شد.
مدیرعامل آبفاشهری مازندران، میزان خسارت در مجتمع آبرسانی سیمرغ را 59 میلیارد ریال عنوان و تصریح کرد: به منظور تامین آب شرب مشترکین شهرهای تحت پوشش این مجتمع از همکاری و مشارکت سایر دستگاه‌ها از جمله آب و فاضلاب روستایی، هلال احمر و بکارگیری غواص برای تنظیم شیرآلات در تاسیسات غرقاب شده این مجتمع استفاده نمودیم.
مهندس عبدالهی ضمن اشاره به فعالیت شبانه‌روزی اکیپ‌های فنی و تیم واکنش سریع در نصب و برقراری آب شرب مشترکین این مجتمع گفت: با حضور این افراد و تلاش بی‌وقفه آنان، توانستیم طی۲۴ ساعت آب شرب مشترکین شهرهای سیمرغ، جویبار و بهنمیر و روستاهای مسیر را وصل کنیم.
وی از تخریب ایستگاه پمپاژ در جویبار  با ۲میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال خسارت خبر داد و اظهار داشت: برای تامین آب شرب مشترکین این شهر تعمیرات اضطراری ایستگاه پمپاژ انجام شد.
مدیرعامل آبفاشهری مازندران، با بیان اینکه در شهرهای زیراب و پل سفید، به دلیل طغیان رودخانه و سیلابی شدن مسیر، 2 کیلومتر خط انتقال آب دچار شکستگی شد، اظهار داشت: خطوط انتقال در مناطق سرخ کلا، شبکه توزیع بالازیرآب، زیرگذر جاده اصلی سرخ کلا و شبکه منتهی به  مخازن چاه بالازیرآب، چشمه دراسله و 75/2 کیلومتر شبکه توزیع دچار آسیب و شکستگی شدند.
مهندس عبدالهی با بیان اینکه در این شهرستان81 میلیارد  و 400 میلیون ریال تاسیسات آبرسانی دچار آسیب شد، گفت: اکیپ‌های فنی در شرایط سخت آب و هوایی حضوری فعال داشتند تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان، شکستگی‌های خطوط انتقال آب را ترمیم نمایند.
وی افزود: در اثر رانش جاده اصلی زیراب به شیرگاه در منطقه کارسالار سوادکوه حدود ۷۰۰ متر خط انتقال دچار شکستگی و جریان انتقال آب از چشمه‌های دراسله و گلناب دره به شهرستان سوادکوه شمالی قطع شد که بلافاصله نیروهای واکنش سریع با تجهیزات لازم، از شهرهای همجوار با هماهنگی به منطقه اعزام شدند.
مدیرعامل آبفاشهری مازندران، رانش زمین را مهم‌ترین دلیل تخریب خطوط انتقال در شیرگاه به ویژه خط انتقال گلناب دره در منطقه کارسالار و وشی دانست و تصریح کرد: به منظور جلوگیری از قطع کامل آب مشترکین سوادکوه شمالی، از چاه‌های جایگزین استفاده شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به کمبود آب در شهرهای گروه الف شامل بابل، بابلسر، امیرکلا و هادی‌شهر و روستاهای مسیر اشاره و تصریح کرد: به دلیل افزایش میزان کدورت آب سد البرز، 500 لیتر در ثانیه منابع تامین کننده آب شرب این شهرها کاهش یافت.
مهندس عبدالهی به فعالیت روزانه ۲۲ تانکر سیار آبرسان از سوی شرکت‌های آبفاشهری و روستایی با ظرفیت ۱۱۵ هزار لیتر و توزیع بیش از 20 هزار بسته یک لیتری آب بسته بندی شده در شهرهای بابل و بابلسر اشاره کرد و گفت: برای تامین آب شرب در شهرهای گروه الف و برداشت آب از لایه بالایی سد با همکاری آب منطقه‌ای مازندران، خط انتقال آب به طول 400 متر در دو فاز، احداث و مشکل کمبود آب شرب این شهرها تا حدودی برطرف شد.
وی، با بیان اینکه در روزهای نخست باران، در شهر ساری نیز ایستگاه پمپاژ فاضلاب دچار آبگرفتگی شد و گل و لای به ۳۵ شبکه فاضلاب نفوذ کرد و 100 متر خط انتقال آب نیز تخریب شد، گفت: بلافاصله ایستگاه و شبکه فاضلاب بهسازی، شست‌وشو و پمپ چاه نیز تعویض شد. 
مهندس عبدالهی، ادامه داد: پس از وقوع سیل به دلیل افزایش کدورت آب سد شهید رجایی و برای  حفظ سلامت مشترکین این شهر، تصفیه خانه آب سیلم بهرام از مدار خارج  شد و بخشی از نقاط این شهر دچار افت فشار و یا قطعی آب شدند. 
وی با اشاره به کاهش 400 لیتری آب از سد شهید رجایی و استفاده از چاه‌های جایگزین و نیز شکستگی خط انتقال 400 میلیمتری در این شهر، گفت: با پیگیری‌های بعمل آمده و با کاهش میزان کدورت آب سد و نیز برطرف نمودن شکستگی خط انتقال، مشکل افت فشار و قطع آب در این شهر برطرف شد.
مدیرعامل آبفاشهری مازندران، در ادامه سخنانش با اشاره به تخریب خطوط انتقال آبرسانی ورودی و خروجی مخزن ذخیره شهر بهشهر، تخریب 2 کیلومتر خط انتقال چشمه آب شرب خلیل شهر و تخریب  یک کیلومتر شبکه توزیع آب رستمکلا  گفت: در مجموع 3 میلیارد و 750 میلیون ریال به این تاسیسات خسارت وارد شد.
مدیرعامل آبفاشهری مازندران به تخریب خط انتقال چشمه آب شرب به طاهرکلا در شهر بلده اشاره و تصریح کرد: با استفاده از چاه‌های جایگزین و اجرای 250 متر خط انتقال، کمبود آب شرب مشترک این شهر در روزهای گذشته برطرف شد.
مهندس عبدالهی تصریح کرد: خطوط انتقال چشمه آب شرب در مرزن آباد و پلور نیز دچار تخریب شدند که با ترمیم و جایگزینی چشمه کمبود آب شرب ساکنان این مناطق برطرف شد.
مدیرعامل آبفاشهری مازندران ضمن قدردانی از پیگیری‌های مستمر استاندار و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در تامین آب شرب مشترکین به ویژه در ایام نوروز، گفت: از زمان اعلام هشدار هواشناسی تاکنون تمامی کارکنان به ویژه واحد اتفاقات و اکیپهای فنی و تیم واکنش سریع و تانکرهای سیار آبرسان به حالت آماده‌باش درآمدند و شبانه روز در مسیرهای صعب‌العبور تلاش کردند تا با ترمیم شکستگی‌های خطوط انتقال و نیز ترمیم تاسیسات، خللی در امر آبرسانی ایجاد نشود.
وی از همراهی و شکیبایی مردم فهیم این استان، مسافران و گردشگران در ایام پایانی سال و نوروز امسال قدردانی کرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی